WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Поняття про біологічні ресурси, використання їх людиною - Реферат

Поняття про біологічні ресурси, використання їх людиною - Реферат

95 %, Миколаївській та Запорізькій - 93, Дніпропетровській - 81 %. Найменші показники в Криму - 17 %, Закарпатті - 28 %.
Для Полтавщини цей показник становить 65 %.
Інтенсивність лісозаготівель в Україні по областях знаходиться в межах від 0,26 м 3/га (Крим) до 331 м 3/га (Чернівецька обл.). Більше 2 м 3 з гектара лісу заготовляється деревини в Закарпатській , Хмельницькій, Чернігівській і Сумській областях. На півдні України вони знаходяться в межах 0,6 - 1,2 м 3/га.
На Полтавщині 1,41 м 3/га.
Згідно Лісового Кодексу України ліси поділяються на 2 групи.
До першої належать ті, що переважно виконують природоохоронні функції та ліси природно-заповідного фонду.
До другої групи відносяться ліси, що поряд з природоохоронними мають і експлуатаційне значення.
В особливо цінних лісах 1 групи проводятьсялише санітарні рубки. В інших лісах - всі види рубок, але їх мета спрямована перш за все на поліпшення природного складу і продуктивності лісу, збереження їх природоохоронних властивостей та ефективне використання деревини.
Усі ліси підлягають охороні від незаконних порубок,
порушень порядку лісокористування і інших дій, що завдають йому шкоду, особливо лісових пожеж.
Всі лісокористувачі зобов'язані забезпечувати:
- охорону і відтворення лісових ресурсів;
- захист лісів від шкідників і хвороб;
- дотримуватись науково-обгрунтованої системи догляду і використання лісових ресурсів;
- підвищувати продуктивність лісу, їх оздоровчі і захисні властивості.
Адміністративна відповідальність встановлена за незаконні вирубки, пошкодження внаслідок пожеж, за забруднення хімічними та радіоактивними речовинами, стічними водами, знищення сіянців і саджанців у лісових розсадниках, самовільне косіння чи випасання худоби, знищення корисної для лісу флори і фауни.
Дикорослі лікарські рослини
До 1986 року в Україні щорічно заготовлялось близько 20 тис. т дикорослих плодів і ягід, понад 5 тис. т лікарських рослин.
Внаслідок аварії на ЧАЕС доступні оздоровчі ресурси лісу різко скоротились, так як на забрудненій радіонуклідами території зосереджено 60 % чорниці, 40 % - брусниці та значна частина лікарських рослин.
Інтенсивний антропогенний тиск на природну рослинність спричинив виснаження ресурсів в екологічно чистих районах.
Заготівля лікарських рослин в більшості випадків ведеться без урахування норм та правил збору сировини, що в свою чергу призводить не лише до скорочення запасів, але і повного вичерпування чи зникнення окремих лікарських рослин.
Однією з причин цього є і меліорація та осушення боліт, яка на території Вінницької, Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської та Хмельницької областей привела до повного виснаження сировинних ресурсів бобівника. Відчутно скоротились запаси звіробою, менш інтенсивне скорочення спостерігається таких лікарських рослин як буркун жовтий, грицики звичайні, мати-й-мачуха, пижма, кульбаба лікарська, подорожник.
Аналіз флори та стану ресурсів екологічно чистих районів України свідчить, що на даній території зростає більше 700 видів лікарських рослин офіційної і народної медицини, з яких 509 широко розповсюджені, 232 види мають сировинну цінність, а 75 видів є вузько локальними, більшість популяцій яких має загрозу зникнення: горицвіт весняний, астрагал шерстисто квітковий, гірчак зміїний, первоцвіт весняний, солодка гола, арніка, аїр.
Заготівля лікарських рослин навіть за 1991 - 1994 роки скоротилась в 3,4 рази. Так заготівля звіробою становила менше 50 т проти 879 т в 1990 році, деревію в 1989 році було заготовлено 185 т, в 1993 р. - 31 т. Це дуже несприятливо відбивається на лікуванні і профілактиці захворювань, бо більшості населення стають недоступні і ліки зеленої аптеки.
Основними шляхами вирішення проблем, пов'язаних з ресурсами лікарських рослин є:
а) законодавче затвердження норм та правил використання природних масивів лікарських рослин;
б) розвиток науково-дослідних робіт по введенню в культуру цінних і зникаючих видів;
в) організація спеціальних угідь лікарських рослин;
г) заборона відведення масивів земель, що містять лікарську флору під забудову, садово-городні ділянки і ін.
Таким чином, стан природних ресурсів більшості цінних дикорослих лікарських рослин вимагає термінового прийняття відповідних законодавчих актів " які б передбачали не лише раціональне використання, але і відтворення та збагачення їх запасів ".
Використання і відтворення гідробіологічних ресурсів
Переважна більшість річок, озер, водосховищ, а також територіальні та внутрішні морські води України належать до фонду рибогосподарських водойм. Рибні ресурси цих водойм в порядку здійснення загального та спеціального природокористування інтенсивно освоюються різними категоріями користувачів, проте на протязі останніх років вилов риби значно скоротився.
Вилов риби в Чорному морі скоротився 1,85 рази, шпротів - в 2,4 рази, бичків майже в 9 разів. Основу вилову становлять шпроти і хамса відповідно 49,4 та 41,7 % загального улову.
В Азовському морі основу вилову становить хамса - 79,6 % та тюлька - 13,7 %. Тут різко, в 4,7 рази виріс вилов риби за рахунок хамси. Слід відзначити, що виріс вилов риби і цінних порід: судака - в 3,7 p., осетрових майже в 2 рази. Значно скоротився вилов оселедців в 5,6 рази, камбали - більше як в 3,6 рази.
У водоймах басейну Дніпра найбільшу питому вагу мали слідуючи породи риб: плітка - 35 %, товстолобик і тюлька -майже по 20 %.
В басейні Дунаю на товстолобиків припадає 51,2 % та 17,7 % на карасів.
В басейні Дністра - 39,4 % на лящів і 26,7 % на карасів.
Виходячи з динаміки уловів можна констатувати зменшення їх по Україні на 53 %, а по водоймах басейну Дніпра на - 56 %.
В ставкових господарствах найбільш поширене вирощування коропа та товстолобика. На жаль спад виробництва продовжується: в 1991 році було виловлено 106 тон, в 1994 р. лише 44 тони.
ПРИЧИНИ:
На фоні постійного забруднення вод і зміни гідрологічного режиму річок, важливими у зниженні обсягів вилову риби були і причини економічного характеру -

 
 

Цікаве

Загрузка...