WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

забруднюючи воду відходами виробництва, руйнуючи природне середовище.
Джерело, яке тільки-тільки пробилося із землі, без користі не тече. Але, крім благ і радощів, які річка віддає всьому живому в руслі і на її берегах, вона уперто несе свою воду в "загальний котел", з якого п'ють сьогодні величезні міста, промислові центри, сільськогосподарські райони. І якщо міліють великі ріки, першу з причин цього слід шукати там, де розміщуються "капіляри" водної системи, а саме, на малих річках. Здоров'я кожної великої річки - в її притоках.
Про річки та їх значення у природі і суспільстві написано багато. І далеко не всі сьогодні уявляють, чому все-таки виникла водна проблема, в чому її суть, які шляхи вирішення.
Ще порівняно недавно вважалось, що вода - безмежний і безплатний дар природи. Сьогодні майже немає країн, які б не відчували труднощі з водою.
Чому ж з'явилася проблема "водного голоду"? Адже вода - найбільш поширена речовина на Землі. Нею вкрито майже ? поверхні Землі. Але життя на Землі залежить від кількості прісної води, якої лише 2,5%. Але переважна частина цього багатства важкодоступна: 69% прісної води в льодовиках, близько 30% - у водоносних підземних горизонтах і лише 0,006% - у руслах річок, а саме ці води є найважливішими для життєзабезпечення.
Людству для життя потрібна не будь-яка вода, а тільки прісна і чиста.
Багато хто із старшого покоління, дивлячись у свої юнацькі роки на українські річки, і не підозрював, які над ними збираються хмари. Чиста вода тоді ще не викликала подиву, вона була нормою. А нині річки дедалі більше і більше втрачають свою велич і багатство.
Води наші - гріхи наші, краплини води - краплини часу... Трагедія полягає в тому, що чиста і нешкідлива вода всюди стає рідкістю.
Наша річка Лімниця, права притока Дністра, є еталоном чистоти в Європі. А більшість річок в останні десятиріччя замість живлющої вологи несуть перенасичені промисловими й іншими стоками розчини.
Вода після господарського використання містить в собі різні хімічні і бактеріальні забруднювачі, і потрапляючи у річки, погіршує якість їх вод. 1 м3 неочищеної води може забруднити 300 м3 свіжої. Це і обумовлює можливість "водного голоду" в майбутньому.
2 сторінка. Золота вода.
Ще зовсім недавно у багатьох країнах світу проблеми води не існувало, а нині асигнуються величезні суми для створення запасів чистої води. Загрозливе становище з питною водою склалось у Голландії. У Роттердамі продають звичайну річкову воду, привезену з Норвегії по 50 центів за 1 л.
Водопостачання Кувейту, об'єднаних Арабських Еміратів, Катара, Омана, Бахрейна повністю чи в значній мірі ґрунтується на промисловому опрісненні морської води.
То ж навіщо і нам, українцям, справді ота "золота вода", коли ще маємо певний шанс пити чисту.
Учень. Шляхи до відтворення водних джерел поки що існують, але з кожним роком вони стають дедалі важчими.
Ми говоримо сьогодні про те, як багато води споживається в великих містах. Добре це чи погано? Не так давно ми би сприйняли ці цифри як підвищення рівня життя народу, поліпшення його побутових умов. Сьогодні ж йдеться про те, що потрібно підвищити культуру водоспоживання. Досвід організації водозбереження свідчить, що комфортних умов можна досягнути і за рахунок забезпечення розумних потреб і раціонального водокористування. Це ж підтверджується даними з водоспоживання населення у містах Західної Європи: в Амстердамі - 204 л на добу, Барселоні - 272, Відні - 276, Гамбурзі - 221, Римі - 257, Лондоні - 337.
Вчитель. Отже, необхідно не тільки стабілізувати витрати води на одну людину, а й розпочати роботу по вдосконаленню нормативних потреб при умові, що це не викличе негативних санітарно-гігієнічних наслідків та погіршення побутових умов.
Учень. В промисловості:
- впроваджуються у виробництво оборотні, повторні і послідовні системи водопостачання;
- здійснюється перехід на більш прогресивні технології виробництва, на застосування газоповітряних систем охолодження;
- впроваджуються безводні системи, зокрема у хімічній промисловості, де вже багато технологічних ліній працює без води.
Уже сьогодні на багатьох підприємствах України впроваджено безводні і маловодні технологічні процеси.
В сільському господарстві для зрошення:
- потрібно створити економічні і надійні в експлуатації зрошувальні системи з механізованим і автоматизованим розподілом води;
- проводити облицювання магістральних та розподільних каналів;
- будувати технологічно досконалі закриті системи.
Вчитель. Отже, світ змінюється в своєму ставленні до природи. Шириться екологічний рух, з'являються нові, більшчисті і менш енегро- та водомісткі технології, людина починає розуміти небезпечність мислення старими категоріями споживацтва. Екомислення, екосовість стають звичайними поняттями. Молодь, налякана загрозливою перспективою, об'єднується і вимагає рішучих дій. Все це, як би не запізнилося воно, здатне припинити руйнівні процеси, але не звільнитися від них. Однак зараз найважливіше - припинити!
3 сторінка. Здорове життя можливе тільки на чистій Землі
Вчитель. У найближчій перспективі задовольняти дедалі зростаючий попит на чисту воду будемо лише завдяки посиленій економії всюди - на підприємствах в сільському господарстві, в побуті. І від кожного з нас залежить дуже багато. Так-так, саме від нас. Наприклад в місті при витіканні води з кранів у вигляді крапель за добу витрачається до 60 л, а у вигляді цівки у поперечнику з сірник - до 500 л. Ось так!
Шляхи до відтворення водних джерел поки що існують, але з кожним роком вони стають дедалі важчими.
Та кожна річка, кожна водойма, струмок, озеро чи джерело, незалежно від того, використовуються чи ні їхні води для щоденних потреб, сільського господарства чи рибальства, повинні бути чистими, бо здорове життя можливе тільки на чистій Землі.
То ж бережімо річки, ріки і струмки, кожне джерельце. Хай чистими і повноводними будуть вони для нас і для наших нащадків. Будьмо добрими господарями, адже зміліли вони, ніде правди діти. Посадімо на берегах дерева, кущі, укріпімо береги, не забруднюймо річки нечистотами, хімікатами. Тоді знову в річці з'явиться риба, а в тих що є - примножиться. Бережімо воду - бо це саме життя.
Вчитель. - Про що нагадує вам ця світлина (демонстрація світлини з зображенням освячення води на Йордан на річці Лючка)
Так, скоро свята: Різдво, а потім і Водохрестя - Йордан. Народ вшановуватиме воду - таїнство освячення води для нас велика надія на її живодайну силу, на примноження добра в житті.
Та пам'ятаймо, що для мільйонів українців Батьківщина починається саме з річки, зарослої верболозами. Не має значення, велика вона чи мала. Щасливий, хто має в серці таку річку з її живодайною водою.
"Перший друг, перша іграшка, перша казка - все це вона, ріка".
То ж хай завжди в серці кожного у нас дзвенить чиста річка нашого дитинства!
ІV. Підсумок уроку.
- Скажіть, чи сподобався вам урок?
- Що нового для себе взяли?
- А яке домашнє завдання? (Відповіді учнів)
Конкретизація вчителем домашнього завдання. Всім вивчити характеристику головних рік України. Описати за планом одну з приток Дніпра або Дністра (чи іншої головної ріки (на вибір).
І, правильно, не забруднювати, берегти. Бо в майбутньому основним джерелом водопостачання в Україні залишаться прісні води і серед них головне місце, як завжди, належатиме річкам.
"Ти посади на берегах
Кущі, дерева, трави
Коли прийдеш під тінь гілок,
Можливо, блисне риба,
А вдячний соловейко
Заспіває тобі: спасибі!"
Всім учням дякую за співпрацю.
Урок закінчений. До побачення.

 
 

Цікаве

Загрузка...