WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Нівелювання нівелірних знаків - Реферат

Нівелювання нівелірних знаків - Реферат

досліджень яких встановлено, що випадкова помилка дециметрових ділень не перевищує 0,5 мм для ІІІ класу і 1,0 мм для IV класу.
Середня довжина 1 метра пари рейок використовується для введення поправок у виміряні перевищення.
Різницю нулів рейок, якщо її значення перевищує 1 мм для дерев'яних шашкових рейок, що застосовуються в ІІІ і IVкласах нівелювання, вводиться у виміряне перевищення по секції при непарній кількості штативів (при парній кількості штативів різниця нулів рейок компенсується при сумуванні перевищень в секції).
Методика досліджень дерев'яних шашкових рейок приведена в [2], додатки 22, 23, 24, а також вивчається в курсі "Геодезичні прилади".
Методика нівелювання IV класу
Нівелювання IV класу виконують в одному напрямку. Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють кроками або нитяним віддалеміром. Рейки встановлюють на спеціальні башмаки або костилі (цвяхи довжиною 15-20 см, товщиною
3 см). Нормальна довжина візирного променя - 100 м. Якщо нівелювання виконують приладом зі збільшенням зорової труби більшим 30 , то при спокійних зображеннях довжину променя дозволяється збільшувати до 150 м. Нерівності плеч на станціях не повинні перевищувати 5 м, а їх накопичення в секції - 10 м. Висота променя над підстилаючою поверхнею повинна бути не меншою 0,2 м. Під час спостережень на станції нівелір захищають від сонячних променів геодезичною парасолею.
Нівелювання виконують секціями. Секція - це частина нівелірного ходу, що розміщена між двома нівелірними знаками. В кожній секції нумерацію станцій починають з першого номера. При нівелюванні слідкують за правильним чергуванням рейок; в цьому випадку знак різниці нулів рейок на наступній станції буде протилежним знаку на попередній.
Порядок роботи на станції IV класу
Нівелювання на станції IV класу виконують в такому порядку. Нівелір приводять в робочий стан з допомогою круглого рівня. Наводять зорову трубу на чорний бік задньої рейки, приводять бульбашку циліндричного рівня елеваційним гвинтом в нульпункт, беруть відліки по верхній та середній нитках. Наводять трубу на чорний бік передньої рейки, приводять бульбашку рівня в нульпункт, беруть відліки по верхній та середній нитках. Після цього рейки обертають до нівеліра червоним боком. Спочатку беруть відлік по середній нитці передньої рейки, а потім по середній нитці задньої рейки. Перед взяттям відліків бульбашку рівня щоразу виводять в нульпункт. В журналі виконують усі необхідні обчислення і записи.
Контроль на станції IV класу:
різниці перевищень на станції, обчислених з допомогою чорних і червоних боків рейок не повинні бути більшими 5 мм з врахуванням різниці нулів пари рейок.
При різницях, більших за вказані, спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше як на 3 см. Башмаки на задній станції не знімають до тих пір, поки не впевнились в тому, що контроль витриманий.
Методика нівелювання ІІІ класу
Нівелювання ІІІ класу виконується в прямому і зворотному напрямках. Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють з допомогою троса або нитяним віддалеміром. Нормальна довжина візирного променя - 75 м. Якщо нівелювання виконують приладом зі збільшенням зорової труби більшим 35 , то при спокійних зображеннях довжину променя дозволяється збільшувати до 100 м. Нерівності плеч на станціях не повинні перевищувати 2 м, а їх накопичення в секції - 5 м. Висота променя над підстилаючою поверхнею повинна бути не меншою 0,3 м. Рейки встановлюють на костилі або спеціальні башмаки. Під час спостережень на станції нівелір захищають від сонячних променів геодезичною парасолею.
Нівелювання виконують при спокійних і чітких зображеннях рейки. В ясну сонячну погоду нівелювання необхідно розпочинати через 0,5 год. після сходу, а закінчувати - за 0,5 год. до заходу Сонця; в полудневі години, а також в години, близькі до полудня (приблизно з 11 до 15 год.), в нівелюванні слід робити перерву.
Порядок роботи на станції нівелювання ІІІ класу
Нівелір приводять в робочий стан. Наводять зорову трубу на чорний бік задньої рейки, приводять бульбашку циліндричного рівня елеваційним гвинтом в нульпункт, беруть відліки по середній, верхній та нижній віддалемірних нитках. Наводять трубу на чорний бік передньої рейки, приводять бульбашку циліндричного рівня в нульпункт, беруть відліки по середній, верхній та нижній віддалемірних нитках. Після цього рейки обертають до нівеліра червоним боком. Спочатку беруть відлік по середній нитці передньої, а потім - задньої рейки. Перед взяттям відліків бульбашку циліндричного рівня щоразу виводять в нульпункт. В журналі виконують усі необхідні записи і обчислення.
Контролі на станції ІІІ класу:
відлік по середній нитці кожної рейки не повинен відрізнятися більше ніж на 3 мм від відповідної півсуми відліків по віддалемірним ниткам;
різниці перевищень на станції, обчислених з допомогою червоних і чорних боків рейок, не повинні бути більшими 3 мм з врахуванням різниці нулів пари рейок.
При різницях, більших за вказані, спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше, як на 3 см. Впевнившись, що контролі витримані, знімають башмак або виймають костиль на задній станції.
Нівелювання І і ІІ класів
Прилади для нівелювання І і ІІ класів
Нівелювання І і ІІ класів виконують нівелірами з плоско паралельною пластинкою, контактним рівнем або компенсатором, які задовольняють таким вимогам [2]:
збільшення труби не менше 40?
ціна ділення контактного рівня (2 мм), не більше 12?
помилка само встановлення лінії візування у нівелірів з компенсатором - не більше 0?,2
ціна ділення барабана плоско паралельної пластинки 0,05 мм.
Для нівелювання І і ІІ класів найширше застосування мають нівеліри НО5 сучасного виробництва. Використовуються також нівеліри виробництва минулих років, зокрема: для нівелювання І класу - нівеліри Н1 (СРСР), Ni004 (фірми "Карл Цейс Йена" ГДР), для нівелювання ІІ класу - нівеліри Н1, Н2, НА-1 (СРСР), Ni002, Ni004, Ni007 (фірми "Карл Цейс Йена" ГДР), а також нівеліри інших зарубіжних фірм, які відповідають вище переліченим вимогам.
При нівелюванні І і ІІ класів застосовують штрихові інварні рейки з основною та додатковими шкалами, які зміщені одна відносно другої. Віддалі між осями штрихів шкал - 5 мм. До інварних рейок ставляться такі вимоги:
помилки метрових інтервалів і всієї шкали не повинні перевищувати:
- 0,10 мм для І класу нівелювання,
- 0,20 мм для ІІ класу нівелювання.
В гірських районах необхідно працювати з інварними рейками, де ці помилки не перевищують:
- 0,05 мм для І класу

 
 

Цікаве

Загрузка...