WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС. - Контрольна робота

Задачі і методи аналізу забруднень в ГІС. - Контрольна робота

коштувати нафтової компанії 1 млн. доларів. І якщо ця програма використовувалася в одному місці (наприклад, у центральному офісі), та кінцева ціна копії продукту складала все той же 1 млн. доларів. А поширення цієї програми в інших підрозділах або у всій корпорації утруднялося через те, що здійснити підтримку, навчання й інші необхідні дії "на місцях" було дуже важко.
Оцінка інформаційного ринку. Рішення, специфічні для галузі
Одним з можливих альтернативних підходів є придбання програмного забезпечення в компанії, що надає спеціалізовані послуги на нафтогазовому ринку. Подібні постачальники можуть собі дозволити витратити деякі засоби на розробку продукту, оскільки вони працюють з декількома клієнтами. Тому, вкладаючи в створення програми 10 млн. доларів, але думаючи, що її придбають 100 компаній, розроблювачі мають можливість знизити кінцеву вартість кожної копії продукту до 100 тис. дол. І програма, на розробку якої було витрачено в 10 разів більше засобів, може бути придбана за ціну, у десять разів меншу собівартості. Прикладів таких програмних продуктів досить багато. Системи тривимірної інтерпретації сейсміки, системи обробки даних каротажу і геологічної будівлі товщі, а також системи прогнозу нафтогазоносності шарів найбільше часто здобувалися в компаніях, що спеціалізуються в даних областях, по економічних причинах, у силу вимог по їхній підтримці, навчанню і належній якості. Але хоча такі системи найчастіше істотно дешевше, ніж аналогічні власні розробки, вони все-таки занадто дорогі для установки на кожнім професійному робочому місці.
Оцінка інформаційного ринку. Рішення загального призначення
Якщо велику частину задач, що коштують перед нафтовою чи газовою компанією, вдається успішно вирішувати за допомогою програмних продуктів загального призначення, розроблених для всього комп'ютерного співтовариства, то її витрати на придбання "софта" можна зменшити в ще більшому ступені. Так, якщо на розробку програмного продукту загального призначення буде витрачено 50 млн. доларів, але воно буде придбано 10 тис. компаній (у тому числі нафтогазових), те вартість однієї копії складе всього 5 тис. дол. Прикладами таких масових ГІС продуктів є ARC/INFO і ArcView GIS. Хоча на розробку ArcView витрачено більш 500 людино-лет, він продається менш чим за 2 тис. дол. І ця невисока (у порівнянні з функціональними можливостями) вартість сприяє його виняткової популярності в різних областях людської діяльності, у тому числі в нафтовій і газовій галузях. Подібні міркування були узяті за основу при плануванні архітектури ГІС-системи компанії Chevron. Використовуючи сучасну технологію реляційних баз даних, до всіх даних, включаючи сейсміку, шпари, розвідку і видобуток, землю, безпеку й охорону природи, соціальні/культурно-історичні аспекти можна звертатися так, начебто вони зберігаються в одному місці. Тобто, кінцевий користувач бачить "єдину базу даних".
Однак при цьому через шейп-файли ArcView можна здійснювати зв'язок з вилученими комп'ютерами. Крім офісної ГІС середовища (системою, що обслуговується, SDE/Oracle/ARC/INFO) ми зберігаємо польову ГІС середовище, що функціонує на переносних комп'ютерах. Наприклад, менеджер по керуванню ліцензійними чи ділянками геодезист при обстеженні місця для нової шпари може одержати копію фрагмента бази просторових даних по потрібній ділянці на своєму переносному комп'ютері. Такі шейп-файли не є власне базою просторових даних - скоріше вони являють собою робочі копії, призначені для перенесення даних між офісним і польовим середовищами. Слід також зазначити, що оскільки програми ARC/INFO і ArcView GIS використовують ті ж дані, що і GEE (власна ГІС компанії Chevron) і програмні продукти сторонніх організацій, то ми в підрозділі нафтових технологій Chevron очікуємо додавання деяких більш універсальних (і непростих при впровадженні) ГІС-функцій у ці продукти. Тоді ми зможемо сконцентруватися на додаванні до них спеціалізованих функцій (така можливість передбачена в останніх версіях цих продуктів), що вирішують деякі специфічні тільки для нафтової галузі (або для Chevron) задачі тому, що навряд чи варто очікувати, що цими питаннями будуть займатися ESRI або інші сторонні розроблювачі, а також через те, що в нас для цього більше досвіду і можливостей.
Чекання на майбутнє
Хоча ГІС-технології уже вносять великий вклад у розвиток нафтової галузі, від неї можна чекати більшого. У цьому плані наші загальні побажання і пропозиції можуть зацікавити всіх користувачів ГІС. От деякі основні пункти з нашого списку побажань з боку нафтової галузі:
- Поліпшення інтеграції з реляційними базами даних. Приємно відзначити, що значний прорив у цьому напрямку забезпечує пропонована ESRI порівняно нова технологія просторового сервера Spatial Database Engine (SDE). Однак, поки ще не цілком вирішена задача роботи з даними САПР і їхня роздруківка, хоча, значною мірою, ця проблема є наслідком недостатньо розвитих засобів підтримки записів і керування даними, що виходять за рамки ГІС. (Примітка: Стаття була написана до появи модуля SDE CAD Client, що забажанням користувача може бути включений у комплект постачання SDE і спеціально призначений для багатокористувацької роботи з даними у вихідних форматах САПР. SDE CAD Client додає до Сапр-програми можливості збереження і створення вибірки просторових даних через сервер SDE. Він також надає прикладний інтерфейс користувача (API), що забезпечує розроблювачам додатків доступ до функцій і процедур Сапр-клієнта SDE із середовища розробки САПР додатків. Він дозволяє зберігати об'єкти САПР як просторові елементи в СУБД, чи робити вибірку просторових елементів, що у сучасний момент знаходяться в СУБД і керуються SDE. Створення цього модуля ще раз свідчить про те, що ESRI уважно відноситься до побажань своїх користувачів і швидко на них реагує).
- Підтримка і можливість завдання глобальних метаданих, таких як параметри еліпсоїдів і картографічних проекцій. Мені приємно констатувати, що в нових версіях ArcView GIS і SDE ці побажання враховані (у ARC/INFO ці функції були і раніш).
- Більш зручні й ефективні шляхи прилучення користувачів до ГІС технологій. (Примітка: ESRI постійно удосконалює програму ГІС-освіта, розширюючи список пропонованих курсів, уводячи програми дистанційного навчання, сприяючи випуску нових книг по ГІС-тематиці і роблячи всіляку підтримку в сфері підготовки ГІС фахівців у навчальних закладах як на території США, так і в усьому світі).
- Більш зручні засоби керування і доступу до сейсмічним даної і даних каротажу шпар.
- Удосконалення інструментів для операції "conflation". "Conflation" - це процес вибіркового злиття двох або більш наборів даних таким чином, щоб на виході одержати дані з найбільш високою точністю із усіх вихідних наборів. В міру удосконалювання апаратури зйомки і підвищення точності ГІС-даних, одержуваних з космосу, а також ортозображень, що існують карти і набори ГІС-даних повинні бути придатні для виправлення з обліком знову одержуваних даних, тому керування цією процедурою є однієї з наших насущних потреб.
- Тривимірні ГІС. Поки наше застосування ГІС обмежувалося земною поверхнею. Для

 
 

Цікаве

Загрузка...