WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС. - Контрольна робота

Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС. - Контрольна робота

на проблемах зв'язаних з електронною картою, що є інформаційною основою для використання ГІС. Така електронна карта міста повинна:
- мати достатню повноту, тобто містити границі міста, районів, кварталів; природні границі, такі як ріки, озера, круті схили; природні ресурси (озеленення й ін.); зонування по використанню (промисловість, житло, рекреація); комунікації (автотраси, залізниці, річкові пристані й ін.) включаючи назви вулиць.
- повинна бути розумно структурована, тобто розбита на шари (таблиці). Крім цього представляється дуже корисним мати крім карти всього міста більш детальну інформацію з фрагментів.
- повинна бути досить актуальна, тобто інформація повинна відповідати сучасному положенню справ у місті; особливо це стосується критичної інформації.
- повинна бути цілісна, тобто не містити швів склейки планшетів і покривати всю територію міста.
- повинна бути досить "легкої", тобто не можна витрачати занадто багато часу на завантаження і перемальовування.
- повинна бути відкритої (без грифа "для службового користування"), що не означає автоматично вільного поширення у векторному форматі, тому що можуть бути проблеми з авторським правом, але означає, що її можна відтворювати в печатці й у растровому форматі.
Часто до карти пред'являють необґрунтовано завищені вимоги. Варто підкреслити, що карта не обов'язково повинна бути сертифікована на конкретний масштаб, хоча бажано щоб вона не містила деформацій; на першому етапі зонування карта не обов'язково повинна містити зображення всіх будинків; вона не повинна бути перевантажена технічної інформацією по інженерних комунікаціях і спеціальних географічних знаках; вона може не містити ізоліній рельєфу, особливо якщо рельєф спокійний.
В ідеальному випадку така карта повинна бути частиною (у змісті виділені шари) карти яка служить для прийняття різноманітних рішень по керуванню містом. В даний час варто орієнтуватися на масштаб 1:2000 - 1:10000. На первісному етапі можна обмежуватися масштабом 1:20000. Фрагменти можуть розглядатися в масштабі 1:500. Ще раз відзначимо, що говорячи про масштаб не мається на увазі сертифікований масштаб і спеціальні технології введення графічної інформації.
У більшості міст (єдине виключення - Самара в 1999р.) у міській адміністрації не вистачає засобів, щоб у достатній мірі і вчасно обладнати хоча б одне робоче місце для фахівця з зонування території. Таке робоче місце повинне містити в собі як мінімум персональний комп'ютер, кольоровий струминний принтер для чорнової печатки, якісний монітор (у 1996 році можна було обмежуватися 14-15 дюймами, у даний час варто використовувати як мінімум 17-19 дюймів) і відповідна графічна карта, факс-модем для використання ресурсів Internet. У процесі ведення пілотного проекту, факс-модем необхідний для оперативного і повноцінного зв'язку міських груп по зонування з центральним офісом і між собою. Слід зазначити, що тільки Bancroft Group здійснила технічне устаткування офісів у всіх містах (Санкт-Петербург, Пушкін, Новгород, Твер, Іркутськ), а після закінчення проекту залишила це устаткування в містах для продовження робіт з зонування. Це послужило відмінним стимулом для рішення задач зонування на сучасному рівні силами міських фахівців.
Інший аспект автоматизованого рішення задач зонування міської території - вибір і установка відповідного програмного забезпечення. До складу програмного забезпечення повинна входити ГІС-кінцевого користувача. Вибір такої системи найбільш відповідальний етап, тому що всі роботи з картою міста повинні вестися в цій системі, вона повинна забезпечити інтеграцію з міськими реляційними БД, вона повинна забезпечити підготовку матеріалів для печатки і розміщення в Мережі. При цьому її ціна значно вище стандартних програмних засобів для роботи офіса і складає звичайно кілька тисяч доларів. На початку першого пілотного проекту був проведений аналіз існуючих ГІС, у тому числі оригінальних вітчизняних розробок, і була обрана ГІС Maplnfo (приблизно 2.000 $) з мовою програмування MapBasic (приблизно 1.000 $). Така повна конфігурація дає можливість не тільки розробляти необхідні програмні засоби, а отже вирішувати інтелектуальні задачі зв'язані з просторовим аналізом даних, але і можливість одержувати додаткові копії ГІС за ціною всього 1000 $. У такий спосіб центральний офіс одержав можливість поставляти цей програмний комплекс у міста зі знижкою. Випливає втім помітити, що поки навіть така ціна для міських груп по зонуванню занадто висока.
Чому вибрали саме Maplnfo ? В перших було вирішено зупинитися на "фірмовій" системі, через надійність, повної сумісності із сучасними операційними системами й іншими розповсюдженими програмними комплексами, можливості використання різноманітного світового досвіду інших користувачів, одержання необхідних консультацій. Серед таких ГІС визнаними лідерами є Maplnfo (найпоширеніша ГІС у світі) і Arc/Info. Порівняння цих двох систем показує, що незважаючи на істотно більш низьку ціну і більш скромні вимоги до технічних ресурсів комп'ютера Maplnfo забезпечує рішення всіх задач, зв'язаних з міським зонуванням. Більш того вона традиційно більш підходить для роботи з міськими картами, має убудовану підтримку адресної схеми. Найважливішою якістю Maplnfo також є простота і природність інтерфейсу з кінцевим користувачем, що дозволяє не витрачати зайвого часу на навчання. Система не має зайвої строгості: вона не проводити перевірку топологічної коректності і дозволяє вводити і коректувати будь-яку графічну і табличну інформацію. Ця система цілком русифікована. Протягом часу використання вийшло кілька нових версій, що зробили систему ще більш зручної і розвили засобу обміну з іншими системами. До недоліків графіки можна віднести відсутність згладжених кривих (сплайнів), що зв'язано зі специфікою векторизації карти і традиційно для ГІС поряд з обмеженнями на можливість повороту таблиці і карти. Досвід показав, що дана системацілком задовольняє всім існуючим вимогам і має гарні перспективи використання надалі. В усіх вищезгаданих містах, за винятком Новгорода, проекти зонування велися на Mapinfo.
Комп'ютерне забезпечення проекту правового зонування в 1996 році істотно відрізнялося від сучасного стану справ. За минуле час не тільки виросли обчислювальні ресурси ПК, але і змінився підхід до інформаційної підтримки. Насамперед це стосується електронних карт. Із самого початку впровадження ГІС для ведення проекту зонування (міста Самара і Хабаровськ у 1999 році) або використовуються плануються до використання більш детальні карти: на них показані вдома, а ця принципова відмінність, число шарів значно виросло. ГІС технології більш не є чимось новим, невідомим; стало очевидно, що для автоматизованого рішення задач проекту зонування альтернативи їм немає. Відзначимо, що в обох містах проект послужив каталізатором або покупки передачі електронної карти в міську адміністрацію. Слід зазначити ще одну цікаву тенденцію: карти створюються не тільки на рівні міста, але і незалежно, силами відділу районного архітектора, на рівні району. Відсутність загальноміської карти приводить до необхідності створення карт фрагментів

 
 

Цікаве

Загрузка...