WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія фізична, Геоморфологія, Геологія → Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської області - Курсова робота

Фізико-географічна характеристика Івано-Франківської області - Курсова робота

ресурси
Річкова мережа області досить густа. Переважають малі річки до 15 км. Найбільша річка Коломийщини Прут. Басейн Пруту - то живий організм, своєрідна екологічна система, що включає в себе прибережні зони і маленькі річки й потічки. У басейні Прута найбільшою водною артерією є Черемош.
Річка Прут - ліва притока р. Дунай, довжина якої 989 км.
Річка Лючка - проходить через селище Печеніжин та Яблунів, довжина її 51 км, впадає в р. Прут.
Річка Ворона - довжина 81 км, впадає в р. Бистрицю.
Інші річки:
р.Турка довжина 40,7 км впадає в р. Прут
р.Чорнява довжина 63 км впадає в р. Прут
р.Добровіка довжина 29 км впадає в р. Прут
р.Опрошина довжина 26 км впадає в р. Ворона
р.Товмачик довжина 25 км впадає в р. Прут
р.Сопівка довжина 25 км впадає в р. Пістинка
р.Коломийка довжина 21 км впадає в р. Прут
р.Грушка довжина 13 км впадає в р. Чорняву
р.Ставище довжина 14,7 км впадає в р. Чорняву
р.Сербінь довжина 10,8 км впадає в р. Опрашина
р.Вильховець довжина 17,1 км впадає в р. Прут
р.Косачівка довжина 21,6 км впадає в р. Прут
р.Мульчава довжина 14 км впадає в р. Опрашина
р.Березівка довжина 17 км впадає в р. Прут
р.Саджава довжина 12 км впадає в р. Прут
р.Стебник довжина 14 км впадає в р. Прут
р.Биленко довжина 12 км впадає в р. Опрашина
р.Млинівка довжина 12 км впадає в р. Прут
р.Рутка довжина 15 км впадає в р. Прут
Ріка Прут - ліва притока Дунаю. Витоки її починаються на північних схилах Чорногірського хребта на височині понад 1750 м над рівнем моря. Пруту має загальну протяжність 957 км (за іншими даними 910 км) з площею басейну біля 27,5 тис. км2.На території Івано-Франківщини має близько 150 км, а на Коломийщині його протяжність 40 км. Із своїх витоків і аж до Делятина ріка тече меридіально, пересікаючи Горгони і несе свої води з великою швидкістю 1,5- 3 м/сек. Русло тут кам'янисте, порожнисте з водоспадами (гуки), найбільший з них в Яремчі.
В межах Коломийщини дно долини ріки плоске і широке, русло утворює рукави, притоки, сторіччя. Тут лівий берег крутіший, порізаний ярами і балками, а швидкість течії сягає 1 м/сек..
З правого Передкарпатського боку в Прут впадають притоки, які стікають з Карпат, що значною мірою визначає режим ріки. Режим Пруту характерний чистими паводками (свинями) в усі пори року, але найбільше підняття води буває влітку, коли в горах йдуть затяжні дощі, зливи.
Льодовий режим нестійкий. Середня тривалість льодоставу близько 45-50 днів, а в окремі роки в межах 10-80 днів. Найбільші притоки Пруту - Черемош, Рибниця, Містинка. Прут протікає через такі міста, селища як Яремча, Коломия, Заболотів, Чернівці.
Ріка багата різними видами риб. Але за останні десятиліття значно зміліла внаслідок науково необґрунтованого вирубування карпатських лісів.
Озер на території Івано-Франківської області дуже мало. Більша частина озер є заплавними (стариці). Крім цього мину заплавних озер природного походження у долинах рік поширені озера штучні (ставки), які створені людиною. Вони відіграють велику роль в регулюванні стоку рік.
Грунти
Рідко в якому регіоні України є такі тили і відміни грунтів як на Колоймищині. Пояснюється це розташуванням його як на Коломийщині. Пояснюється це розташуванням його в трьох ландшафтних зонах, близькістю Карпатських гір.
Найбільше за площею на Коломийщині є дерново-підзолистих суглинивих грунтів з різною мірою оглеєння та змитості, такі грунти займають 65% загальної площі Коломийщини. На глибині 25 см ці грунти містять біля 2,34% гумусу (перегною), рН сольової витяжки (кислотність) становить в межах 3,9-4,2.
В основному такі грунти знаходяться в зонах сіл Іванівні, Лісна Слобідка, Коршів, Фотинія, Мишин, Великий Ключів.
На другому місці за площею (12%) є опідзолені грунти: різною мірою змитості. Гумусу в них біля 2,85%, а рН сольової витяжки в межах 4,5. Знаходяться ці найродючіші грунти Коломийщини в зонах сіл Гвіздець, Загай піль, Підгайчики, Велика Кам'янка, Жукотин, Се маківці, Кринички, Кобильці.
Дернові грунти заплав та терасових рівнин становлять 10% площі району. Найчастіше зустрічаються в зонах сіл Сопів, Нижній Вербіж, Товмачик, Іванівні.
Лучні грунті займають 5% площі. Вони утворились під лучною трав'янистою рослинністю на алювіальних відкладах річкових заплав в умовах високого стояння рівня ґрунтових вод. В цих грунтах міститься у середньому 33,1% перегною.
Буроземні-підзолисті грунти теж займають 5% території. Утворились ці грунти на не щебенистих давньоалювіальних та делювіальних відкладах важкого складу. Реакція грунтовного розчину сильно кисла. Стійкі проти розливної дії води.
Болотні грунти займають 3% площі. Утворились в умовах постійного пере зволоження неглибоко залягаючи ми грунтовими водами.
Клімат.
Клімат Коломийщини помірно-континентальний. Переважають повітряні маси з Атлантичного океану.
Вітровий режим певною мірою відбиває умови циркуляції повітряних має над місцевістю Тому частково з напрямком вітру пов'язані температура і вологість повітря. Проте, напрямок залежить від розподілу атмосферного тиску і сильно спотворюється рельєфом місцевості.
У районах Передкарпаття для року в середньому переважають північно-західний та південно-східний напрямок вітру.
У липні - найтеплішому місяці року, середня температура повітря становить 19-19,5о, у найхолоднішому (січень) вона знижується до мінус 4-5,5о.
На режим зволоження найбільше впливають Карпати. Середньорічна кількість опадів становить 621 мм. Найменше опадів у січні-лютому - 22 мм, а найбільше в червні-липні - 101 мм. Випаровуваність за рік в середньому становить 530 мм. В Коломиї в червні 1897 року за добу випало 108 мм опадів - найбільше з часу введення спостережень.
Теплий період в Коломиї приблизно 260 днів, коли температура повітря вища нуля. Період вегетації (росту рослин) становить 210 днів (3 квітня - 32 жовтня), а період активної вегетації - 160 днів (27 квітня - 5 жовтня).
Теплий період включає в себе три пори року - весну, літо та осінь, які докорінно відрізняються за метеорологічним режимом.
Загальна тривалість періоду зі сніговим покровом становить близько 115-120 днів, але стійкий сніговий покрив відсутній у 25% зим. Навіть у січні, найхолоднішому місяці року, майже половина днів буває з відлигою.
Рослинний світ
Різноманітність екологічних умов, наявність вертикальної поясності, різні типи ландшафтів зумовили формування на території області досить багатої флори вищих судинних рослин, яких, за сучасними даними,налічується понад 1500 видів. На території області одночасно виростають бореальні і європейські-неморальні, монтанні, гірсько-дизюнктивні та степові види.
До кореального типу географічних елементів належать насамперед ялина (смерека) європейська, сосна звичайна, сосна кедрова, брусниця, квасениця, тирлич язичковий, калина та інші. Тут виростають такі цікаві й рідкісні види, як мешканець хвойних лісів Українських Карпат папороть, блехнум колосистий (Вleshnum spicant), грушанка кругло листа (Pyrola rotundifolia), одно квітка звичайна (Moneses uniflora).
До європейського типу

 
 

Цікаве

Загрузка...