WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Великі географічні відкриття - Реферат

Великі географічні відкриття - Реферат

два місяці. Знову росло невдоволення екіпажів, тому Магеллан пообіцяв що він не попливе далі 55 градусу південної широти. На цей час експедиція проплила 4 000 кілометрів вздовж південноамериканського берега. Так далеко на південь ще ніхто не запливав.
21 жовтня 1520 року експедиція побачила щось подібне до вузької затоки. Дві каравели які були відправлені на розвідку повернулись лише через чотири дні і доповіли що набагато миль попереду лише морська вода і сильні течії. Саме тут спалахнув заколот на "Сан-Антоніо", і корабель втік до Іспанії. Там на Магеллана донесли що його зрада привела до гибелі експедиції. Дружину і дітей Магеллана кинули до в`язниці а його самого оголосили зрадником.
Плавання протокою продовжувалось 40 днів, мореплавці вже майже втратили надію вибратись з неї коли несподівано відкрився океанський простір. Це й було загадкове "Південне море". Тоді вважалося що більша частина Землі складає суходіл, тому Магеллан вважав що воно дуже вузьке але вийшло зовсім не так як він думав. Через кілька днів експедиція повернула на північний захід. Три місяці і двадцять днів тривав цей героїчний перехід найбільшим в світі океаном. Один з учасників експедиції А. Пігафетта писав: "Ми досягли безмежного моря, яким довелось пливти, немаючи найменших запасів прісної води і провізії. Щоб врятуватись від голодної смерті, ми здирали шкіру з рангоута, вимочували її кілька днів у морській воді, щоб хоч трохи пом`якшити, потім смажили на вугіллі і заштовхували до горлянки ці шматки, тверді як каміння... Часто нам не лишалось нічого іншого, чк їсти тирсу і навіть мишей, якими огидними вони нам не видавалися... Я впевнений що жодна людина ніколи не наважиться на подібне плавання."[3]
19 чоловік померло від голоду та хвороб, нащастя погода під час мандрівки була тиха та сонячна, тому і океан отримав назву Тихий.
6 березня 1521 року Магеллан підійшов до острова Гуам, де пограбували місцеві поселення, це стало нормою на всіх наступних островах, тому й не дивно що 27 квітня в одному з пограбувань загинув Магеллан та 30 його супутників. На кораблях залишилось 115 чоловік. Третє судно довелося спалити, а два інших - "Тринідат" і "Вікторія". Через два роки дісталися до Молукк, де загрузилися прянощами, але тут виявилось що корпус "Тринідаду" прогнив. Тому вирішили що "Вікторія" повернеться через Індійський океан та Атлантику, а "Тринідат" після ремонту вирушить до західних берегів Панами. Після шести місяців мандрів "Тринідат" повернувся до Молукк де його захопили португальці. Лише четверо моряків через багато років повернулися додому. Важкою була доля і "Вікторії" яка пересікла два океани не маючи змоги заходити не в один з портів. Більшість моряків загинули від голоду та цинги. 6 вересня 1522 року "Вікторія"кинула якір в Севільї, з її екіпажу вціліло лише 18 чоловік.
Так завершилась перша кругосвітня подорож, під час якої "Вікторія" пройшла шлях вп`ятеро довший за шлях першої експедиції Колумба. Іспанія набула право на Маріанські і Філіпінські острови, і заявили претензію на Молукки. Але практичного значення відкритий шлях не мав через його довжину.
Висновок
Пройшло більше 500 років з моменту великих географічних відкриттів, але уроки цієї епохи можуть бути корисними і зараз. Дуже цікаві постаті європейських першовідкривачів. Хто були ці герої, які на маленьких суденцях сміливо пересікали океани; мандрували джунглями, горами, пустелями; багато і часто накладали головою? Що рухало їми? Звичайно це було не бажання розширити горизонти науки, як відкриттями, так і колонізацією рухала звичайна жадоба до золота і слави. З наукової точки зору вони герої, але з точки зору гуманізму це безжальні кати які заслуговують кари за геноцид багатьох народів. 12 жовтня 1992 року до острівця Уотлінг Багамського архіпелагу підійшли точні копії каравел Колумба символізуючи півтисячолітній спільний шлях всіх світових цивілізацій. Відношення до цього свята було неоднакове в різних країнах. Більшість країн світу та ЮНЕСКО відкинули саме поняття "відкриття Америки" та запровадили концепцію "зустрічі цивілізацій та культур". Як "відкриття" подію святкували Іспанія, Португалія, Італія, Ватикан. Багато країн Азії та Африки висловили подив з приводу святкування Америкою початку власної колонізації та поневолення. На мою думку підлягає перегляду сам термін "великі географічні відкриття", адже європейська наука забула про існування великих і самобутніх цивілізацій на "відкритих" землях. Скажімо араби підтримували торгівельні та культурні зв`язки практично з всіми народами Азії та Африки і мали досить сучасні географічні уявлення, досить розвинена географія була і в народів Америки. Як зараз доводять вчені постійні спонтанні контакти відбувалися між азійськими і американськими цивілізаціями, а саму Америку заселили вихідці з Азії. Досить згадати вікінгів які досить тривалий час підтримували торгівельні контакти з племенами Північної Америки. Звичайно заслуга тогочасних європейців в тому, що вони звели ці розрізненні знання в цілісну картину, але це все таки було лише побічним ефектом грабежу та завойовування. Як в Азії, так і в Америці та Африці європейці зіткунулися з культурами що стояли в багатьох питаннях вище за них. Тому цю епоху краще називати епохою великих колоніальних завойовувань, а західноєвропейським країнам визнати що дії їхніх предків завдали непоправної шкоди науці та самому процесу розвитку людства. Знищення цілих цивілізацій, народів, природи, хижацька експлуатація ресурсів це спосіб дії європейських "першовідкривачів". Символом результатів тієї епохи можуть стати халупи злидарів на місці колишніх розкішних міст, та пляшки з-під американського віскі замість виробів мистецтва. Самим страшним результатом цієї епохи стало духовне спустошення та моральний занепад. Західна цивілізація знищивши інші культури, перетворила свою на індустрію розваг, де допустимо все що подобається людям у яких є гроші.
Список використаної літератури
1. Бейклесс Дж., Америка очима першовідкривачів - Москва: - "Політіздат", - 1969 - 328с.
2. Гарсіласо де Ла Вега, Історія держави інків - Москва: - "АСТ", - 2005 - 408с.
3. Кунін К.І., Магеллан - Москва: - "Політіздат", - 1958 - 402с.
4. Лієлайс А., Конкістадори - Київ: - "Україна", - 1996 - 367с.
5. Магідович І.П., Нариси по історії географічних відкриттів - Москва: - "Вєчє", - 2000 - 389с.
6. Моррісон С.Е., Христофор Колумб, мореплавець - Москва: - "Політіздат" , - 1958 - 412с.
7. Пащук В.В., Викрадення континенту - Київ: - "Україна", - 1991 - 320с.
www.Roland81@inbox.ru

 
 

Цікаве

Загрузка...