WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

густота визначаються умовами зволоження території, характером рельєфу, геологічною будовою і іншими факторами. У цілому кількість річок та їхня водність підпорядковані широтній зональності та вертикальній поясності.
Пересічний коефіцієнт густоти річкової сітки України становить 0,25 км/км2. Найгустіша вона у Карпатах (1 км/км2 і більше). На Донецькій височині 0,5 км/км2, на півдні України 0,2-0,1 км/км2. Між Дніпром і затокою Сиваш своєрідний у гідрологічному відношенні район, де поверхневий стік відсутній.
На Кримському півострові найгустіша річкова сітка на схилах Головного пасма Кримських гір (0,6-0,7 км/км2), у степовій частині півострова цей показник становить 0,1 км/км2. На карстових яйлах Кримських гір річок немає. Мало їх і у басейнах лівих приток Десни, у верхній частині басейнів Остра, Трубежа, Супою, де є безстічні області.
За характером фізико-географічних умов ріки України поділяють на три основні групи: ріки розчленованих рівних, гірські та поліського типу.
Найпоширеніші ріки розчленованих рівнин. Для них характерні широкі долини з пологими схилами, звивисте русло.
До гірського типу належать ріки Карпат та Кримських гір. Долини гірських річок неширокі, з крутими схилами, глибоко врізані (від 150-250 м до 600-800 м). Для них характерні часті паводки.
Ріки в межах Полісся мають широкі й неглибокі долини, у заплавах багато стариць, навесні широко розливаються. Басейни річок часто заболочені.
У живленні рівнинних річок основне значення мають талі снігові води (понад 50% річного стоку). Гірські ріки живляться переважно дощовими водами. У живленні великих рік важливу роль відіграють підземні води (до 30%).
Розподіл середньорічного річкового стоку має зональний характер. Основна частина стоку річок України припадає на весняний період - 40-85%, на літо - 10-30%, на осінь та зиму 20-30%. Влітку та взимку внаслідок пересихання та перемерзання деяких малих річок стік у них відсутній.
У водному режимі рівнинних річок чітко виявлена весняна повінь, низька літня межень з окремими дощовими наводками, незначне підвищення рівнів води восени і низька зимова межень, що інколи порушується тривалими відлигами. Тривалість весняної повені на малих річках 10-15 днів, середніх - 1-1,5 місяця, великих 2-3 місяці.
Ріки Карпат та Кримських гір мають паводковий режим, чому сприяють зливові дощі, густа гідрографічна сітка і значний похил річок. Для Карпат паводки характерні протягом року, в Кримських горах бувають переважно взимку та навесні.
Річний хід температури води в річках відповідає ходу температури повітря. Взимку може формуватися льодостав.
Ріки переносять значну кількість твердих мінеральних частинок (намулів) і розчинних у воді речовин.
Води річок придатні для господарського використання, зокрема для водопостачання і зрошення.
Оскільки води у нас розподіляються нерівномірно, то щоб задовольнити потреби створено і штучні ріки - канали. А саме: Сіверський Донець - Донбас, Дніпро - Донбас, Дніпро - Кривий Ріг, Північно-Кримський.
Про використання вод річок більше скажете ви, тому перейдемо до другої сторінки.
2 сторінка. Вклоняюся Вашій Величності
а). Практична робота - А зараз відкрийте контурні карти, атласи, позначте головні ріки України.
б). Завдання групам: підготувати характеристику головних рік України.
в). В цей час (поки готують характеристику) 5 учнів біля дошки виконують завдання: "Визначити падіння і похил річки. (Виконавши зразу заповнюють таблицю:
Падіння і похил головних рік України
Дніпро Дністер Дунай Південний Буг Сіверський Донець
Довжина 2201 км 1362 км 174 км 806 км 1053 км
Падіння 253 м 900 м 20 м 321 м 130 м
Похил 11,5 см/км 66 см/км 11,4 см/км 40 см/км 12 см/км
Питання учням: Що таке падіння річки?
Що таке похил пічки?
Виставлення оцінок за практичне завдання.
г) Характеристика головних рік України за планом.
(Характеризують учні. План написаний на таблиці)
План характеристики ріки
1. Назва. Довжина.
2. До басейну якого океану належить.
3. Місце витоку і гирла. Напрям течії.
4. Основні притоки: праві, ліві.
5. Характер течії.
6. Падіння і похил річки.
7. Живлення.
8. Особливості водного режиму.
9. Господарське використання, заходи для збереження вод.
Під час характеристик демонструються ілюстрації.
Доповнення учнів і вчителя.
Виставлення оцінок.
Так як ви гарно попрацювали, то для вас
3 сторінка. Дива дивні (сторінка цікавої гідрології).
Учень: Найдивнішою річкою в Україні вважається Мокра Волноваха на південному заході Донецького басейну. На своєму шляху вона кілька разів зникає або втрачає частину води, а потім з'являється знову. Наприклад, від верхів'я до балки Антон-Тарами відбувається нагромадження води за рахунок розвантаження підземних вод у руслі самої річки і внаслідок впадання водостоків з 9 невеликих бічних балок. Від гирла балки Антон-Тарами до с.Стили вода зникає і з'являється тільки на південь від села. Накопичення води продовжується до останніх виходів граніту біля гирла балки Кам'яної. На думку одних вчених, підземна течія річки проходить по карстових печерах, інші вважають, що річка живиться самостійно системою підземних вод.
- На звання найдивнішої річки може "претендувати" й річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а "Словник гідронімів України" інформує, що "водостік їївизначається як річка, яка нікуди не впадає", і надає її "прописку" - басейн Прип'яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає ширини 20 м, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатись до Турії, Прип'яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.
- "Найлегковажнішою вважається річка Велика Репіда, яка витікає з озера Кургулуй, що на південному заході України, і впадає в Дунай. Але під час повені, коли рівень води в Дунаї стає вищим за рівень води в озері Кургулуй, річка повертає свою течію в зворотному напрямі від Дунаю до озера.
Ось такі дива.
Вчитель. - А яку ріку легко переламати? (Прут)
- Яка річка найстрашніша? (Вовча)
- Відшукайте на картах кольорові ріки України. Назвіть їх. (Біла і Чорна Тиса, Білий і Чорний Черемош, Золота Липа, Чорнява, Чорний Ташлик, Синьоха, Молочна, Біла, Чорна вода, Зелена, Черноводна, Руда, Чорна...).
- А яка річка найкраща? (Відповіді учнів)
Доповнення вчителя: Поет Д.Павличко (наш земляк родом з с.Стопчатова) у вірші "Лючка" писав:
"Прокидаюсь посеред ночі,
Слухаю, в гулких безоднях сну
Солодко, мов голоси жіночі,
Дзвонить щось, а що я не збагну.
Може, флейта, може, піаніно,
Може, пісня раннього шпака?
Ах, то Лючка дзвонить солов'їно
То моя стопчатівська ріка".
(Лючка впадає в Пістиньку в с.Нижній Вербіж)
Якби я мала такий дар, то повірте про Пістиньку я б сказала ще краще, бо це моя річка, річка мого дитинства.
Пригадую, як білили полотно на річці, а я була мала. Цілий день мусила його сторожити і поливати, щоб не пересохло... Це моя річка і ніхто її у мене не забере.
Ось такі дива.
Постараймось "написати" сторінки третьої рубрики "Зберегти навічно"
1 сторінка. Животоки.
Вчитель. Чи всі ми розуміємо, який це скарб - річка? Кажуть, можна заново побудувати зруйноване місто, посадити новий ліс, викопати ставок. Але живу річку, якщо вона вмирає, як всякий живий організм, сконструювати неможливо.
Коли мова йде про обміління Дону, Дніпра чи іншої великої ріки, не всі часто розуміють, в чому суть проблеми.
Час пізнати і навчитися розуміти річку, яку ми сьогодні жорстоко експлуатуємо, осушуючи болота,

 
 

Цікаве

Загрузка...