WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Роль Геоінформаційних систем (ГІС) у системах екологічного моніторингу - Реферат

Роль Геоінформаційних систем (ГІС) у системах екологічного моніторингу - Реферат

збільшувати та зменьшувати зображення , не тільки точно вимірювати ряд геометричних характеристик об'єктів ( длина вулиці , відстань між містами , площу лісового масиву ) , а й показавши на об'кт отримати інформацію про нього ( наприклад : обравши промислове підприємство , ви отримуєте інформацію о його профілі , характері забруднень , впливу на навколишнє середовище , а може й моніторингові данні за декілька років по цьому підприємству ) , ви можете використовувати ГІС як пошукову систему ( в цьому випадку ви робите запрос в якому перелічуєте всі властивості , що цікавлять вас [наприклад : заводи харчової промисловості , що були збудовані до 1986 року , щоб вони знаходилися не далі ніж на 5 км від Дніпра ] ; ГІС дозволяє проводити аналітичну обробку інформації , при чому як внутрішнього хаврактеру ( та що мічтиться в базах данних ) , так і зовнішнього ( аналіз супутникових знімків , їх дешифрування , виділення інформації та об'єктів що цікавять за допомогою потужного математичного апарату ) , а в більш складних ситуаціях - моделювання реальних подій ( наприклад : ви можете оперативно прогнозувати можливі місця розривів на трасі трубопроводу , відслідкувати шляхи розповсюдження забруднень та оцінити можливу шкоду природному середовищу , обчислити об'єм коштів , потрібних для ліквідації цієї аварії і , навіть підготувати дві платіжки : одну - для ліквідації шкоди , іншу - для ремонту трубопроводу [ якщо , звичайно ваш гіс зінтегрован з 1С:Предприятие :] ) ; найбільш складні технологічні рішення включають в себе експертну підтримку , тобто не просто є системою підтримки рішень , а дозволяють отримувати на виході обгрунтоване рішення ; ГІС дає можливість використовувати для введення інформації та її оновлення сучасні електронні засоби геодезії та системи глобального позиціювання ( GPS ) , тобто мати завжди точну та свіжу інформацію ( це озночає , що всі зміни в рельєфі досить швидко будуть передавтися на ваш комп'ютер , що дасть можливість з максимальним наближенням робити прогнози ) ; ГІС дозволяє заручитися високою компетенцією спеціалістів , що розробляли програмне забезпечення для ГІС систем ( для того щоб використовувати програми обрахунку поширення забруднеь не треба буде бути професором математики ) .
Реалізувати ГІС проект зараз не так вже і дорого як ранійше . В принципі все залежить від того на якому рівні ви це збираєтесь реалізовувати : аппаратура , , програмне забезпечення , вартість інформації та її якість , витрати на оплату роботи персоналу і т.д. Хоча , треба зазначити , що програмне забезпечення для ГІС можно взяти абсолютно безкоштовно в мережі ІНТЕРНЕТ ( наприклад ARC/INFO ) , інші програмні продукти теж коштують не дуже дорого . Для прикладу реалізації ГІС в плані витрат людських ресурсів візьмемо Кадастр природних ресурсів північного європейського регіону Росії про який я вже пригадував - площа території 3000 км2 , реалізували проект протягом 16 місяців , трудовитрати на роботу з інформацією склали 8,1 людино-рік , програмування 4,8 людино-роки , польові роботи 1 людино-рік ( ітого 13,9 людино-років ) ; ввійшло 245 карт масштаби 1:10000-1:200000 , обсяг інформації 100 Мб .
Ще одним цікавим прикладом реалізації ГІС став наш київський проект "екоГІС-КИЇВ" , який почав створюватися з кінця 1996 року . "екоГІС-КИЇВ" створений базі пакету ARCVIEW GIS , про який я вже згадував та пакету розрахунку забруднення приземного шару атмосфери "ЕОЛ 2000" української компанії "Софт Фонд" . В цьому ГІСі будуть охоплені такі сфери екологічного управління , як економіка , атмосферне повітря , водні ресурси , тверді відходи , біота . В рамках дослідження теми "Атмосферне повітря" виконується комплекс науково-практичних робіт спрямованих на створення "Реєстру стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин" , який дозволить реалізувати підсистему обліку і разом з тим забезпечить необхідними інформаційними системами аналітичну підсистему оцінки забруднення атмосферного повітря . По прогнозам за 5 років цей реєстр буде охоплювати ніж 2000 об'єктів техногенного екологічного ризику , що мають більш ніж 200000 стаціонарних джерел викидів та 5 млн. складів викидів забруднюючих речовин . Поповнення БД буде відбуватися пакетним вводом ( імпортом ) з інших програмних пакетів . Цілісність БД підримується спеціальними довідковими словниками . За допомогою цього ГІСу спеціаліст-оператор може вирішувати цілий комплекс аналітичних задач , від оцінки та експертизи впливу окремого джерела викидів якогось підприємства до розробки зведеного проекту нормативно-допустимих викидів . Таким чином "екрГІС-КИЇВ" є не просто системою збору моніторингових досліджень , а й системою підтримки рішень , тобто перекидається за юрисдикцію моніторингу .
Тепер давайте спробуємо подивитись у майбутнє . Що буде далі у розвитку ГІСів . На данний момент ці системи розбиті та локальні , вони можуть досить богато : видати вам інформацію про об'єкт , що цікавить вас ; показати зміни деяких факторів у просторі та часі ; показати чи спргнозувати шляхи міграції речовин ; показати ландшафт під тим кутом , який вас цікавить у прямому та переносному значенні ; бути вашим радником у багтьох питаннях . Подальший розвиток ГІСів , на мою думку буде спрямований на самонавчання , самовдосконалення ( вбудова у ГІСи штучного інтелекту ) , розширення баз данних , глобалізацію та інтеграцію ГІСів . Інакше кажучи об'єднання всіх ГІСів у єдину систему завдяки мережі ІНТЕРНЕТ у планетарну ГІС систему .
Є звичайно проблема , що поки не дає реалізуватися глобалізації - справа в тім , що до цих пір не розроблена єдина система протоколів та форматів по обміну даними між ГІСами . Інформація , що накопичується дуже часто не може бути порівняна , різнорідна , та розмежована ; в деяких регіонах використовуються несертифіковані програмні засоби ; використовуються різні картографічні основи , які погано порівнюються між собою , багато інформації дублюється . На жаль в нашій країні ГІСи розвиваються слабо, так в Росії , ще у 1996 році об'єм заказів на ГІСи стрибнув за 1000000 $ і це при тому , що майже ніхто не платив за програмне забезпечення !
В Росії дуже багато ВУЗів займаються розробкою ГІСів ось список найбільш відомих ГІСів різних ВУЗів :Пущинскоий ЦНИТ (Пущинский госуниверситет), Петрозаводский РЦИ и Северный РЦ НИТ (Петрозаводский госуниверситет), Калининградский ОЦНИТ (Калининградский госуниверситет) та багато інших . Але я сподіваюсь на те , що в найближчому майбутньому наша країна теж почне бурно розвиватися в цьому напрямку , бо ринок ГІСів у нас майже не заповнений .
Застосування ГІС-технологій , як я сподіваюсь я довів вам , в практиці екологічного моніторингу та екологічного управління дає змогу дійсно по новому подивитись на проблему , комплексно її проаналізувати та зробити висококваліфіковані висновки та прогнози , попередити надзвичайні екологічні ситуації антропогенного походження . Приклади реалізації ГІС показує , що навіть "настільні" ГІС пакети сучасного рівня для РС комп'ютерів дозволяють оперувати значними обсягами інформаційних ресурсів та вирішувати складні аналітичні задачі . Впровадження цих систем на різних рівнях дозволить підняти рівень , оперативність та ефективність рішення задач у галузі керування якістю навколишнього середовища до світового рівня .
Список джерел :
1. "Україна з космосу" Київ-1997 .
2. С.В. Зорін , О.М. Картавцев , А.Д. Сенченко "Приклад створення інформаційно-аналітичної системи підтримки прийняття управлінських рішень у галузі охорони атмосферного повітря на базі ГІС-технологій" Еколого-медичне науково-виробниче підприємство "ЕКОМЕДСЕРВИС" .
3. http://cnit.pgu.srpukhov.su
4. http://www.karelia.ru
5. http://kstu.koenig.su
6. http://www.ispu.ivanovo.su
7. http://www.tversu.ac.ru
8. http://rcnit.cctpu.edu.ru
9. http://www.ru/educate.htm
10. http://www.rambler.ru/ пошук по слову "ГИС"

 
 

Цікаве

Загрузка...