WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Повітря та атмосфера - Реферат

Повітря та атмосфера - Реферат

досягати багатьох мільйонів елементарних зарядів (зарядів електрона).
2. З висотою утримання іонів збільшується, особливо в шарах вище 80-100 км. Іони є тут в основному зарядженими атомами кисню, гелію і водню. Крім того, значна частина іонів у високих шарах являє собою вільні електрони. Утримання іонів тут вимірюється сотнями і мільйонами на один кубічний сантиметр повітря. Так само як і незаряджені частки, іони в атмосфері постійно переміщаються. Саме завдяки цьому атмосфера має електропровідність, у нижніх шарах малу, у високих - значну.
9. Електричне поле атмосфери
I. У атмосфері завжди існують рухливі електричні заряди, зв'язані з іонами, а також з елементами хмар і опадів. Заряди ці обох знаків, причому переважають позитивні, так що сумарний заряд атмосфери - позитивний. При цьому з висотою він зростає. Сама земна поверхня також має електричний заряд, причому у сумі негативний (порядку - 6х105 кулонів). У результаті атмосфера володіє електростатичним полем, у кожній точці якого є те або інше значення потенціалу. Це значить, що електричний заряд, поміщений у будь-якій точці атмосфери, буде випробувати силу, що діє на нього в напрямку, нормальному до поверхні рівного потенціалу, що проходить через цю точку. Цю силу на одиницю позитивного електричного заряду називають напруженістю атмосферного електричного поля. Вона спрямована у відсутності хмар зверху вниз і вимірюється зміною потенціалу поля на одиницю відстані, тобто у вольтах на метр (В/м).
У приземному шарі атмосфери напруженість поля в середньому для всієї земної кулі біля 100 В/м. У промислових районах із сильно забрудненим повітрям вона значно більше. З висотою напруженість поля зменшується: на висоті 10 км вона усього біля 5 В/м. Вище 20 км напруженість поля дуже мала; провідність повітря в цих шарах достатня для вирівнювання різниць потенціалу. Напруженість електричного поля атмосфери випробує зміни в добовому і річному ході, а також дуже великі збурення, зв'язані з розвитком хмар, особливо купчасто-дощових (грозових).
2. У загальному перенос електрики (струм провідності) повинний відбуватися від позитивно зарядженої атмосфери до негативно зарядженої земної поверхні. Незважаючи на це, негативний заряд земної поверхні з часом не убуває. Причина перебуває, мабуть, у грозах. У грозових хмарах відбувається сильна електризація хмарних елементів і поділ позитивних і негативних зарядів по окремих частинах хмари. Внаслідок цього в хмарах, а також між хмарами і землею виникають величезні різниці потенціалів, при яких напруженість поля доходить до десятків тисяч вольт на метр. При цьому в атмосфері виникають не тільки позитивні, але і негативні заряди, що індукують позитивний заряд на земній поверхні. Напруженість поля між хмарою і землею може навіть змінити свій напрямок, тобто одержати напрямок нагору. У зв'язку з зазначеними величезними різницями потенціалів в атмосфері виникають іскрові електричні розряди, блискавки, як у хмарах, так і між хмарами і землею. При напруженості поля, спрямованої нагору, блискавки можуть переносити до земної поверхні дуже великі негативні заряди, що і компенсують втрату негативного заряду земною поверхнею в спокійну погоду.
Смертельним для людини може виявитися струм, що перевищує 60-100 міліампер, якщо він пройде через серце або мозок. Тому небезпечно безпосереднє влучення блискавки в людину. Але якщо блискавка вдарить не безпосередньо в людину, а недалеко від нього, усе рівно виникає небезпека. Поблизу місця удару блискавки напруга між точками, що відстоять на відстані 1 метра, може досягати сотень і навіть тисяч вольт - так називана крокова напруга. Чому крокова? Розставте ноги на один крок, і між підошвами може виникнути ця напруга. Струм, що потече через людину, залежить і від цієї напруги і від опору шкіри ніг і підметок взуття. У цілому гумовому взутті крокова напруга навіть у тисячі вольт безпечна. А для босого, так ще з мокрими ногами і 20 вольт крокової напруги можуть виявитися смертельними. Нарешті, неприємне відчуття в людини, що виявилася поблизу точки удару блискавки, можуть викликати струми індукованих зарядів, що течуть по ньому після удару блискавки. Лінійні блискавки і проливний дощ не єдині прикрості, що несе людині гроза. З грозою зв'язана і поява кульових блискавок - куль діаметром 10-20 сантиметрів, що світяться, плавають у повітрі і іноді вибухають, що може мати небезпечні наслідки.
Основні правила поводження під час грози.
І. Вдома
1. Намагайтеся під час грози знаходитися в помешканні з закритими вікнами, дверима і димоходом, а також із блискавковідводом.
2. Якщо ваш будинок знаходиться в сільській місцевості, заземліть антену приймача, а розмови по телефону відкладіть до закінчення грози.
ІІ. Поза домом
3. Якщо ви виявилися у води, не купайтеся. Блискавка, що впала у воду навіть у десятках метрах від вас, може виявитись для вас занадто близькою.
4. Не ховайтеся від блискавки поблизу самотньо стоячих дерев і кущів. До речі, немає порід дерев, що частіше притягають блискавку, - блискавка частіше потрапляє в самотні дерева, незалежно від їхньої породи. Не притуляйтеся до стовпів, копиць сіна і т.д.
5. У лісі вибирайте для укриття дерева більш низькі, чим інші, але не притуляйтеся до їхніх стовбурів.
6. Не ходите босоніж. Не лягайте на землю. Ноги повинні бути розташовані, як по команді "струнко".
7. Знаходячись на відкритому місці, намагайтеся не виявитися на височині. У горах намагайтеся розташовуватися в середній частині схилів ущелин. Перебігаючи з місця на місце, пам'ятаєте, що середній проміжок часу між блискавками біля 10 секунд.
8. Якщо ваша зустріч із грозою відбулася у відкритому степу й укриття занадто далеко, присядьте, накрийтеся чим-небудь і надівайтеся, що вам повезе.
9. Опинившись у човні далеко від берега, сядьте в ньому, постарайтеся заховатися від дощу і пам'ятайте, що можливість ураження блискавкою людини в човні менше десятитисячної відсотка.
ІІІ. При зустрічі з кульовою блискавкою
10. Не біжіть від кульової блискавки - це може створити струм повітря, що потягне її за вами.
11. Намагайтеся повільно відійти зі шляху кульової блискавки і взагалі тримаєтеся від неї подалі, але не повертайтеся до неї спиною, а увесь час уважно стежите за ній.
12. Кульові блискавки часто рухаються з потоками повітря. Тримаєтеся навітряної сторони блискавки. У кімнатах намагайтеся не виявитися на шляху протягів (звичайний шлях протягів - між відкритими дверима, вікнами і димоходом).
13. Не хапайте кульову блискавку руками - це може не тільки знищити її, але і позбавити вас можливості згодом розповісти про це цікаве і рідке явище вашим друзям.
14. Не торкайтеся кульової блискавки ніякими предметами - палицями, дротами, тичинами і т.п. Не кидайте в неї каменями, м'ячами і т.п. Це може викликати наслідки, про які говорилося в попередньому пункті. Якщо тільки з'явиться кульової блискавки і ви від хвилювання забудете ці правила поводження, то запам'ятаєте одне: із кульовою блискавкою треба поводитися так, як поводяться з великим і

 
 

Цікаве

Загрузка...