WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Основні річкові басейни України - Реферат

Основні річкові басейни України - Реферат

Берда, Кальміус, Кальчик, Грузький Єланчик, Мокрий Єланчик, Міус і Кринка.
Таблиця Кількість річок та їх довжина у Приазовському басейні
У північному Приазов'ї річки беруть початок на висоті 120 або 250 м над рівнем моря. Завдяки цьому на верхніх ділянках вони мають помітне падіння. На решті відстані - це типові рівнинні водотоки, здебільшого із спокійним плавним протіканням, добре вираженими морфологічними особливостями - меандрами, плесами, косами, асиметричним профілем річкової долини тощо. Переважають V-подібні долини, на окремих водотоках (Кринка, Кальміус) вони ящикоподібні або нечіткі (Грузький Єланчик). Ширина долин змінюється від 0,2-0,8 км у верхів'ях (річки Міус, Кринка, Мокрий Єланчик) до 3,5-6 км у пониззі (річки Міус, Молочна, Берда, Кальчик, Мокра Волноваха). Аналогічно змінюється і висота схилів: від 2-10 м у верхів'ї до 30-50 (90) м - на нижніх ділянках. Праві схили, здебільшого, стрімкі, високі, ліві - пологі. Ширина заплави коливається від 50-100 м на верхніх ділянках до 1,5-3 км біля гирла. На деяких річках (Кальчик) заплава присутня лише біля гирла. В період весняної повені вона затоплюється шаром води заввишки від 0,8-1,5 до 2-3 м. Річки звивисті, особливо у пониззі. Пересічна ширина річища - 3-10 м (верхні ділянки); глибина - від 0,2-0,5 до 5 м. Швидкість течії незначна, здебільшого їївеличина - 0,2-0,3 м/сек; в межень на більшості річок вона близька до 0; у період весняної повені - 0,5-0,8 м/сек. Виключенням є верхні ділянки Міуса, Кринки та інших річок, де швидкість течії коливається в межах 0,5-1,2 м/сек. У посушливі роки окремі річки (Мокрий Єланчик, Садкі) місцями щорічно пересихають, а деякі (Кальчик) - лише один раз на 5 років, а то й рідше - раз на 40-50 років (Берда). Дно річок піщане або мулисте; у верхів'ях річок, що стікають зі схилів Донецького кряжу (Міус, Кринка), на перекатах кам'янисте, на окремих ділянках - піщано-галькове. Правий берег, переважно, вищий, ніж лівий.
У Приазов'ї спостерігається зменшення густоти річкової мережі зі сходу (0,3) на захід (0,1-2,2 км/км2).
Найбільш значні річки Криму - Салгир, Мокрий Індол, Біюк-Карасу, Чорна, Бельбек, Кача, Альма, Булганак-Західний, Учансу, Улу-Узень, Авунда, Ворон, Демерджі. Усі вони беруть початок у Кримських горах. На рівнинній частині Кримського півострова поширені балки з періодичним стоком. Пересічна густота гідрографічної мережі 0,26 км/км2.
Деякі річки Приазов'я (Молочна, Обіточна, Кальміус, Грузький Єланчик, Мокрий Єланчик) характеризуються густотою річкової мережі 0,2-0,3 км/км2. Для більшості річок крайнього Заходу Приазов'я характерний слабкий розвиток річкової мережі (0,1-0,2 км/км2). Водозбори річок знаходяться на висоті 130-150 м н.р.м.
Північночорноморський басейн
Північночорноморський басейн (7,9% території України) об'єднує річки між Дунаєм і Дністром та між Дністром і Південним Бугом, які протікають Причорноморською низовиною і впадають у лимани чорноморського узбережжя або в саме море, а також річки Криму, що впадають у Чорне море. Тут налічується 1702 малих річок загальною довжиною 6,6 тис. км, зокрема чорноморських річок Криму - 986 (3,1 тис. км), пересічна густота річкової мережі - 0,15 км/км2 (табл.). Характерною особливістю басейнів малих річок, розташованих між Дунаєм і Дністром, є їх грушоподібна чи овальна форма, витягнута з півночі на південь. Середня висота водозборів - близько 100-250 м, середні похили - від 19 до 125 м/км.
Таблиця Кількість річок та їх довжина у Північночорноморському басейні
Розподіл малих річок в основних водозбірних басейнах України
Детальний облік кількості річок і вивчення структури річкової мережі дозволили визначити цікаву природну закономірність: прогресивне зростання кількості річок залежно від їх довжини або класу, що визначається порядком впадіння у головну річку. Як виявилося, число річок у міру зменшення їх довжини зростає в геометричній прогресії із знаменником, близьким до 3. Це означає, що в кожній з річкових систем, якщо розташувати річки, які входять до неї, в убиваючому (за довжиною) порядку, кількість їх збільшуватиметься приблизно так:
Знаменник геометричної прогресії, однак, не завжди дорівнює трьом. Він може змінюватись від 2,5 до 3. За допомогою цієї закономірності, названої законом будови річкової мережі, використовуючи відомі властивості геометричної прогресії, можна підрахувати в будь-якому басейні кількість і протяжність річок, її питому густоту, тобто протяжність русел річок на 1 км2 тощо.
Список використаної літератури:
1. Василевський Г.А. Водні багатства Карпат. - Ужгород: Карпати, 1973.
2. Водне господарство в Україні / За ред. А.В. Яцика, В.М. Хорєва. - К.: Генеза, 2000.
3. Водний Кодекс України. Постанова ВР № 214/95 - ВР від 06.06.95
4. Географічна енциклопедія України: в 3-х т. / Відп. ред. О.М. Маринич. - К., 1989, 1990, 2000.
5. Малі річки України: Довідник / А.В. Яцик, Л.Б. Бишовець, Є.О. Богатов та ін.; за ред. А.В. Яцика. - К.: Урожай, 1991.
6. Методика з упорядкування водоохоронних зон річок України / Міністерство екології та природних ресурсів України. - К.: УкрНДІВЕП, 1999.
7. Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 1999 році / Міністерство екології та природних ресурсів України. - К., 2000.
8. Паламарчук М.М., Ревера О.З. Нове життя малих річок. - К.: Урожай, 1991.
9. Перехрест В.С., Чекушкина Т.А. Малим річкам - чистоту і повноводність. - К.: Урожай, 1984.
10. Поліщук В.В. Малі річки України та їх охорона. - К.: Т-во "Знання" УРСР, 1988. (Сер. 8 "Нове в науці, техніці, виробництві", № 14).

 
 

Цікаве

Загрузка...