WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас - Реферат

Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас - Реферат

Реферат на тему:
Залежність клімату від широти, підстиляючої поверхні, циркуляції атмосфери. Типи повітряних мас
1. Залежність клімату від географічної широти,
підстилаючої поверхні, циркуляції атмосфери
Клімат - це багаторічний режим погоди, властивий певній місце-вості. Він формується під впливом трьох найважливіших чинників: при-току на Землю сонячної радіації, атмосферної циркуляції і характеру підстилаючої земної поверхні.
Клімат залежить від географічної широти, тому що вона визначає кут падіння сонячних променів, а значить - приплив на Землю соняч-ної радіації. Цей чинник став причиною появи на планеті п'ятьох тепло-вих поясів - жаркого, двох помірних і двох холодних.
Циркуляція атмосфери - не менш важливий чинник, який утво-рює клімат, оскільки повітряні маси, що переміщуються (теплі або хо-лодні, сухі або вологі), спроможні сформувати усередині теплового по-ясу різноманітні режими погоди (тобто клімати). На глобальному рівні загальна .циркуляція атмосфери призводить до утворення поясів висо-кого (у тропічних широтах і полярних областях) і низького (в екваторі-альній смузі й помірних широтах) тиску.
Кліматичні пояси Землі (екваторіальний, субекваторіальні, тропічні і т. д.) - приклад спільної дії двох факторів - надходження сонячної радіації і планетарної атмосферної циркуляції.
Як приклад циркуляції повітряних мас, що призводять до форму-вання клімату на регіональному рівні, можна назвати мусони - вітри, що змінюють свій напрямок два рази на рік. Літній мусон, дме з океану на сушу, а зимовий - навпаки.
Підстилаюча поверхня - це своєрідний фон, на якому відбувається перерозподіл тепла і вологи, це важливий кліматотвірний чинник. Так, висота місцевості над рівнем моря впливає і на кількість опадів (у горах їх випадає більше, ніж на прилягаючих рівнинах), і на температуру повітря (чим вище, тим холодніше), У результаті в горах формується висотна кліматична поясність.
Гори можуть перешкоджати проникненню холодних повітряних мас (наприклад, Кримські гори захищають Південний берег Криму від холодного повітря північних широт. Гімалаї - приклад гір, що перешкоджають проникненню вологих повітряних мас усерединуматерика.
На клімат впливають і прибережні течії. Так, холодна Бенгельська течія біля берегів Африки стала причиною утворення тропічної пустелі Наміб. У залежності від характеру підстилаючої поверхні (океан або суша) формуються морські і континентальні типи клімату.
2. Повітряні маси. Типи повітряних мас та їх рухи
Повітряні маси - великі об'єми повітря з тропосфері, що характе-ризуються відносно однорідними властивостями (однорідні за температурою, вологістю) і рухаються як одне ціле.
На Землі виділяють 4 зональних типи повітряних мас.
Екваторіальне повітря - повітряні маси, що утворюються в смузі зниженого тиску. Вони мають високі температури і велику вологість.
Тропічне повітря - повітряні маси, що утворюються в смузі висо-кого тиску. Континентальне тропічне повітря формується над тропічни-ми пустелями. Воно має високу температуру, низьку відносну вологість. Морське тропічне повітря утворюється над океанами. У нього високі температури і вологість.
Помірне повітря- повітряні маси, що утворюються помірних широтах. Морське помірне повітря формується в областях низького тиску над океанами, вологість його велика. Західними вітрами і циклонами воно переноситься далеко всередину материків, приносячи із собою опади. Континентальне помірне повітря формується над материками. Його властивості по сезонах неоднакові: улітку повітря має досить високу температуру І може містити достатньо вологи, взимку воно холодне й сухе.
Арктичне (антарктичне) повітря - повітряні маси, що утворю-ються над Арктикою й Антарктидою в області високого тиску. Континентальне арктичне (антарктичне) повітря має, вкрай низькі температури і невелику вологість. Морське арктичне (антарктичне) повітря трохи тепліше, містить більше вологи.
Між основними зональними типами повітряних мас виникають го-ловні кліматичні фронти: арктичний, полярний, тропічний.
Фронти виникають і на регіональному рівні - при зіткненні теплої і холодної повітряних мас. Теплий фронт утворюється при насуванні теплого повітря на холодне; холодний фронт - навпаки.

 
 

Цікаве

Загрузка...