WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Чорне і Азовське моря - Реферат

Чорне і Азовське моря - Реферат

рослинний желатин, необхідній в хімічній промисловості.
КРУТИЙ ХАРАКТЕР МАЛЕНЬКОГО МОРЯ
Азовське; море красою не вражає. Вода в ньому каламутна, тьмяна, зеленувато-бурого кольору. Береги толі, низькі, значною мірою глинисто-піщані. За кілька годин, а найбільше за добу, його можна пересікти уздовж і впоперек. Тай глибина у цього моря просто сміховинна - близько 14 м. До того ж це максимальна глибина, а середня лише 6,7 м. Хіба це море! Давні греки називали його "Меотійським болотом".
Однак не поспішайте робити висновки. Зовнішність буває обманлива. Азовське море - це справжнє .море, а в деяких відношеннях воно не тільки справжнє - воно унікальне. Щоб зрозуміти Це, біля нього треба жити або на ньому треба працювати. І нічого, що воно маленьке і мілке. Моряки бояться його не менше ніж Шорного моря. Тут взимку і влітку, навесні і восени бушують жорстокі шторми. Хвилі, правда, ніде розгулятися, тому вона часта і крута: "Зла" - називають її коряки. Із особливим страхом проходять Керченську протоку з Чорного моря: як-то зустріне їх Азовське море? Загалом моряки ставляться до нього з повагою.
А що вже говорити про рибалок? Адже Азовське море - своєрідний рибний розплідник, природне відгодівельне господарство. Це одна з найбагатших, найпродуктивніших водойм світу.
Основною причиною цього є те, що море невелике, а потужні річки Дон і Кубань несуть у нього значну кількість біогенних елементів, азоту, фосфору, кальцію, сірки та інших речовин, які у вигляді мінеральних солей засвоюються водоростями і бактеріями. А вони, у свою чергу, ?. тією кор-мовою основою, на якій розквітає життя у будь-якім водоймі. У глибоких морях ці харчові елементи великою мірою зникають, немов у діжку ос? Міна, невикористаними, а в Азовському морі, оскільки воно мілке, вони майже не пропадають мармо, а дуже ефективно втягуються у біотичний кругообіг. Крім того, кожен шторм перемішує воду до самого дна, як у блюдці, піднімає мул з дна, а це нові джерела біогенних елементів. Жарке сонце прогріває Азовське море майже до дна, що прискорює процеси фотосинтезу, засвоєння й перероблення органічних і мінеральних речовин водоростями. Останніми живляться дрібні тварини: рачки - у товщі води, молюски - на дні. А мешканцем товщі води - планктоном, і мешканцем дна - бентосом - харчуються риби. Ось який зв'язок існує у морських водоймах.
Тепер поглянемо на Азовське море іншими очима. Розміри його не-великі, але це, мабуть, перевага: вода каламутна, але це свідчення великої кілі-кості зависі, а вона - неодмінна умова бурхливого розвитку життя.
І взагалі, чи таке ж воно некрасиве, як здається на перший погляд? Ті, (то побував у західній частині, біля Арабатської стрілки або біля узбережжя Керченського півострова, ніколи не погодяться з цим. Тут море смарагдове, насичене чистими, глибокими відтінками, мінливе, блимкотливе, мов коштовне намисто. А береги? Чи І бачили ви. мис Казантип, чи вдивлялись у безкраю далечінь моря, чи бродили теплими, гропахченими ароматом морських трав вуличками Керчі й Бердянська, Маріуполя і Таганрога, Єйсьха та Генічеська? І якщо все це було, ви не зможете не подумати про нього так само, як думаю я. Азовське море вражає неяскравою, скромною красою, що відкривається тільки тоді, коли збагнеш єство цього моря. Але цю тиху красу не проміняєш ні на який блиск діаманті" тому що вона не кидається у вічі, захована у глибині, є суттю унікального моря,
За Г. Шудьманом
АЗОВСЬКЕ МОРЕ
Азовське море не дуже популярне. До малонаселених рівнин Криму підходить гірко-солений Сиваш, південно-східні береги супроводжуються болотистими прикубанськими лиманами, плавнями, рисовими полями. Курортники, їдучи з синього Чорного моря, бачать з вікон вагону під обривами степового берега сіру поверхню водойми, часто іронізують: хіба це море?
Так, справжнє море. Але далекий куток "чорноморської бухти" Се-редземномор'я настільки віддалений та ізольований від сусідніх морів, що природна і оригінальність його природи. Перед нами залишок колишньої системи проток, що простяглися вздовж передгірського прогину і зовсім недавно з'єднували Чорне море з Каспієм.
За останні століття, можливо через перевантаження западини наносам річок, рівень води піднімався більше ніж на 20 см в століття. Це приносило шкоду господарству. У Приморсько-Ахтарську прибій, з'їдаючи за рік смужки суші до 12 м завширшки, уже забрав декілька вулиць!
Зимою морс замерзає, але вітри легко ламають тонку кригу і тоді на поверхні довго тримаються плавучі крижини. Прибій викидає їх на берег і вони нагромаджуються валами до 5 м заввишки.
Азовське море являє собою внутрішнє море Атлантичного океану: Керченською протокою сполучається з Чорним морем. Береги Азовського моря переважно низькі, прямолінійні. Найнижчим є південно-східний берег, частину якого становить низовинна дельта р. Кубані. Південний берег горбистий. Характерною особливістю північних берегів є наявність довгих вузьких піщано-черепашникових кіс. Вони утворилися з намитого морем піску та черепашок. На цих косах є багато невеликих прісних озер. Найбільші за протяжністю лик. Федотова (її продовженням є коса Бірючий острів), Обиточна, Бердянська, Білосарайська, Крива.
На північному заході Азовського моря розташована мілководна затокаСиваш, що утворилася внаслідок опускання північної частини Кримського півострова. Сиваш відокремлюється від моря піщаною Арбатською стрілкою понад 110 км завдовжки і складається з 11 солоних і гірко-солоних водойм - заток. Сиваш дуже мілководний: у західній частині - до 2 м, у східній - до 3,5 м завглибшки.
Островів у Азовському морі мало. Найбільші з них Бірючий, Черепаха, Довгий, Піщані острови.
Глибини Азовського моря незначні. Середня глибина 8-10, максимальна - 14 м.
Солоність води в Азовському морі порівняно невелика - близько 12 %, у східній частині моря -4,4 %. Протягом року солоність води зазнає великих коливань. Навесні, коли стік річок найбільший і тане крига, вона найменша восени і взимку - практично однакова на всій глибині. Солоність Сивашської води від 20-40 до 270 %. В останні роки через зарегулювання стоку річок Дону І Кубані та використання значної кількості їхньої води для штучного зрошення до Азовського моря стало надходити менше прісної води і збільшився приплив солоної Чорноморської, спостерігається підвищення її солоності. Це негативно позначається на видовому складі тварин і рослин.
Температура води влітку в середній частині досягає -f 25...+28°, біля берегів + 30...+31 °С. Узимку температура води нижча від нуля. Море замерзає майже на 3 місяці (з грудня до березня).
Рослинний і тваринний світ досить розвинутий, хоч фауна Азовського моря бідніша у видовому складі (350 видів), ніж Чорного (1500). Азовське море багате на планктон, який тримається переважно у верхніх шарах води, і бентос. Це пояснюється інтенсивним переміщуванням води на всю глибину, наявністю достатньої кількості кисню. Інтенсивний розвиток планктону теплої пори року знижує прозорість води і викликає явище "цвітіння" моря.
У морі водиться багато прісноводних видів риб. Найбільше значення мають судак, лящ, тюлька, хамса, осетер, севрюга, білуга, оселедці, бички, тараня, камбала, короп, кефаль тощо. Продуктивність Азовського моря, яка становила близько 80 кг риби з 1 га, зараз значно зменшилася через підвищення солоності води. Останніми роками проводяться значні роботи з відтворення рибних багатств. Створено штучні нерестовища, збудовано риборозплідні заводи. Проводяться великі роботи з очищення сточних вод. Крім того, передбачено будівництво греблі через Керченську протоку, яка припинить надходження солоної води з Чорного моря. Узбережжя Азовського моря використовується як здравниця.

 
 

Цікаве

Загрузка...