WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Все про Японію - Реферат

Все про Японію - Реферат

правомірність, законність і інші відтінки. "В умовах сучасних конституційних держав, - пише німецький дослідник держави Мартін Криле - легітимація заснована на переконанні, що держава і Конституція держави вцілому улаштовані розумно, оскільки забезпечують порівняно сприятливі умови для миру, свободи і справедливості, і тому кращі за будь-які альтернативні варіанти" .
Все японське життя підпорядковане процесу легітимації, щоб забезпечити усталеність і незаперечність існуючої влади. Ідеологією прищеплюється думка не тільки про унікальність, але й про перевагу японської владної системи над всіма іншими. "Держава, суспільство, культура сприймаються більшістю японців, як природне явище, що володіє невідворотною силою. Японців примусили вважати цю силу доброчинною" . Традиційні норми виступають як нерушимі, і непокора їм веде до накладення суспільством санкцій.
Японські уявлення про справедливість і місце закону в житті суспільства, сформовані пануючою елітою, зводяться до поняття доцільності і тому практично не впливають на поведінку влади. Проте цей метод діє тоді, коли народ вже засвоїв цінності, котрі дадуть йому можливість повірити, що керівник спроможний задовольнити ці потреби. "Чотирнадцять сторіч тому японські правителі змогли старанно перебрати усе, що міг запропонувати їм Китай і обмежити зовнішні культурні впливи майже винятково такими інститутами і віруваннями, що влаштовували їх" .
Те, що вважається типовим для японського суспільства і його культури - вірність своїй компанії, прагнення до згоди, відсутність індивідуалізму - виникло в результаті тривалого процесу легітимації влади.
Поряд із позитивними явищами даної діяльності зберігаються й розвиваються і негативні чинники. Серед який виділяється атмосфера конформізму. Японців привчають сприймати як природній порядок речей їхню залежність від тих, хто стоїть вище на соціальній драбині, і в результаті в багатьох розвивається психологічна потреби в цьому. Формальна свобода волевиявлення на практиці виявляється її відсутністю.
Протягом тривалого періоду часу при владі знаходилася одна партія Ліберально-Демократична Партія Японії. Її лідери забезпечували собі більшість не політичними гаслами або національною програмою дій, а постійними нагадуваннями про свій зв'язок з урядовими структурами. Питання співвідношення легальності влади (об'єктивної законності) і її легітимності, (що зв'язується з фактичною значимістю для людей певного соціального порядку і відповідно порядку панування) вирішуються японською владною системою таким чином, що японські уявлення про справедливість і місце закону в житті суспільства, сформовані пануючою елітою, зводяться до поняття доцільності і тому ніяк не впливають на поведінку влади.
Особливості взаємовідношень всередині японської владної системи.
Система влади у Японії історично склалася таким чином, що в країні немає соціальної групи або прошарку, що панує над всіма іншими. Найбільш впливові групи: політики, бізнесмени, представляють лише частину владних стосунків; інші, менш впливові групи аналогічно носять напівавтономний характер, жодна з них повною мірою не панує над іншими. Ієрархія, звичайно, є, але якщо уявити її у вигляді фігури, то це буде усічена піраміда. Немає верхнього інституту влади, який би мав монопольне право на прийняття остаточних рішень. Можливо через цей, природній в очах японців стан владної системи країна переживає серйозну кризу. "Однією з основних причин кризи називають сформовану в Японії громіздку складну систему прийняття рішень" .
Багато поколінь японських лідерів прагнули консолідувати націю на основі об'єднуючої національної ідеї. "Японська традиція потребує емоційної довіри до неї" . Це означає умову не брати під сумнів, принаймні, систематично політичну систему. Таким чином вся діяльність системи підпорядкована єдиній меті - легітимації влади:
по-перше, перед світовою суспільною думкою;
по-друге, у середині країни, в очах самих японців.
У ідеологічній сфері наголос робиться на досягнуті Японією в другій половині XX сторіччя значні результати в економічному і соціальному розвитку. Влада надає великого значення пропагандистській роботі з населенням, обробці масової свідомості, і особливо свідомості молоді, у дусі "самурайської системи цінностей", расової чистоти нації, переваги японської нації над іншими. Ці спостереження дозволяють говорити про використання ідеологічної легітимності, переробивши основні положення кодексу самурайської гідності "Бусідо" задля легітимізації своїх інститутів.
"Японські соціологи називають такі основні принципи, що виявилися сумісними із західною демократією і в той самий час відображають особливості японського менталітету.
По-перше, традиційна система прагне забезпе-чити участь у прийнятті рішень максимальної кількості членів організації.
По-друге, бажа-но, щоб рішення приймалися на основі згоди усіх її членів, що мають право приймати рішення.
По-третє, якщо обидві вищезгадані умови виконані, то зміст рішення, що його приймає організація, вже не настільки важливий" .
Важливим аспектом сучасного процесу легітимації влади є звернення до національних особливостей, до тих рис, що дозволяють говорити, що це саме "Корпорація Японія" про японців.
Як вважає сингапурський пре-м'єр Лі Куан Ю, "общині цінності та практика східноазіатів - японців, корейців, тайваньців, гонконгців і сингапурців - виявилися їх найбільшою перевагою в процесі перегонів із Заходом. Робота, сім'я, дисципліна, авторитет влади, підпорядкування особистих інтересів колективним, віра в ієрар-хію, важливість консенсусу, бажання уникнути конф-ронтації, постійне піклування про "спасіння обличчя", домінування держави над суспільством (а суспільства над особистістю), як і переваги "позитивного" ав-торитаризму над західною демократією, - ось, на думку східноазіатів, "альфа і омега" - сладники успіху в кінці 90-х років ХХ століття і в майбутньому" .
Усі негавні моменти всередині держави залишаються під маскою зовнішньої злагоди, що й буде продемонстровано усьому світу. Нові світоглядні і ціннісні риси, можуть стати джерелом дезинтегрованості єдиного процесу легітимації влади, приводячи до зворотного явища делегітимації.
Вплив культури на легітимацію влади.
"Японська культура, у сенсі самобутності повоєнних японців, узята повно, узагальнено, порівняно з культурою закордонних країн, складає так звану концепцію японської культури. Вона надзвичайно багатогранна і містить у собі концепцію японців і концепцію японського суспільства, що надзвичайно повно охоплюють уявлення про японців,їхню психологію, культуру і суспільство" .
Зараз Японія висловлює дві полярно протилежні точки зору про свою культурну самобутність: вічність унікальності традицій і відхід традицій на задній план. Ці коцепції можна проілюструвати так:
"У своїх контактах із зовнішнім світом японці орієнтовані не на прагнення спростувати міф про власну унікальність, а на пошук аргументів на користь його підтвердження. Культура Японії володіє великою силою інерції; культурному світу японців властиві такі риси, як замкненість і нерухомість" ;

 
 

Цікаве

Загрузка...