WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Активізація пізнавальної діяльності учнів під час вивчення географії - Реферат

Активізація пізнавальної діяльності учнів під час вивчення географії - Реферат


Реферат на тему:
Активізація пізнавальної діяльності учнів під час вивчення географії
Активно-пізнавальна і практична діяльність учнів - одна з головних турбот учителя географії. Тому вчителі перебувають у постійному пошуку різних форм навчання. Традиційні форми та методи навчання не завжди забезпечують глибоке вивчення навчального предмета. Через те завдання сучасного вчителя - знайти такі форми навчання, які зробили б урок цікавішим, підвищили інтерес учнів до вивчення предметів, активізували б їхню діяльність та зняли напруження, особливо під час перевірки знань.
У своїй практичній діяльності я велике значення надаю повторенню та перевірці навчального мате ріалу з певної теми та розділу. Ефективність такої перевірки залежить від того, як учитель організовує урок і наскільки успішно учні застосовують набуті знання та вміння. Хочу зупинитися на різних формах проведення узагальнюючих уроків, які я використовую у своїй роботі і яким надаю особливого значення, тому що на уроках уза-гальнюючого повторення, як правило, учитель сам собі ставить оцінку, чого і як навчив дітей. Від нас, учителів, залежить, щоб ці уроки стали цікавими-і запам'яталися.
Найпоширенішими з них є уроки, що проводяться у формі ігор-змагань.
Дуже популярними серед школярів 6-7 класів є уроки у формі КВК. Під час підготовки і проведення КВК школярі вчаться творчо мислити, "здобувати" знання, швидко шукати правильну відповідь.
Учаться вони й уважно слухати, розуміти своїх товаришів, виручати команду у важку хвилину. Підготовку до КВК розпочинаю вже з перших уроків теми: оголошую учням, що в кінці цієї теми ми проведемо урок у вигляді КВК, формуються команди, вибираються капітани, і самі учні розподіляють обов'язки, наприклад: картографа, зоолога, ботаніка, кліматолога та ін. Дітям даю завдання: повторити номенклатуру, підготувати невеличкі кросворди, 2-3 запитання суперникам тощо. КВК проходить на уроці протягом 40-45 хвилин. Ведучий КВК - учитель, він же і журі. Кон-курси можна придумати різні. КВК починається, як правило, привітанням, де учні у веселій формі представляють свою команду. Потім конкурс "Розминка", що проходить у швидкому темпі. (Команді видається картка, на якій записані цифри, назви. Необхідно визначити, що вони означають.) Конкурс "Географічна естафета"
- кожна команда отримує указку
- естафетну паличку. Представники команд по черзі підходять до карти і показують географічні об'єкти, які вони вивчали. Учасники передають указку один одному, кожен повинен показати якийсь об'єкт з вивченої теми на карті. За кожну правильну відповідь команда отримує І бал, якщо об'єкт не названий чи показаний неправильно, бал не зараховується.
Конкурсів можна придумати і використати багато, але більшість із них уже стали традиційними і повторюються з теми в тему.
Ще один з різновидів уроку-гри, які я використовую, - це урок-марафон - своєрідна естафета на узагальнюючих уроках після вивчення материка.
Учням потрібно якомога швидше пройти всі етапи естафети і набрати якнайбільшу кількість балів. Завдання для карток-етапів підбираю різні: і тести, і кросворди, і завдання для роботи з контурною картою. Намагаюся їх диференціювати, враховуючи підготовленість учнів, підбираю легші і важчі.
На уроках узагальнення практикую проведення прес-конференцій та ділових ігор. Одну з таких прес-конференцій я провела після вивчення материка Антарктида. Четверо найсильніших і найпідготовленіших учнів виконували роль учасників експедиції в Антарктиду, решта учнів ставили їм будь-які запитання про цей материк, що вимагали знання фактичного матеріалу, уміння узагальнювати, орієнтуватися в ситуаціях, виявляти винахідливість.
Подібну прес-конференцію проводила в 8-9 класах після вивчення географії Івано-Франківської області. Учні ділилися на "спеціалістів" (ландшафтознавців, екологів, економістів, ґрунтознавців, демографів) та працівників засобів масової інформації, які представляли різні журнали, газети, теле- та радіопрограми. Прес-конференції не тільки активізують діяльність класу, оригінальним способом перевіряючи знання, а й змушують учнів думати, учать ставити запитання, адже часом це зробити не легше, ніж відповісти на нього.
У свої уроки я часто вводжу ділову гру, наприклад, вивчаючи океани у 7 класі чи тему "Гідросфера" в 6 класі, пропоную різні ситуації:
1. Один із вас буде капітаном, Інший штурманом. Потрібно визначити мету експедиції, вибрати маршрут плавання, розказати про природу тих місць, де ви побували.
2. Здійсніть уявну подорож до Північного полюса. Виберіть спосіб пересування. Які труднощі вам зустрілися?
Під час вивчення материків пропоную учням творчі роботи. Наприклад: скласти пам'ятку туристові, який вирушає в подорож на даний материк. Учні лаконічно, у дотепній формі викладають необхідні дані про материк. Пропоную також творчі завдання типу "Щоденник подорожі, яка не відбулася", або "Три дні в Африці". Творчі роботи учні ілюструють малюнками. Традиційно після вивчення теми "Атмосфера" проводжу урок-вікторину "Що? Де? Коли?". Підбираю цікаві запитання з усієї теми, які могли б найповніше виявити рівень знань учнів. Використовую "чорний ящик", "бліц-" і "супербліц-запитання".
Після вивчення розділу "Господарство" в 9 класі проводжу урок-залік. Метою такого уроку є узагальнення та систематизація знань учнів з теми, закріплення основних понять і термінів, перевірка вміння працювати зі статистичними довідниками, економічними картами, діаграмами, таблицями; прищеплення школярам навичок самостійності в оцінці знань своїх товаришів.
На багатьох своїх уроках пропоную учням розв'язування кросвордів. Цю роботу діти дуже люблять, виконують із задоволенням. Складаю нескладні кросворди, які потребують знання фактичного матеріалу підручника й уміння працювати з картою. Такі тематичні кросворди розроблені з усіх головних тем у 6 і 7 класах і використовуються на різних етапах уроку.
Під час вивчення програмового матеріалу з географії в учнів виникає багато таких запитань, вичерпні відповіді на які під час уроку дати неможливо через нестачу часу. Тому органічним доповненням до уроків є позакласна робота, під час якої учні розвиваються і задовольняють свою допитливість, виявляють творчу ініціативу і самостійність.
Позакласна робота для учнів - справа добровільна, а для вчителя обов'язкова. Кожного навчального року я проводжу загальношкільний позакласний захід із географії. Серед них - конкурси веселих і кмітливих, гра-вікторина "Що? Де? Коли?", "брейн-ринг". Разом з учнями створили екологічну стежку, де можна проводити екскурсії, виконувати практичні роботи не лише з географії, а й з природознавства, біології.
Практикую також проведення тижнів географії, участь у яких беруть усі учні школи. Програма тижня передбачає проведення різних заходів, серед яких, наприклад "Екологічний бумеранг", посвята п'ятикласників у географи, географічна кросвордина, усний журнал "Географічні рекордсмени", гра"Щасливий випадок" тощо. Щорічно проводимо і шкільну географічну олімпіаду, переможці. Різноманітні форми проведення навчальних занять дають можливість виявити здібності кожного учня, викликати непідробну цікавість до предмета, розвинути ідею співробітництва вчителя й учня, стати активним учасником навчального процесу, засвоїти матеріал безпосередньо на уроці.
ЕЛЕМЕНТИ НАРОДОЗНАВСТВА У ВИВЧЕННІ ГЕОГРАФІЇ
Якщо не займатися творчою працею на користь народу, то не варто й жити.
К. Геренчук
Одним із головних завдань шкільного курсу географії є формування в учнів цілісного географічного образу планети Земля, починаючи від вивчення рідного краю і держави та закінчуючи пізнанням глобальних зако-номірностей і процесів.
Географічна наука з її багатим і різноманітним змістом має великі можливості для широкого використання елементів народознавства [71.
Під час вивчення природних умов та ресурсів, розвитку господарства і культури рідного краю народознавство набуває особливого значення у прилученні учнів до національної культури.
Місто Коломия знаходиться в Івано-Франківській області, жителі якого знають сотні легенд, притч, розповідей, пісень, прислів'їв, що є важливим доповненням географічного змісту при вивченні рідного

 
 

Цікаве

Загрузка...