WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Океанічні дослідження в Україні - Реферат

Океанічні дослідження в Україні - Реферат

дослідження повинні з'ясувати роль морських птахів у функціонуванні унікальних екосистем Антарктики і в їх стабільному існуванні.
Дослідження птахів починаються ще дорогою на станцію. Від берегів Південної Америки до архіпелагу Аргентинських островів, де і знаходиться УАС Академік Вернадський, приблизно 850 миль, які експедиційне судно покриває за 5 - 7 діб, перетинаючи межі декількох течій і продуктивних зон. При цьому розріз уздовж 65О - 66ОW від 54О - 60ОS до 65ОS загальною протяжністю понад 650 миль повторюється щорічно, що дає багатий матеріал для порівняльного аналізу. В цей час члени експедиції проводять ходовий візуальний облік морських птахів і ссавців (китів, тюленів і т. ін.), які зустрічаються. Такий облік є обов'язковим для міжнародних антарктичних програм, до виконання яких приєдналася і Україна. З одного боку, це зручний (а часто і єдино можливий) спосіб вивчення складу та розподілу основних представників вищих трофічних ланок антарктичної екосистеми, з іншого - наявність птахів є одним з показників продуктивності вод.
Інститут геологічних наук Національної Академії Наук України став першим в Україні центром геологічного вивчення Світового океану. З 1962 р. фахівці Інституту почали брати участь в морських експедиціях (В.Я. Дідковський, Є.Ф. Шнюков, Б.Ф. Зернецький, М.М.Іванік, В.М. Семененко, В.І. Мельник, В.Х. Геворк'ян, О.Ю. Митропольський, П.Ф. Гожик та ін.). Було започатковано п'ять нових наукових напрямів: морська гідрогеологія та морська інженерна геологія (А.Є. Бабинець, О.Ю. Митропольський, В.О. Ємельянов), морське посадочне рудоутворення (Є.Ф. Шнюков), підводні морські геологічні дослідження (В.Х. Геоворк'ян),морська геоекологія (Є.Ф. Шнюков, В.Х. Геворк'ян, О.Ю. Митропольський, В.О. Ємельянов), глибинні флюїди та їх роль у формуванні родовищ корисних копалин і біопродуктивних зон (В.Х. Геворк'ян, Ю.Г.Чугунний). Проведено вивчення геологічних особливостей Азова-Чорноморського регіону, а також окремих районів Індійського, Атлантичного та Південного океанів. Вивчено динаміку берегових процесів північна-західної частини Чорного моря. В результаті стаціонарних спостережень протягом багатьох років розроблено прогноз розмивання та акумуляції осадків у береговій зоні (П.Ф. Гожик). Складено карти (В.І. Мельник) підводних долин і каньйонів Чорного моря ~1:500000, що є першим детальним узагальненням свідчень про ці унікальні форми підводного рельєфу. Вивчено закономірності осадкоутворення та фаціальну структуру (П.Ф. Гожик, В.П. Усенко) лиманів та заток Чорного моря. Створені комп'ютерні цифрові геолого-геохімічні карти Чорного і Азовського морів (О.Ю. Митропольський, С.П. Ольштинський).
Типізовано особливості формування геохімічних бар'єрів в аквальних системах, розроблено ландгшафтно-геохімічну модель Гвінейського сектора Атлантики, складене Атлас геолого-геофізичних карт шельфу Гвінейської Республіки.
Встановлено літологічні критерії пошуків біопродуктивних зон у межах відкритого океану, розроблено класифікацію типів потоків глибинної речовини, виявлено закономірності поширення рудних комплексів залежно від підводних гір і підняттів та характеру вулканогенно-тектонічної діяльності. Розроблено та апробовано методику використання супутникових альтиметричних даних для вивчення морфології морського дна та виділення ключових регіонів для пошуків вуглеводневої сировини.
Під час морських експедицій, що були організовані Українським антарктичним центром в 1997, 1998, 2000 та 2002 роках на суднах "Ернст Кренкель" та "Горизонт" проводяться роботи за напрямком досліджень стану та змін берегової екосистеми району Антарктичного півострова, морів Західної Антарктики, стану популяції антарктичного криля (Euphausia superba Dana) та інших основних компонентів пелагіалі у Південно - Оркнейському підрайоні моря Скоша та протоці Брансфілда (Bezrukov, 1998; Samyshev, 2001, 2002). Аналіз генетичної мінливості та популяційної структури антарктичного криля на основі методів біохімічної генетики дозволяє оцінити динаміку їх генофонду та прогнозування зміни їх чисельності. Біоресурсні роботи виконуються у комплексі з океанографічними дослідженнями, що проводяться з 1997 року. В сезоні 2001/2002 встановлено, що запаси антарктичного криля в районі традиційного промислу - морі Скоша (біля о. Коронейшен) скоротилися (у порівнянні з дослідженнями 1998 року) у 6 разів.
Комплекс біологічних спостережень з океанографічними даними дозволив оцінити стан екосистеми в протоці Брансфілда в цілому і зрозуміти механізм її формування. Під час біоресурсних (океанографічних) досліджень виконано великомасштабну зйомку у зоні сходження вод морів Уедделла і Скоша для визначення структури гідрофізичних полів. Здійснено зйомки в західній частині протоки Брансфілда, отримано характеристики фронтальної зони між водами морів Уедделла і Беллінсгаузена, визначено її просторове розташування, розраховані геотропічні течії поблизу цього фронту (Artamonov, 2001).
Проводяться сезонні оцінки популяції антарктичного криля в регіоні Аргентинських островів. Науковою метою є дослідження розповсюдження та продуктивності фітопланктону, візуальні оцінки кількості птахів та морських тварин, що живляться крилем. Відбір зразків фіто- та зоопланктону, та дослідження їх утворення. Спостереження за зовнішнім виглядом та кількістю китів, тюленів у регіоні Антарктичного півострова.
Україна бере участь у міжнародних спільних проектах по вивченні вод та дна Світового океану, розробляє свої програми щодо океанічних досліджень.
Використана література:
1. Морська держава. - К., 1996.
2. Місце України в загальносвітових океанічних дослідженнях. - К., 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...