WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Чорне і Азовське моря - Реферат

Чорне і Азовське моря - Реферат

Червоного моря чи Байкалу. Ці міркування i ввійшли й підручники з географії. У 70-тi рр. українські геологи С. І. Субботін та А.В. Чекунов висунули достовірну гіпотезу про те, що Земна кора дна Чорного моря під дією процесів ущільнення і перекристалізації її речовин і перетворилась з типової кон-тинентальної на субокеанічну. Сама улоговина Чорного моря утворилась як просідання земної поверхні внаслідок ущільнення речовини мантії. Процес формування улоговини Чорного моря відбувався! протягом останніх 5- 6 млн років. Швидкість опускання улоговини була настільки великою, що море не встигло заноситися відкладами, які надходили м нього відразу з чотирьох боків. Це й привело до утворення такої глибокої улоговини, в якій води в 6 раз більше ніж у Каспійському морі, і в 16 разів більше ніж у Балтійському, хоч площі всіх трьох водойм майже однакові.
Не можна заперечувати й те, що на місці південних морів існував океан Тетіс, який простягався від Гібралтару до Індокитаю. Проте це був хоч і великий, але мілкий океан, океан, що відмирає. Північна мілководна частина Чорного та Азовського морів як ділянки давнього Тетіса існували і раніше; їхнє утворення пов'язане з повільним віковим опусканням південної частини Східно-Європейської рівнини. Про це свідчить і тон факт, що стародавні поселення на північних узбережжях цих морів і в Криму розташовані підводою. Отже, утворення сучасного Чорного і Азовського морів почалося приблизно 5 тис. років тому. Найвищий рівень воли в цих басейнах був 2-3 тис. років тому. Чорне море, що поповнюється прісними водами річок, віддає надлишок води через протоки в Середземне море, рівень води якого приблизно на 10 см нижчий ніж у Чорному морі.
В. Войлошнікав
КРАСА І ПІДСТУПНІСТЬ ЧОРНОГО МОРЯ
Чорне море само по собі, як і його прекрасні береги, надзвичайно гарне. Середземноморське узбережжя: Далмація, Рів'єра, Кампанія і Сицилія, Мальорка і Каталонія- чарівні казкові місця, але Кримське узбережжя їм пі u чому не поступається. Наше Чорноморське узбережжя, як говорять останнім часом, на рівні "найвищих світових стандартів". Незбагненні у своїй грандіозністю обрив Яйли, Аюдаг, що кинувся з розгону в море; грізна стіна мису Айя: завмерлий у момент виверження вулкан Карадаг!
Вода у Чорному морі тепла. Вона обкутує й голубить. Солоність її порівняно невелика- 18 %; вода не набагато, концентрованіша від рідин нашого тіла, тому її майже не відчуваєш розкритими у воді очима. Boда, правда, не така синя, не така прозора, як у морях Середземномор'я, а поодаль від берегів навіть темна, з ледь матовим відтінком, за що давні греки назвали наше море Чорним, на відміну від Егейського, яке назнали Білим.
Проте колір чорноморської води змінюється біля узбереж. Поблизу Криму вона бірюзова або лазурова, переливчаста. Тут річок майже немає а на дні багато скель, які створюють на поверхні гру світла і тіні.
Здавна вважали, що вода у Чорному морі, як у застійному болоті, переміщується тільки у верхньому двохсотметровому шарі, а глибше, до самого дна, там, де скупчення сірководню, майже нерухома, і те, що потрапляє у сірководневий шар, залишається там назавжди. Вважали, що вкрай незначний водообмін відбувається лише один раз на тисячу років. Але професор В. О. Водяницький за допомогою точних розрахунків довів; що вода в Чорному морі обмінюється повністю в 10 разів швидше, ніж вважали колись.
Крім того, здавна укорінилася думка, що Чорне море бідне на рибу. Так вражали і рибалки. Інша річ, Азовське море чи Каспій. Та як же воно може бути багатим, коли вся товща води від 200-метрової глибини і до дна заражена сірководнем, і більше ніде у світі такого моря немає. Але В. О. Водяницький подивився на море інакше. Він давно помітив, що ікринок і личинок риб тут дуже багато, не менше ніж в інших морях. Куди ж вони діваються? Звичайно, частково гинуть під впливом несприятливих температур, вітрів, течій, нестачі кисню. Але все це буває і в інших морях. Та й кількість хімічних речовин у чорноморській воді не така вже й мала. В інших морях і океанах на їх основі "розквітає" життя. А можливо і тут багато риби, про яку ми просто ще не знаємо? В Азовському морі й Каспії риба або водиться на мілководді, або заходить у річки, де її легко виявити і відловити. А може, у Чорному морі вона тримається на значних глибинах і подалі від берегів? І ось цю гіпотезу почали перевіряти на практиці. Рибалки почали шукати скупчення риб далеко від берегів, на глибині, і таких риб, яких досі ловили тільки зрідка. І улови різко зросли. Шпроти, чорноморська, хамса, камбала, султанка, ставрида - про цих риб тепер знають не тільки приморські жителі, а й люди з віддалених районів.
Улітку море і узбережжя дуже гарні але ще країні море і береги восени, взимку і навесні. Улітку через сильне випаровування горизонт і оберегові обриси оповиті серпанком, контури їх розмиті, небо тьмяне й однотонне. А в інші пори року чіткі силуети гір, ніби викреслені тушшю, видно на відстані сотень кілометрів.
За Г. Шульманом
ЖИТТЯ В ЧОРНОМУ МОРІ
Чорне море Здавна приваблювало де себе далекі і близькі народи, які охоче селились на його берегах.
Це одна з найбільш своєрідних і цікавих водойм земної кулі. На від-міну від більшості морів, водна товща його поділяєтеся на два різко від-мінних* один від іншого шари: тонкий поверхневий шар, повний життя і заселений рослинами; та тваринами, і потужний глибинний шар, позбав-лений життя через розчинений у воді сірководень. Безжиттєвість глибин моря відкрита Порівняно недавно, у 90-х рр. XIX ст., російською експеди-цією. Експедиція виявила, що солоність води з глибиною повільно збіль-шується; а починаючи з глибини приблизно 150 м з'являються сліди сірко-водню, тоді як вміст кисню різко зменшується, зовсім зникаючи зі збіль-шенням глибинні Тобто 87% величезної маси води Чорного моря не при-носить користі людині. Вони позбавлені життя.
У глибинних шарах Морської води живуть тільки сірководневі бак-терії, Які не потребують вільного кисню. У творення сірководню і є наслід-ком життєдіяльності цих організмів і хімічних процесів в безкисневому середовищі.
У верхньому шарі водиЧорне море багате різноманітними рибами. їх біля 180 видів, приблизно вдвічі більше ніж у Каспійському. Більше по-ловини з них переселилося Сюди-з Середземного моря. До них належить хамса, шпроти, кефаль, ставрида, скумбрія, тунець, пеламіда, камбала, скат, акула та інші. У промисловому відношенні перше місце посідає хамса, або "анчоусу маленька рибка, розміром з палець. Щорічно хамса здійснює далекі мандрівки. Відгодовується вона влітку в Азовському морі, а восени, рятуючись від холоду, стада жирної хамси прямують через Керченську протоку в більш теплі води Чорного моря, де риба зимує та нереститься/ У протоці ловлять хамсу під час її осіннього ходу.
У Чорному морі живуть і осетрові риби - осетер, севрюга, білуга і шип. Білуга - найкрупніша з осетрових. Часто її вага сягає понад тонну.
На мілководді, на піщаних грунтах, живе риба барабулька й камбала.
Живуть у Чорному морі й непромислові риби дивовижної форми. Се-ред заростей морської трави можна зустріти Морського коника, який чіпляє-ться за стебло хвостом. Серед трави морські коники і риба голка майже не-помітні. Ці нешкідливі риби живляться найдрібнішими інфузоріями.
Серед молюсків Чорного моря є страшний корабельний черв'як тередо. Він має витягнуте тіло-ніжку. Біля голови розташована маленька раковина. Цією дуже твердою раковиною черв'як свердлить глибокі ходи в палях і днищах дерев'яних суден. Інколи ці молюски роблять так багато ходів, що з виду тверда деревина від удару легко ламається на куски.
Є в Чорному морі скупчення водоростей, подібне до Саргасового моря Атлантичного океану, тільки значно менших розмірів. З фітофтори Чорного моря добувають агар-агар,

 
 

Цікаве

Загрузка...