WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Кліматоутворюючі чинники, кліматичні пояси та умови України - Реферат

Кліматоутворюючі чинники, кліматичні пояси та умови України - Реферат


Реферат з фізичної географії на тему:
"Кліматоутворюючі чинники, кліматичні пояси та умови України"
1. Клімат. Кліматотворні чинники.
Кліматичні пояси та області Землі, закономірності розміщення
Клімат - це багаторічний режим погоди, властивий певній місцевості. Клімат формується під впливом трьох найважливіших чинників:
- надходження на Землю сонячної радіації, кількість якої визначається кутом падіння сонячних променів, що залежить від широти місця;
- атмосферної циркуляції - закономірного переміщення повітряних мас, в процесі якого здійснюється перенос тепла і вологи;
- характеру підступаючої земної поверхні - рельєфу.
Клімат закономірно змінюється в широтному напрямі - від екватора до полюсів.
На Землі виділяються 13 кліматичних поясів. Головна ознака поясу - переважання тих чи інших типів повітряних мас.
Основних поясів сім:
- екваторіальний (панують екваторіальні повітряні маси (ПМ) -
жаркі і вологі);
- два тропічних (тропічні ЇІМ - жаркі і сухі);
- два помірних (помірні ПМ - помірно теплі і помірно вологі);
- арктичний (арктичні ПМ - холодні і сухі);
- антарктичний (антарктичні ЇІМ - дуже холодні і сухі).
Оскільки по сезонах пояси тисків і повітряних мас переміщаються слідом за Сонцем то на північ (з березня по вересень), то на південь (з вересня по березень) від екватора, на Землі виникли перехідні кліматичні пояси, їх шість:
- два субекваторіальних (влітку панують екваторіальні ПМ, взимку - тропічні);
- два субтропічних (влітку - тропічні ПМ, взимку - помірні);
- субарктичний (влітку - помірні ПМ, взимку - арктичні);
- субантарктичний (влітку - помірні ПМ, взимку - антарктичні).
Всередині кліматичних поясів виділяються кліматичні області - території з певним типом клімату.
Тип клімату - це стійка сукупність кліматичних показників, характерних для певного періоду часу і певної території.
Екваторіальний, арктичний і антарктичний кліматичні пояси мають лише по одному типу клімату, оскільки повітряні маси там весь рік не змінюють своїх властивостей і однакові як над суходолом, так і над океаном. Для субекваторіального поясу також характерний один тип клімату - влітку жаркий і вологий, взимку - жаркий і сухий.
В тропічному поясі чітко виражено два типи клімату. У внутрішніх районах материків і на західному узбережжі формується тропічний пустельний тип клімату. На східних узбережжях материків формується тропічний вологий тип клімату.
У субтропічному поясі формуються три типи клімату: біля західного узбережжя - субтропічний середземноморський (із теплою вологою зимою і сухим жарким літом), у центрі материка - субтропічний континентальний (через віддаленість від океанів весь рік мало опадів), на східному узбережжі - субтропічний вологий (із вологою зимою і вологішим від зими літом).
У помірному поясі, де панують західні вітри, у західних берегів формується помірний морський тип клімату (із рівномірним зволоженням протягом усього року). Далі на схід виділяються помірно континентальний, континентальний і різко континентальний типи клімату. На східному узбережжі, де панують мусони, формується помірний мусонний тип клімату (із сухою холодною зимою і вологим теплим літом).
У субарктичному і субантарктичному поясах виділяють морський і континентальний типи клімату.
2. Залежність клімату від географічної широти,
підстилаючої поверхні, циркуляції атмосфери
Клімат залежить від географічної широти, тому що вона визначає кут падіння сонячних променів, а значить - приплив на Землю сонячної радіації. Цей чинник став причиною появи на планеті п'ятьох теплових поясів - жаркого, двох помірних і двох холодних.
Циркуляція атмосфери - не менш важливий чинник, який утворює клімат, оскільки повітряні маси, що переміщуються (теплі або холодні, сухі або вологі), спроможні сформувати усередині теплового поясу різноманітні режими погоди (тобто клімати). На глобальному рівні загальна .циркуляція атмосфери призводить до утворення поясів високого (у тропічних широтах і полярних областях) і низького (в екваторіальній смузі й помірних широтах) тиску.
Кліматичні пояси Землі (екваторіальний, субекваторіальні, тропічні і т. д.) - приклад спільної дії двох факторів - надходження сонячної радіації і планетарної атмосферної циркуляції.
Як приклад циркуляції повітряних мас, що призводять до формування клімату на регіональному рівні, можна назвати мусони - вітри, що змінюють свій напрямок два рази на рік. Літній мусон, дме з океану на сушу, а зимовий - навпаки.
Підстилаюча поверхня - це своєрідний фон, на якому відбувається перерозподіл тепла і вологи, це важливий кліматотвірний чинник. Так, висота місцевості над рівнем моря впливає і на кількість опадів (у горах їх випадає більше, ніж на прилягаючих рівнинах), і на температуру повітря (чим вище, тим холодніше), У результаті в горах формується висотна кліматична поясність.
Гори можуть перешкоджати проникненню холодних повітряних мас (наприклад, Кримські гори захищають Південний берег Криму від холодного повітря північних широт. Гімалаї - приклад гір, що перешкоджають проникненню вологих повітряних мас усередину материка.
На клімат впливають і прибережні течії. Так, холодна Бенгельська течія біля берегів Африки стала причиною утворення тропічної пустелі Наміб. У залежності від характеру підстилаючої поверхні (океан або суша) формуються морські і континентальні типи клімату.
Кліматичні умови
Кліматичні умови грають важливу роль в житті людей. На формування клімату впливають кліматообразуючи чинники: кількість сонячної радіації, рух повітряних мас, характер підстилаючої поверхні. Вплив кожного чинника неоднаковий за різного часу року і в різних районах території України.
Сонячна радіація - головний чинник кліматообразування.
Сонячна радіація - це сонячне випромінювання. Рівень сонячної радіації вимірюється на 1 м2земної поверхні в одиницю часу (МДж/м2). Її розподіл залежить від широти місцевості, якій обумовлений ріг падіння сонячного проміння, і тривалості дня, що у свою чергу впливає на тривалість і інтенсивність сонячного сяйва, показники сумарної сонячної радіації і середню температуру повітря за рік.
20% сонячної радіації, що поступає на Землю, відображається атмосферою. Інша її частина досягає земної поверхні - це пряма сонячна радіація. Частина радіації поглинається і розсівається краплями води, криги, частинками пилу, хмарами. Така радіація називається розсіяною. Пряма і розсіяна складають сумарну. Частина радіації відображається від поверхні Землі - це відображена радіація. На півночі України 4/5 сонячній радіації йде на випаровування води, а 1/5 - безпосередньо на нагрівання повітря. На півдні країни витрати сонячного тепла розподіляються рівномірно на випаровування і нагрівання повітря. Інша частина, яка

 
 

Цікаве

Загрузка...