WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Поняття про біологічні ресурси, використання їх людиною - Реферат

Поняття про біологічні ресурси, використання їх людиною - Реферат

обмеження в паливно-мастильних матеріалах, погіршення технічного стану плавзасобів і ліній переробки риби. Разом з цим у Чорному та Азовському морях негативно вплинув на величини запасів планктоноїдних риб масовий розвиток гребневика мнеопсіса.
В цілому має місце деяке покращення порівняно до попередніх 2-3 років ситуації, особливо в Азовському морі. Триває зариблення і внутрішніх водойм. В 1994 р. було випущено в штучні водойми 50 млн. шт. молоді рослиноїдних риб, 1,5 млн. шт. осетра,3,2 млн. камбали - глоса. В Азовське море запущено 3 млн. шт. цього річок далекосхідної кефалі - пеленгасу.
Проте, стабільний розвиток рибного промислу в Азово-Чорноморському басейні можливий лише при зменшенні антропогенного впливу на водні екосистеми та укладенні міжурядових угод по використанню і відтворенню рибних ресурсів. В даний час готується міжнародна Конвенція, якою буде регулюватись з урахуванням інтересів всіх причорноморських країн.
Тваринний світ і мисливство
Мисливські угіддя України займають 51,8 млн. га в яких налічується більше 500 ведмедів, 660 зубрів, майже 11 тис. лосів, більше 22 тис. оленів, 160 тис. козуль, 2 млн. зайців, 50 тис. кабанів і ін. ссавців, яких налічується більше сотні видів.
На території України живе близько 400 видів птахів, з яких найбільшу чисельність як мисливські мають куріпки - більше 1 млн. шт., перепілки - 506 млн. Невеликі популяції фазанів (300 тис.), тетерів (14 тис.), глухарів (біля 5 тис.).
Угіддя України мають ще значні можливості по збільшенню чисельності мисливських тварин. Так наявне поголів'я оленів складає всього 15 % до їх оптимальної чисельності, козуль - 20 %, лосів 67 %, кабанів і зайців -85 - 86 %.
В 1994 році в мисливських угіддях було здобуто 428 лосів, 867 оленів, 4,4 тис. кабанів, 6,4 тис. козуль, 317 тис. зайців, 16 тис. лисиць. Якщо порівняти динаміку чисельності мисливських тварин за 1990 - 1994 рік, то слід відзначити зменшення поголів'я лосів, оленів, кабанів (відповідно на 24, 3,6 і 12 відсотків) та збільшення чисельності козуль - на 0,6, зубрів на 11,6, зайців на 5,4, лисиць - 70 %.
Збільшилась чисельність вовків порівняно до 70 -х років більш як в 5 разів і становить 1760 гол.
Значної шкоди мисливському господарству завдають хижі звірі, здичавілі собаки і звичайно браконьєри, з якими в останні роки значно послабилась боротьба. У минулому році складено 5,3 тис. протоколів на порушників правил полювання, з яких стягнуто 14100 грн. штрафів та 45600 грн. - на відшкодування збитків, завданих мисливському господарству.
Поряд з охороною мисливських тварин важливими заходами, що спрямовані на збільшення їх чисельності є проведення біотехнічних заходів, спрямованих на покращення стану навколишнього середовища перебування тварин, а також їх штучне розведення і переселення в нові малозаселені угіддя. Протягом минулого року переселено в нові місця перебування та випущено з розплідників 16 ланей, 35 кабанів, 776 байбаків, більше 4 тис. фазанів, 8,7 тис. качок. Позитивним прикладом такої роботи є розведення зубрів. В 1965 році було завезено з Біловезької Пущі 15 зубрів, чисельність яких нині досягла 664 гол.
Розвиток природно-заповідного фонду
З метою організації вивчення сучасного тваринницького світу, координації та узагальнення наукових досліджень в листопаді 1994 року Кабінет Міністрів, керуючись законом України "Про тваринний світ", прийняв спеціальне Положення про державний кадастр тваринного світу.
Одним з найважливіших напрямків природоохоронної діяльності є забезпечення і розвиток природно-заповідного фонду, охорона генофонду рідкісних і таких рослин і тварин, що перебувають під загрозою зникнення.
Станом на 1.01.96 року природно-заповідний фонд України складав 2,57 % загальної території і займав площу 1,47 млн. га.
В його складі було:
12 природних заповідників, 3 біосферних заповідники, 4 національних природних парки, 11 ландшафтних. Заказників загальнодержавного значення налічувалось 265 шт. з площею 343 тис га, а місцевого значення 1850 шт. з площею 527 тис га. Крім того біля 750 заповідних урочищ, 17 ботанічних садів, 21 дендрологічний парк, 6 зоологічних парків загальнодержавного значення. Лише за 1995 рік заповідний фонд збільшився на 265 нових територій площею 52,7 тис. га.
Молода українська держава приділяє значну увагу розвитку заповідної справи. Про це свідчать Укази президента "Про збереження і розвиток заповідного природного фонду", "Про біосферні заповідник ", "Про створення Азово-Сивашського національного парку", постанова Верховної Ради "Про впорядкування управління заповідниками", а також затверджена нею у весні 1994 року "Програма перспективного розвитку заповідної справи" на період до 2005 року.
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду визначені в Законі України "Про природно-заповідний фонд".
В законі перш за все підкреслюється, що ПЗФ є національним надбанням і на його землях забороняється будь-яка діяльність, що негативно впливає чи може вплинути на стан природних та історико-культурних комплексів і об'єктів. Збереження територій та об'єктів досягається: встановленням заповідного режиму; організацією систематичних спостережень за їх станом; проведенням комплексних досліджень з метою розвитку флори і фауни;
дотримання вимог щодо охорони ПЗФ; запровадження економічних важелів стимулювання охорони їх;
здійснення державного та громадського контролю; встановлення підвищеної цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності.
Однак, незважаючи на вжиті заходи, мережа природно-заповідного фонду має ряд недоліків. Основні проблеми пов'язані з відводом земельних ділянок, особливо за сучасних умов зміни форми власності на землю, недостатнім фінансуванням та матеріально-технічним забезпеченням заповідних установ, недостатнім розвитком спеціальних наукових досліджень, а також низькою екологічною культурою громадян країни.
Список використаної літератури:
1. Географічна енциклопедія. - В 4-х томах. - К., 1994-1996.

 
 

Цікаве

Загрузка...