WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → 1. Опишіть суть геометричного нівелювання для встановлення проектних висок. 2. Встановити перевірки, які виконують для встановлення теодоліта в робоче - Реферат

1. Опишіть суть геометричного нівелювання для встановлення проектних висок. 2. Встановити перевірки, які виконують для встановлення теодоліта в робоче - Реферат

гвинт лімба
" навідний гвинт лімба
" закріпний гвинт алідади
" навідний гвинт алідади
" циліндричний рівень
" виправні гвинти циліндр рівня
" стовпчика зорової труби
" закріпний гвинт труби
" навідний гвинт труби
" фокусуючий гвинт
" кожух
" діоптричне кільце труби (окуляра)
" окуляр мікроскопа
" візир
" об'єктив зорової труби, дно футляра, становий гвинт, штатив
Підготовка теодоліта до роботи
З початку встановлюється і регулюється штатив. Верхня частина штатива (голівка) повинна бути горизонтальнаі площини, на якій розташовується, а висота відповідала росту спостерігача. Після того як був установлений штатив закріплюється теодоліт (у футлярі) за допомогою станового гвинта. На гачок станового гвинта підвішується нитяної схил. Довжина нитки схилу регулюється переміщенням планки уздовж нитки. Відхилення вістря схилу від крапки місцевості не повинне перевищувати 1-3 мм. Потім циліндричний рівень при алідаді приводиться в положення рівнобіжне двом піднімальним гвинтам і при їхній одночасному обертання (в усередину чи назовні) установлюється рівень (пухирець у середині ампули). Після чого алідада розвертається на 90о і знову встановлюється рівень, обертаючи третій гвинт. Така операція проводиться доти, поки при кожнім положення алідади пухирець рівня не буде відхиляться більше чим на один розподіл.
Перевірки теодоліта
Перевірка циліндричного рівня алідади горизонтального кола.
Перпендикулярність осі рівня вертикальної осі теодоліта перевіряється в такий спосіб. Спершу алідада повертається так, щоб рівень розташовувався паралельно прямої,що з'єднує два піднімальні гвинти підставки, і обертанням цих гвинтів у протилежних напрямках вивести пухирець рівня на середину. Після алідада повертається на 90о і третій піднімальний гвинт пухирець рівня виводиться на середину. Потім повернувши алідаду на 180о і оцінюється зсув пухирця від середнього положення. Якщо при перевірки рівня зсув його пухирця перевищує один розподіл, то половина зсуву виправляється за допомогою виправних гвинтів рівня. А друга половина за допомогою обертання піднімального гвинта.
Перевірка колімаційної помилки.
Не перпендикулярність візирної осі зорової труби горизонтальної осі визначається в такий спосіб. При положення теодоліта "коло ліворуч" наводиться зорова труба на візирну мету, вилучену не менш чим на 50 метрів, напрямок на який горизонтально (відхилення не більш 2о), і з горизонтального лімба знімається показання Л1. Потім повторюється наведення при положення теодоліта "коло праворуч" і знімається показання П1. Після звільняється закріпний гвинт лімба і теодоліт розвертається на 180про і знову закріплюється. На тугіше мету знову наводиться зорова труба і при двох положеннях теодоліта знімаються показання Л2 і П2. Після того як всі отсчети зняті виробляється розрахунок по формулі: .
Якщо при перевірки колімаційна помилка перевищує подвійної точності відлікового пристосування теодоліта (для теодоліта 2Т-30 з=2/), то виробляється юстировка (виправлення) у такий спосіб. Спочатку обчислюється "правильний" відлік (М), у залежності від того, при якім колі були закінчені виміри, по наступним формулах: М=П2+з чи М=Л2-з. Після навідними гвинтами встановлюється алідада так щоб горизонтальний лімб показував обчислений "правильний" відлік. Зміщену сітку нитки сполучають з метою, що спостерігається, (крапкою) обертанням виправних гвинтів сітки.
Приклад: КЛ1=154про 32/ КЛ2=148про 50/
КП1=334про 34/ КП2=328про 50/
Перевірка рівності підставок зорової труби.
Паралельність осі рівня при трубі візирної осі зорової труби перевіряється наступному способом. Від стіни на відстань 10 - 20 метрів установлюється теодоліт у робітнику стан і на висоті вибирається крапка. Після цього зорову трубу приводять у нульовий стан (відлік по горизонтальному колу 0про00/) і відзначають на стіні проекцію перехрещення сітки ниток. Потім зорову трубу переводять через зеніт і знову наводять на крапку, що була обрана спочатку. А на стіні в нульовому рівні відзначається друга проекція перехрещення ниток. Якщо намічені на стіні крапки збігаються, то виправлення не потрібно. Юстировка виробляється тільки в майстерні. Якщо теодоліт передбачає використання для роботи в гірській чи пересіченій місцевостях, то необхідно обчислити величини кутів нахилу осі обертання зорової труби: , де p1p2 - відстань між двома відзначеними проекціями; d - відстань від приладу до стіни; - кут вертикального лімба; = 206265//. i 2t (30//).
Перевірка положення сітки ниток.
На добре видиму крапку наводиться зорова труба. Зображення мети повинне виявитися сполученим з кінцем вертикальної нитки сітки. Потім зорова труба обертається навколо своєї осі. Якщо крапка буде переміщатися
уздовж нитки, то сітка встановлена правильно. Якщо зображення крапки буде відхилятися від сітки нитки (як показано на малюнку), то оправу сітки ниток необхідно поправити. Для виправлення необхідно на початку послабити гвинти, що скріплюють сітки ниток з корпусом труби, а потім повертаючи їх привести сітки ниток у потрібне положення.
Література:
1. Селиханович В.Г. Геодезия. - М.: "Недра", 1981.
2. Справочник геодезиста (в двух книгах). - М.: "Недра", 1975.

 
 

Цікаве

Загрузка...