WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Ріки Івано-Франківської області - Реферат

Ріки Івано-Франківської області - Реферат

річкового басейну виявлено мінеральні джерела.
Тересва - права притока Тиси. Д - 56 км, S - 1220 км2. Утворюється в результаті злиття Брустурянки і Мокрянки біля с. Усть-Чорна. Більша частина басейну знаходиться у Вулканічних Карпатах. Протікає крізь Полонинський хребет. П - 6,1м/км. Живлення міщане з переважанням дощового. При березі є млини та ГЕС. Береги подекуди укріплені.
Тиса - найбільша ліва притока Дунаю, утворюється при злитті Білої і Чорної Тиси 4 км на північ від м. Рахова. Протікає крім України також по території Угорщини, нової Югославії, частково тече по кордону України з Румунією. Довжина 966 км, з них 223 км знаходиться в межах Закарпаття, S - 153 тис. км2, в Україні - 11,3 км2. У верхів'ї долина вузька, при злитті з Чорною Тисою вона значно розширюється, але зберігає гірський характер. Типово гірський характер Тиса має до Великого Бичкова. Падіння русла тут не менше 4,5 м/км, швидкість течії - 3 м/сек. Ріка бурхлива і стрімка. Нижче Тиса тече майже в широтному напрямі вздовж краю Хустської улоговини. Долина розширюється до 8 - 9 км. Падіння русла зменшується до 1,8, а швидкість течії -
до 2 м/сек. Ширина русла 50 - 100 м, глибина - 2 м. Русло звивисте, розбите на рукави, які відділяють окремі острівки. Нижче Хуста Тиса проривається через Вулканічний хребет, утворюючи так звані "Хустські ворота". Круті і високі схили звужують долину до 1,3 км. Нижче Виноградова Тиса набуває рис спокійної, плавної рівнинної ріки. Тільки заплава річки має ширину 10-12 км. Тут Тиса спокійна, широка, рівнинна красуня. Водний режим Тиси нерівномірний. Весняні повені змінюються літніми, а потім - осінніми. Рівні води над меженню піднімаються до 4 м. В 1970 р. було зафіксовано високий паводок. Спад води спостерігається взимку. Каламутність води досягає 80 - 85, макс. - 220 г/м3. Замерзає Тиса лише нижче Виноградова. Найбільшими правими притоками Тиси є Уж (133 км), Латориця (191 км), Боржава (106 км), Ріка (82 км), Теребля (80 км), Тересва (56 км), ліва - Батар. У верхній течії всі вони мають характер стрімких гірських річок, що течуть у вузьких, глибоких долинах, прориваючись через хребти і гірські гряди. При виході на рівнину долини їх розширюються, течія сповільнюється.
Тур'я - ліва притока Ужу. Д - 46 км, S - 476 км2. Бере початок з джерел на пд. сх. схилах Полонинського хребта. П - 22 м/км. Ш - 2 - 3,5 м. Живлення мішане з переважанням дощового.
Тячевець - права притока Тиси. Д - 29 км, S - 127 км2. Утворюється злиттям Лугу та Гнилого на пд. сх. Полонинського хребта. П - 17 м/км. Живлення мішане з переважанням дощового. Береги на окремих ділянках укріплені.
Уж - ліва притока Латірця, протікає на території України та Словаччини. Бере початок з джерела на пд. зх. схилах Вододільного хребта, нижче по течії перетинає Полонинський хребет та Закарпатську низовину. Д - 133 км, S - 2770 км2 (в Україні відповідно 107 і 2010). Ш - 15 - 30, коло м. Ужгорода - 135 м. П - 7,2 м/км. Живлення мішане, річка має паводковий режим. Пересічна витрата води - 29 м3/с. При узбережжі є 2 ГЕС, гребля. Береги місцями укріплені. На цій річці стоїть і отримало від неї назву м. Ужгород.
Черемош - одна з найбільших правих приток Пруту. Тече на межі Івано-Франківської та Чернівецької областей. Утворюється від злиття Білого і Чорного Черемошів в с. Устеріки у Верховинському зниженні. Починаються ці річки в найнеприступнішій частині Українських Карпат - у Чивчинських горах на висоті 1680 м - і течуть у вузькій, ущелиноподібній у верхів'ях долині. Д - 80 км, S - 2565 км2, П - 3,3 м/км. Основна права притока - Путила. Живлення дощове та снігове. Витрата води у гирлі - 29 м3/с. місцями обваловані.
Чорна Вода (Чарода) - права притока Тиси, протікає в Мукачівському р-ні Закарпаття. Д - 48 км, S - 742 км2. П - 0,47 м/км. Бере початок з джерел на пд. зх. схилає Вулканічних гір. Сполучена з р. Латориця.
Чорна Тиса - ліва притока Тиси - починається з джерел на пн. сх. схилі Свидовця на висоті близько 1500 м. Від м. Ясиня до м. Рахова вона впоперек прорізує Полонинські Карпати, відділяючи Свидовець і масив Чорногору. Д - 49 км, S - 315 км2, П - 16 м/км. Русло характеризується великою кількістю порогів. Живлення мішане. Береги декуди укріплені.
Чорний Черемош - лівий витік Черемошу. Д - 87 км, S - 856 км2. Бере початок на пн. сх. схилах Чивчинських Карпат. П - 14 м/км. Живлення мішане з переважанням дощового і снігового. Береги укріплені на значній ділянці приберегової смуги.
Екологічний стан рік Прикарпаття
Здоров'я людини значною мірою залежить від якості води, яку вона споживає. А тому екологічний стан річок нашого регіону, які є джерелом питного водопостачання населення, потребує досконалого вивчення та аналізу. Зокрема, із ріки Прут споживає воду населення міст Коломия, Делятин, Яремче, із Лімниці - населення міста Калуша, із Свічі - міста Долини, із Бистриць Надвірнянської та Солотвинської - населення обласного центру.
Проте, сучасний екологічний стан цих річок викликає занепокоєння, оскільки з кожним роком спостерігається все більше їх забруднення та виснаження. Запаси життєво важливої чистої води у нашому регіоні скорочуються значною мірою через бездумне забрудненняповерхневих вод промисловими, сільськогосподарськими, побутовими стічними водами. Щороку зі стічними водами промислових та комунальних підприємств у ріки області потрапляє величезна кількість забруднюючих речовин. Так, у 2004 році у водотоки басейну Дністра потрапило 3,634 тонни нафтопродуктів, 1286 тонн завислих речовин, 7531 тонна сульфатів, 15930 тонн хлоридів, 314 тонн азоту амонійного, 25 тонн фенолів, 441 тонна нітратів, 5059 тонн СПАР, 293 тонни магнію, 0,5 тонн формальдегідів, 336 тонн калію, 5962 тонни натрію, 65 тонн фосфатів, а також у меншій кількості мідь, нікель, нітрити, танін та інші речовини. В останні роки в зв'язку з інтенсифікацією сільського виробництва все більшого значення набувають проблеми забруднення вод поверхневим стоком з полів, який має в своєму складі сполуки азоту, фосфору, калію, отрутохімікатів.
З промисловими і господарськими стічними водами у водойми потрапляють і токсичні сполуки. Забруднені стічні води можуть змінювати хімічний склад та органолептичні властивості (прозорість, колір, смак тощо) природних вод і вносити нові інгредієнти, не властиві природним водам. Змінений хімічний склад часто спостерігається на значній відстані від джерел забруднення. Все це негативно впливає на здоров'я населення. Так, використання води з високою концентрацією кадмію може призвести до розвитку нирковокам'яної хвороби, захворювань печінки, гіпертонічної хвороби, злоякісних пухлин. Вода, забруднена марганцем, може сприяти порушенню ліпідного обміну, розвиткові пневмонії, психічним розладам. При споживанні води, забрудненої миш'яком, можуть розвиватись захворювання шлунково-кишкового тракту, органів дихання тощо, а потрапляння до організму ртуті може викликати незворотні зміни в нервовій системі. Шкоду для здоров'я можуть викликати такі забрудники, як фтор - та фосфорорганічні речовини, нітрити, нітрати, отрутохімікати.
Проблема загострюється тим, що існуючі технології підготовки питної води передбачають широке застосування хлору.Неякісна вода є однією з причин того, що в останні роки в Івано-Франківській області спостерігається зростання рівня таких захворювань, як виразкова хвороба шлунку, жовчнокам'яна хвороба, хвороби органів дихання тощо.
При подальшому неконтрольованому забрудненні та виснаженні річок області ймовірне настання екологічної кризи, яка неминуче призведе до розвитку незворотних деструктивних процесів у річкових екосистемах. Отже, основне завдання для нас і прийдешніх поколінь - допомогти природі відновити екологічну рівновагу у водних і навколоводних екосистемах Прикарпаття і цим забезпечити природний розвиток нації .

 
 

Цікаве

Загрузка...