WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Кліматоутворюючі чинники та кліматичні пояси - Реферат

Кліматоутворюючі чинники та кліматичні пояси - Реферат

Реферат на тему:
"Кліматоутворюючі чинники та кліматичні пояси"
1. Клімат. Кліматотворні чинники.
Кліматичні пояси та області Землі, закономірності розміщення
Клімат - це багаторічний режим погоди, властивий певній місце-вості. Клімат формується під впливом трьох найважливіших чинників:
- надходження на Землю сонячної радіації, кількість якої визначається кутом падіння сонячних променів, що залежить від широти місця;
- атмосферної циркуляції - закономірного переміщення повітряних мас, в процесі якого здійснюється перенос тепла і вологи;
- характеру підступаючої земної поверхні - рельєфу.
Клімат закономірно змінюється в широтному напрямі - від екватора до полюсів.
На Землі виділяються 13 кліматичних поясів. Головна ознака по-ясу - переважання тих чи інших типів повітряних мас.
Основних поясів сім:
- екваторіальний (панують екваторіальні повітряні маси (ПМ) -
жаркі і вологі);
- два тропічних (тропічні ЇІМ - жаркі і сухі);
- два помірних (помірні ПМ - помірно теплі і помірно вологі);
- арктичний (арктичні ПМ - холодні і сухі);
- антарктичний (антарктичні ЇІМ - дуже холодні і сухі).
Оскільки по сезонах пояси тисків і повітряних мас переміщаються слідом за Сонцем то на північ (з березня по вересень), то на південь (з вересня по березень) від екватора, на Землі виникли перехідні кліма-тичні пояси, їх шість:
- два субекваторіальних (влітку панують екваторіальні ПМ, взимку - тропічні);
- два субтропічних (влітку - тропічні ПМ, взимку - помірні);
- субарктичний (влітку - помірні ПМ, взимку - арктичні);
- субантарктичний (влітку - помірні ПМ, взимку - антарктичні).
Всередині кліматичних поясів виділяються кліматичні області - території з певним типом клімату.
Тип клімату - це стійка сукупність кліматичних показників, харак-терних для певного періоду часу і певної території.
Екваторіальний, арктичний і антарктичний кліматичні пояси мають лише по одному типу клімату, оскільки повітряні маси там весь рік не змінюють своїх властивостей і однакові як над суходолом, так і над океаном. Для субекваторіального поясу також характерний один тип клімату - влітку жаркий і вологий, взимку - жаркий і сухий.
В тропічному поясі чітко виражено два типи клімату. У внутрішніх районах материків і на західному узбережжі формується тропічний пустельний тип клімату. На східних узбережжях материків формується тропічний вологий тип клімату.
У субтропічному поясі формуються три типи клімату: біля західного узбережжя - субтропічний середземноморський (із теплою вологою зимою і сухим жарким літом), у центрі материка - субтропічний континентальний (через віддаленість від океанів весь рік мало опадів), на східномуузбережжі - субтропічний вологий (із вологою зимою і вологішим від зими літом).
У помірному поясі, де панують західні вітри, у західних берегів формується помірний морський тип клімату (із рівномірним зволоженням протягом усього року). Далі на схід виділяються помірно континентальний, континентальний і різко континентальний типи клімату. На східному узбережжі, де панують мусони, формується помірний мусонний тип клімату (із сухою холодною зимою і вологим теплим літом).
У субарктичному і субантарктичному поясах виділяють морський і континентальний типи клімату.
2. Залежність клімату від географічної широти,
підстилаючої поверхні, циркуляції атмосфери
Клімат залежить від географічної широти, тому що вона визначає кут падіння сонячних променів, а значить - приплив на Землю соняч-ної радіації. Цей чинник став причиною появи на планеті п'ятьох тепло-вих поясів - жаркого, двох помірних і двох холодних.
Циркуляція атмосфери - не менш важливий чинник, який утво-рює клімат, оскільки повітряні маси, що переміщуються (теплі або хо-лодні, сухі або вологі), спроможні сформувати усередині теплового по-ясу різноманітні режими погоди (тобто клімати). На глобальному рівні загальна .циркуляція атмосфери призводить до утворення поясів висо-кого (у тропічних широтах і полярних областях) і низького (в екваторі-альній смузі й помірних широтах) тиску.
Кліматичні пояси Землі (екваторіальний, субекваторіальні, тропічні і т. д.) - приклад спільної дії двох факторів - надходження сонячної радіації і планетарної атмосферної циркуляції.
Як приклад циркуляції повітряних мас, що призводять до форму-вання клімату на регіональному рівні, можна назвати мусони - вітри, що змінюють свій напрямок два рази на рік. Літній мусон, дме з океану на сушу, а зимовий - навпаки.
Підстилаюча поверхня - це своєрідний фон, на якому відбувається перерозподіл тепла і вологи, це важливий кліматотвірний чинник. Так, висота місцевості над рівнем моря впливає і на кількість опадів (у горах їх випадає більше, ніж на прилягаючих рівнинах), і на температуру повітря (чим вище, тим холодніше), У результаті в горах формується висотна кліматична поясність.
Гори можуть перешкоджати проникненню холодних повітряних мас (наприклад, Кримські гори захищають Південний берег Криму від холодного повітря північних широт. Гімалаї - приклад гір, що перешкоджають проникненню вологих повітряних мас усередину материка.
На клімат впливають і прибережні течії. Так, холодна Бенгельська течія біля берегів Африки стала причиною утворення тропічної пустелі Наміб. У залежності від характеру підстилаючої поверхні (океан або суша) формуються морські і континентальні типи клімату.

 
 

Цікаве

Загрузка...