WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Нівелювання нівелірних знаків - Реферат

Нівелювання нівелірних знаків - Реферат


Реферат на тему:
Нівелювання нівелірних знаків
В зв'язку з поступовим набуттям студентами досвіду вивчення геодезичних робіт розпочинається з нижчих класів з переходом до вищих класів, які потребують складніших методик і технологій.
Нівелювання III і IV класів
Прилади для нівелювання IV класу
Нівелювання IV класу виконують глухими нівелірами з рівнем або компенсатором, які відповідають таким вимогам [2]:
збільшення труби - 25 ,
ціна ділення циліндричного контактного рівня (2 мм) - не більше 30?,
помилка самовстановлення лінії візування у нівелірів з компенсатором - не більше 0?,5.
Для нівелювання IV класу застосовують нівеліри з рівнем Н-3, НВ-1, Ni030, а також нівеліри з компенсатором Н3К, НС3, НС4, NiB-3,4,5,6 і Ni-025 та інші, які задовольняють вищепереліченим вимогам.
При нівелюванні IV класу застосовують трьохметрові суцільні а, за їх відсутністю, складані шашкові рейки. Для прив'язки до стінних марок, розміщених на висоті приладу, застосовують підвісні метрові рейки з такими ж діленнями, як і на основних рейках.
Випадкові помилки дециметрових і метрових інтервалів для нівелювання IV класу не повинні перевищувати 1 мм.
Прилади для нівелювання ІІІ класу
Нівелювання ІІІ класу виконують глухими нівелірами з рівнем або компенсатором, які задовольняють таким вимогам [2]:
збільшення труби - не менше 30 ,
ціна ділення циліндричного контактного рівня(2 мм) не більше - 30?,
помилка само встановлення лінії візування у нівелірів з компенсатором - не більше 0?,5.
Для нівелювання ІІІ класу застосовують нівеліри з рівнем Н-05, Н1, Н2, НА1, Н3, Ni-030, а також нівеліри з компенсатором Н-3К, Ni007, NiB-3,4,5,6 та інші, які задовольняють вищепереліченим вимогам.
При нівелюванні ІІІ класу застосовують трьохметрові суцільні шашкові рейки та інварні рейки.
В гірських районах нівелювання слід виконувати інварними рейками та нівелірами з плоско паралельними пластинками.
З чорних боків нулі співпадають з п'ятками рейок, а з червоних боків з п'ятками співпадають відліки більш 4000, причому відлік з червоного боку однієї рейки відрізняється від відліку з червоного боку другої рейки на 100 мм (наприклад, 4786 і 4886).
Для прив'язки до стінних марок застосовують підвісні рейки з такими ж діленнями, як і на основних рейках.
Випадкові помилки дециметрових і метрових інтервалів для нівелювання ІІІ класу не повинні перевищувати 0,5 мм.
Повірки та юстування нівелірів та нівелірних рейок
Перед початком та під час польових робіт виконують повірки та юстування нівелірів та нівелірних рейок. Метою повірок є встановити чи відповідають нівеліри та рейки необхідним механіко-технологічним та геометричним умовам.
Якщо в результаті тієї чи іншої повірки встановлено, що необхідна умова не виконується, виконують юстування нівеліра чи рейки до тих пір, поки умова не буде виконана.
Перед початком польових робіт виконують такі чотири повірки нівеліра:
- повірка установчих (двох циліндричних або одного круглого) рівнів;
- повірка плавності обертання верхньої частини нівеліра;
- повірка встановлення сітки ниток;
- повірка паралельності візирної осі нівеліра та осі циліндричного рівня (у нівелірів з компенсаторами - повірка горизонтальності візирної осі нівеліра, приведеного в робочий стан).
Під час польових робіт першу повірку виконують щоденно перед початком спостережень, четверту - на початку роботи (перші сім днів) щоденно, в подальшому, впевнившись в незмінності допустимого значення кута і - не рідше одного разу в 15 днів.
Під час польових робіт щоденно виконують повірку круглих рівнів обох рейок.
Методика виконання повірок нівелірів та нівелірних рейок вивчається в курсах "Топографія" та "Геодезичні прилади".
Дослідження нівелірів
Дослідження нівелірів виконують перед початком польових робіт. Дослідження нівеліра виконують з метою перевірки якості роботи окремих його частин і встановлення, чи відповідає нівелір вимогам, які до нього ставляться.
Дослідження нівелірів бувають повні і неповні. Повні дослідження виконуються після купівлі нівеліра або після ремонту, а також періодично (не рідше одного разу в 2 роки). Ці дослідження виконуються спеціальними метрологічними лабораторіями за замовленнями організацій, в яких експлуатуються нівеліри. Результати досліджень заносяться в паспорт. Організація чи підприємство, яке виконує геодезичні роботи, не має права до них приступати, якщо у неї відсутні результати метрологічних досліджень приладів.
Неповні дослідження нівелірів виконуються перед польовими роботами безпосередньо спеціалістами, які працюватимуть з цими приладами. Ці дослідження виконуються з метою встановлення змін в приладі в процесі його експлуатації.
Неповні дослідження виконують за такою програмою:
- визначення ціни ділення циліндричного рівня;
- визначення коефіцієнта нитяного віддалеміра;
- визначення середньої квадратичної помилки само встановлення лінії візування і помилки недокомпенсації (для нівелірів з компенсаторами).
Методика досліджень нівелірів вивчається в курсі "Геодезичні прилади".
Тут зауважимо лише, що нівелір вважають придатним для нівелювання ІІІ і IV класів, якщо ціна ділення циліндричного контактного рівня, яке становить в лінійній мірі 2 мм, не перевищує в кутовій мірі величини 30? (див. п.5.5 і 5.6), коефіцієнт К нитяного віддалеміра дорівнює 100 з відхиленням, не більшим 1 К ([2], додаток 15). Гранична помилка само встановлення лінії візування у нівелірів з компенсаторами не повинна перевищувати 0?, 5. Систематична помилка недокомпенсації для нівеліра Н-3К не повинна перевищувати 0?,15 на 1? нахилу осі нівеліра.
Дослідження нівелірних рейок
Перед початком польових робіт визначають:
- помилки дециметрових ділень (тільки для нових або поновлених рейок);
- середню довжину метрових інтервалів рейок;
- різницю нулів рейок.
Під час польових робіт середню довжину метрових інтервалів рейок визначають при нівелюванні ІІІ класу в гірських районах через 10-15 днів, в рівнинних - через місяць; при нівелюванні IV класу - на початку і в кінці польового сезону (а при використанні складаних рейок - ще й в середині польового сезону).
Для визначення помилки дециметрових ділень рейок, а також середньої довжини метрових інтервалів застосовують контрольну лінійку.
Різницю нулів рейок визначають почерговим взяттям нівеліром відліків по чорній і червоній сторонах обох з пари рейок, встановлених на одному й тому ж костилі.
Для нівелювання дозволяється використовувати рейки, в результаті

 
 

Цікаве

Загрузка...