WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок

РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. - Урок


Реферат на тему:
Урок: РІКИ УКРАЇНИ 8 клас.
Мета: Розширити і поглибити знання учнів про загальні особливості основних річкових систем України та їх басейнів.
Продовжити формування світоглядної ідеї про взаємозв'язок компонентів в ПТК на прикладі залежності гідрологічного режиму річок від клімату і рельєфу. Удосконалювати навички роботи з різними джерелами географічної інформації.
Виховувати відповідальне відношення до водних багатств, зокрема до збереження вод річок як основного джерела водопостачання в Україні.
Обладнання: Настінні карти, картини, контурні карти, атласи, підручники, таблиці, ілюстрації, додаткова література.
Тип уроку: Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Форма проведення: Усний журнал (матеріал розрахований на два
"спарені" уроки)
Хід уроку
І. Організація класу.
Добрий день, діти. Сідайте так, щоб всім зручно. Перевірте, чи все підготували до уроку: зошит, ручка, олівець, контурні карти, атлас, підручник, додаткова література...
ІІ. Оголошення теми, завдання уроку, форми проведення.
Продовжуємо вивчати тему "Поверхневі і підземні води України" і вивчимо ріки України, дамо загальну характеристику великих рік і їх басейнів. А так як підземні води, води озер мають в Україні незначне використання, то основним джерелом водопостачання є річки. Про це теж йтиме мова.
Вчитель. Уявіть собі, що стоїте на березі гірської річки. Хоча б такої (показую на картину). Чи чуєте як дзюрчить чиста гірська річка літнього погожого дня, несучи свої прохолодні води? Чуєте? Отже, ви чуєте як співає річка. І що нагадує вам цей спів? Певно ця музика нагадує трелі цимбалів. А вранці над водами стоять сизі тумани. На берегах ще дрімають смерічки чи зеленокосі верби. Виблискують в перших променях сонця крапельки срібної роси... Гарно кругом. Правда? Так і хочеться помилуватись цією красою, злитися з нею, бо ця краса полонить серце, манить душу. І хочеться, щоб ця стара-стара казка, яку за велінням Бога створила сама матінка природа жила завжди. Що для цього треба? Зовсім мало: зберегти її. Але як? Про це ми теж поговоримо сьогодні на уроці, про збереження чистої води, яка стає нині рідкістю.
Урок проведемо у вигляді усного журналу, який "писатимемо" всі. Сподіваюся, що ви постараєтесь захистити свої співавторські права на ту чи іншу сторінку в різних рубриках гідрологічного журналу.
Епіграф: "Ріка моя, життя моє... Люблю я воду твою ласкаву, животворну. І береги твої чисті, і всіх людей, що трудяться, живучи на твоїх берегах. Кланяюсь тобі за ласку, за багатство, що дала ти моєму серцю. За те, що дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним і щасливим, що можу любити тебе все життя, ріка моя, душа мого народу".
О.Довженко
ІІІ. Сприйняття і осмислення нового матеріалу
І так, "пишемо" сторінки гідрологічного журналу.
Зміст
І. Диво дивнеє вода.
1 сторінка. Де ріка - там вода.
(Актуалізація опорних знань, бесіда з класом, доповнення відповідей, висновок).
2 сторінка. Вода - найцінніший мінерал на Землі.
(Чи справді це так? Постановка проблемного питання. Доповнення відповідей учнів).
3 сторінка. Жива вода.
ІІ. Ріки України - невід'ємна частка життя українського народу.
1 сторінка. Скільки Вас - річок України? Які Ви?
2 сторінка. Вклоняюся Вашій Величності (характеристика основних річкових систем України).
3 сторінка. Дива дивні (сторінка цікавої гідрології)
ІІІ. Зберегти навічно.
1 сторінка. Животоки
(Про значення малих річок)
2 сторінка. Золота вода (...нам вона непотрібна, зберегти...)
3 сторінка. Здорове життя можливе тільки на чистій Землі.
(Учням тема відома наперед і готуються до уроку під керівництвом учителя. Нижче подаються матеріали підготовки учнів і вчителя, які використовуються в ході проведення уроку)
Вчитель. Перша рубрика, яку я пропоную "написати" - "Диво дивнеє - вода".
Перша сторінка - "Де ріка - там вода"
- А що ж то таке річка? Як ви думаєте? (Відповіді учнів)
- А що говорить народна мудрість про річку? Які знаєте прислів'я, приказки, загадки, висловлювання? (Відповіді учнів)
Вчитель. Леонардо да Вічні писав: "Коли ви опускаєте руку у текучий потік, ви доторкаєтесь до минулого для тих, хто живе вище за течією, і майбутнього для тих, хто живе нижче".
Річки течуть на всіх континентах, забезпечуючи життя людині, тваринам, рослинам. Силою свого одвічного руху річки збагачують і змінюють зовнішній вигляд Землі. Каньйони, заплави, ущелини, широкі річкові долини, пороги, водоспади - все це створено водою, що стікає з височин до місця зустрічі з морем.
Рікою, на відміну від струмка, балки, канави, прийнято називати постійно діючий водостік, первісно утворений природним шляхом, що має течію води протягом року (а якщо пересихає чи перемерзає, то на короткий час і не щороку).
Але з появою на Землі людини річку треба розглядати не просто як природний об'єкт, а як співучасника економічного і соціального розвитку людства. Саме в Україні ріки є основним джерелом водопостачання. В народі кажуть "Де ріка - там вода". А що ж то таке вода? Для чого вона? Про це далі
2 сторінка. Вода - найцінніший мінерал на Землі.
- Чи справді це так? Для чого вона потрібна? (Відповіді учнів)
Вчитель. Так, потреба у воді не обмежується лише використанням її для пиття та приготування їжі. Людині вода необхідна і для підтримання чистоти тіла, забезпечення необхідних санітарних умов, для поливання вулиць (в містах), для поливання присадибних ділянок і інших потреб. З кожним роком витрати води на побутові потреби зростають. Якщо в середні віки житель міста обходився двома-трьома відрами води на добу, то сьогодні на одного жителя Ташкента припадає 1060 л води, Душанбе - 1113 л, Тбілісі - 911, Баку - 876 л, Москви близько 700 л.
Учень. В Україні у 1988 році витрата води на одного міського жителя в середньому становить 434 л на добу, а в таких містах як Луганськ, Дніпропетровськ, Маріуполь, Запоріжжя, Київ, Одеса - від 452 до 526 л на добу.
Нині вода залишається однією з найбільш використовуваних речовин для розвитку промисловості, сільського господарства, рибного господарства, транспорту, організації відпочинку населення.
Промисловість України використовує 53% загального обсягу водоспоживання, при чому майже 85% води витрачається на охолодження агрегатів у теплоелектроенергетиці, металургії, машинобудуванні, хімічній промисловості і тільки 15% - на виготовлення продукції.
Для виплавки 1 т сталі потрібно 218 м3 води, з них 30 м3 свіжої, на виробництво 1 т синтетичного волокна - майже 1100 і 237 м3 свіжої. Теплова електростанція при виробництві 1 тис. кВт./год. електроенергії безповоротно втрачає на випаровування до 6 м3 води.
Учень. Щоб забезпечити дедалі зростаюче населення Землі продуктами харчування, теж необхідна велика кількість води. В наш час 98% продуктів харчування становлять сільськогосподарські культури. Длявиробництва продуктів харчування витрачається 80% загальної кількості води, що використовується для всіх потреб людства. Так для виробництва 1 т пшениці рослини витрачають на транспірацію 800-1200м3 води, сіна - 1000-1600 м3, цукрових буряків - 200-300, рису - до 7000, овочів - від 500 до 1500 м3.
На півдні України для зрошення сільськогосподарських культур на 1 га слід подавати в середньому 4,5-5 тис. м3 води.
Споживання води в Україні за останні 25 років зросло більш як у 2 рази.
Вчитель. Отже, вода потрібна всюди.
3 сторінка. Вода - необхідна умова життя на Землі.
На всіх етапах свого розвитку людство пізнавало суть однієї з найнезвичайніших речовин на світі - води і усвідомлювало головну істину: вода є всюди і без неї не може

 
 

Цікаве

Загрузка...