WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

обійтися ніщо живе.
Воду замінити нічим. І не дивно, що сліди давніх цивілізацій знайдено на берегах рік: Тигру і Євфрату в Месопотамії, Нілу в Єгипті, Інду в Індії, Жовтої в Китаї.
Поступово людина навчилась створювати системи водопостачання, будувати греблі, регулювати русла річок, прокладати осушувальні та зрошувальні канали. Залишки цих споруд свідчать про те, що люди вже давно мали певні знання про засоби використання води, її можливості, про біди, які вона може завдати.
Стародавня людина вважала воду наймогутнішою із чотирьох первинних стихій.
Вчитель: Яких? (Учні - Води, Вогню, Землі, Повітря.)
Учень. Воду замінити нічим, Сьогодні вона стала однією з головних цінностей на Землі.
З виникненням життя вода стала важливою складовою частиною всіх живих організмів. Вона лежить в основі біохімічних і фізіологічних процесів, що відбуваються в організмах, розчиняє та переносить речовини, які беруть участь у процесі життєдіяльності, становить більшу частину маси тіла будь-якого живого організму.
Ось як насичене водою довкілля. Найменше її в мохах і лишайниках - 5-7%, у насінні злакових культур - 12-14, у комахах - 45-65, ссавцях - 60-68, рибі - близько - 70, листі дерев - 75-85, картоплі - 80, яблуках, грушах - 85, огірках, помідорах, моркві, грибах - 90-96, водоростях - до 98, медузах - 95-98%.
Організм дорослої людини на 70% складається з води. З віком кількість води в організмі зменшується і після 50 років становить лише 61% у чоловіків і 54% - у жінок. При втраті 25% води людина гине.
Для підтримання нормальної життєдіяльності організму дорослій людині в помірних широтах потрібно 2-3 л води на добу, в жарких кліматичних умовах - 3-3,5 л, а при роботі на відкритому повітрі в умовах підвищеної вологості при температурі 39-40оС - 6-6,5 л.
За все своє життя людина споживає пересічно 50-60 т води!
Вчитель: - То що ж то таке вода? Яка її формула? (Учні -Н2О)
І знову - проста і доступна кожному хімічна формула. Та чи насправді вода така проста речовина?
Ще в 1789 році французькі хіміки Антуан Лавуазьє і Меньє визначили хімічний склад води і уточнили, що 2г водню з'єднуються з 16 г кисню і засумнівались в "простоті" води.
Вода - єдина речовина, яка в звичайних умовах може бути в трьох станах.
- Яких? (Учні - твердому, рідкому, газоподібному)
Хоч цей дивний мінерал прийнятий фізиками за еталон міри (як речовина, що вписується в закономірності, встановлені для подібного роду з'єднань), однак вода - найбільш аномальна із всіх відомих в природі речовин. Якби не було цих аномалій всьому живому було б важко.
Учень. Аномалії води.
1-а. Вода повільно нагрівається і повільно охолоджується.
Тому мешканцям водойм не загрожує ні перегрів, ні переохолодження.
2-а. У води скрита теплота випаровування і теплота плавлення.
Для випаровування потрібно затратити в 5,5 разів більше тепла, ніж для кипіння, Якби вода не мала цієї властивості, то ріки, озера і моря випарувались би, а в атмосфері завжди стояв би туман.
3-я. При замерзанні вода розширюється і об'єм її збільшується на 9%. Легкий лід стає на поверхні водойм, і мешканці водойм під такою шубою не замерзають, інакше моря, озера, ріки промерзали б до дна.
4-а. Найнезвичайніша. При охолодженні до температури +4оС вода стискується, а при дальшому охолодженні знову розширюється і замерзає. Важка вода опускається на дно з повітрям для мешканців водойм.
5-а. Вода має найвищий (після ртуті) поверхневий натяг. Ця сила сприяє поступанню води із глибоких шарів ґрунту до коренів рослин. Те ж відбувається і в організмі людини і тварин: кров піднімається в верхні частини тіла.
Вчитель. Вода розчиняє інші речовини, але сама при цьому не змінюється. Ось чому вона стала носієм життя.
Воді властиві три типи розміщення молекул. Молекулярна структура води залежить від температури і стану, також від часу, що пройшов з моменту переходу речовини з одного стану в інший. При цьому міняються фізичні властивості води, характер засвоєння її живими організмами. Живі організми вибрали температуру тіла 35-37о тому, що вода при цій температурі легко засвоюється організмом.
Після танення льоду вода на протязі деякого часу зберігає "пам'ять" про свою льодяну структуру, а для білкової молекули організму така структура найзручніша. Ось чому до струмків талої води тягнуться тварини. Досліди показують, що тала вода має омолоджуючу дію на рослини і тварини: підвищується врожайність сільськогосподарських культур, приріст молодняка, молочність корів, яйценосність курей...
Діти часто люблять ссати лід. Мажуть, це не пустощі, як думають дорослі, а потреба організму в воді, що має льодяну структуру.
Або, ви знаєте, що у нашому селі Пістинька впадає в Прут. А в Пістиньку впадає Лючка. Лікарі кажуть, що в тих місцях, де зливаються річки створюється своєрідний мікроклімат. Можна навіть вилікувати деякі хвороби органів дихання. Знаю що в Вовчих Вилах (так називається місце впадання Лючки в Пістиньку) одна сім'я лікувала свою дочку від астми. Наслідки позитивні.
Досить. Хіба можна сказати про воду все?
Ось як свіжо і чисто сказав про неї Антуан де Сент - Екзюпері: "Вода, в тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються не відаючи, що ти таке. Не можна сказати що ти необхідна для життя: ти - саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися. Ти найбільше багатство на світі..."
На цьому й зупинимо свої роздуми і перейдемо до другої рубрики
ІІ. "Ріки України - невід'ємна частка життя українського народу".
Вчитель. Немає такого села чи міста в Україні, які б не стояли на березі річки або поблизу неї. І для кожного з нас річка ще з дитинства стала невід'ємно часткою життя.
Незабутній О.Довженко, видатний український режисер і письменник писав: "Ріка моя, життя моє... Люблю я воду твою ласкаву, животворну. І береги твої чисті, і всіх людей, що трудяться, живучи на твоїх берегах. Кланяюсь тобі за ласку, за багатство, що дала ти моєму серцю. За те, що дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним і щасливим, що можу любити тебе всежиття, ріка моя, душа мого народу".
1 сторінка. Стільки Вас - річок України? Які Ви?
Розповідь вчителя: загальна характеристика рік України та їх басейнів.
Територія України має густу річкову сітку. Переважна більшість річок належить до басейнів Чорного і Азовського морів і лише 4% - до басейну Балтійського моря. На території України виділяють 9 основних водозбірних басейнів, найбільші з них - басейни Дніпра, Дунаю, Дністра, Південного Бугу. Вісли (Західного Бугу), Сіверського Дінця. Всього на Україні налічується близько 73 тисячі водостоків, з них більше 4000 завдовжки понад 10 км, 131 - понад 100 км, 14 - понад 500 км.
Залежно від площі басейну, довжини, водності, запасів гідроенергії, придатності для водного транспорту та інших ознак ріки поділяють на великі (понад 500 км), середні (до 500 км) й малі (від 10 до 100 км). Великі ріки формують свій стік у межах кількох природних зон і мають складний водний режим. До них належать Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, притоки Дніпра - Прип'ять, Десна, Дунаю - Прут. Режим середніх рік (наприклад Уж, Тетерів, Сейм, Рось, Сула, Псел, Ворскла, Інгулець) формується переважно у межах однієї зони; режим малих річок визначається головним чином місцевими природними факторами.
Більшість великих рік України тече з півночі на південь, лише на окремих ділянках відхиляючись від меридіонального напряму. Напрям течії середніх та малих річок залежить від характеру рельєфу.
Розподіл річок на території України та їхня

 
 

Цікаве

Загрузка...