WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Промисловий потенціал Харківської області - Курсова робота

Промисловий потенціал Харківської області - Курсова робота

Легка промисловість

Підприємства випускають швацькі, текстильні, шерстяні, шкіряні, килимові вироби, кожгалантерею, взуття. В цілому виробляються приблизно 9 тисяч видів товарів народного вжитку.

Сільське господарство

Корисна площа сільськогосподарських угідь — 2,4 млн. га. Площа орних земель — 1,9 млн. га. Харківська область виділяється серед інших областей України високим рівнем виробництва зерна, цукрового буряка, соняшнику, овочів і картоплі, тваринництвом м'ясо-молочного напряму. Харківська область повністю забезпечує себе основними сільськогосподарськими продуктами.

У встановлених Президентом України терміни в області бувальщини реформовані все 440 колективних сільськогосподарських підприємств. Власниками земельних паїв стали 252 тис. громадян, понад 217 тис. — отримали право на майновий пай. 144,3 тис. громадян — власників земельних сертифікатів, або 57,3% від їх загальної кількості, вже отримали державні акти на землю і закріпили своє право власності на неї.

81% селян передали свої земельні ділянки в оренду сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам, а понад 15,9 тис. громадян — виявили бажання самостійно вести господарство без створення юридичної особи. Вони обробляють 97,4 тис. га ріллі, складаючи значний прошарок індивідуальних сільгоспвиробників.

Торік сільгосппідприємства області за попередніми підсумками змогли направити на 1 га ріллю по 800-820 грн., або удвічі більше, чим в 2008 р. Об'єми внесення мінеральних добрив на 1 га посівної площі виросли в 2,6 разу.

За останні три роки забезпечена позитивна динаміка по виробництву практично всіх видів сільськогосподарської продукції, включаючи продукцію тваринництва, в порівнянні з середньорічним рівнем за попередні три роки, а саме: зернових — 156%, цукрового буряка — 129%, соняшнику — 110%, овочів — 116%, картоплі — 113%, яєць — 131%, м'яса в живій вазі — 109%, молока — 106%. Виробництво валової продукції сільського господарства в цілому по всіх категоріях господарств виросло на 25%. Покращуються фінансові результати роботи. Всі останні три роки сільське господарство області працює з прибутками, тоді як до 2005 р. воно було збитковим.

5. Потенціал області і напряму його використання

Харківська область зайняла шосте місце серед регіонів нашої держави по об'ємах реалізації промислової продукції, а об'єм реалізації продукції по країні з 2005 року зріс на 4,7%.

Основу промислового потенціалу області складають підприємства високотехнологічних виробництв області машинобудування: енергомашинобудування, електротехнічне машинобудування, приладобудування, тракторне і сільськогосподарське машинобудування. По кількості цих виробництв область займає провідне місце в державі, а по деяких з них – монопольне положення.

Такі дані сталі відомі з результатів моніторингу і досліджень основних економічних галузей Харківської області для визначення експортного потенціалу і конкурентоспроможності. Для дослідження цих даних були притягнені учені, представники влади, економісти, підприємці, дослідницькі центри і громадські організації.

У області була розроблена і прийнята в 2002 році на сесії Харківської обласної поради "Стратегія соціально-економічного розвитку Харківської області на період до 2011 рік". Вона і на сьогоднішній день є основним інструментом управління в регіоні соціально-економічних галузей. З врахуванням цієї програми розроблялися всі поточні регіональні галузеві програми. В той же час, значні зміни, які сталися в геоекономічної політиці України, а також поява нових економічних реалій в світі, який усе більш глобалізувається, потребують внесення істотних доповнень і корективів до вказаної стратегії.

Тому була затверджена і діє "Регіональна програма розвитку експортного потенціалу Харківської області на 2007-2008 рр. Основною метою цієї програми є поліпшення соціально-економічного стану регіону шляхом збільшення об'ємів і підвищення ефективності експорту продукції і послуг підприємствами Харківської області, а також стимулювання інвестиційної активності іноземних компаній в Харківському регіоні через залучення нових технологій і ноу-хау в перспективні експортоорієнтовані підприємства.

Реалізація заходів програми передбачає активізацію інвестиційних процесів і виробничої діяльності підприємств різних форм власності, підтримку конкурентоздатних проектів підприємств визначальних для області промислових кластерів, впровадження механізмів відносно зростання високотехнологічних виробництв, розширення співпраці з іншими країнами для нарощування об'ємів і підвищення ефективності експорту вітчизняної продукції і послуг.

Згідно проведеним дослідженням можна зробити наступні виводи:

1. Пріоритетними напрямами розвитку економіки Харківської області є інноваційні високотехнологічні і наукоємні кластери: авіаційній промисловості; космічної області; енергомашинобудування; фармацевтичній промисловості; нано - і біотехнології. Також підлягають пріоритетному розвитку такі кластери економіки регіону, як: кластер газодобувний енергетичний; кластер житлово-комунального господарства; кластер області охорони здоров'я. У свою чергу, підлягають реструктуризації і реорганізації проблемні кластери економіки регіону: сільськогосподарського машинобудування; виробництва бронетехніки і дизелебудування.

2. Харківські підприємства об'єктивно зацікавлені в участі іноземних партнерів у формуванні цілісних концернів і транснаціональних корпорацій в тих галузях виробництва, де вже сьогодні наша продукція відповідає світовому рівню по співвідношенню "ціна - якість", а також використанні українською стороною резервів захисту для вирішення проблем реструктуризації підприємств сільськогосподарського машинобудування і радіоелектронної промисловості.

3. Розвитку експортоорієнтованих областей може сприяти іноземні інвестиції. Перспективним механізмом залучення іноземних інвестицій може стати промислова зона "Рогань" як кластер нових високотехнологічних виробництв, здатний використовувати інтелектуальні активи, які створені в регіоні. Всі учасники проекту сподіваються, що дані дослідження і розробки допоможуть Харківщині підвищити експортний потенціал.

З початку року в Харківської області темпи зростання обсягів виробництва валової продукції сільського господарства в області склали 109,3%.

Обсяг виробництва продукції рослинництва, за даними сайту обладміністрації, збільшився в порівнянні з аналогічним періодом 2007 років на 14,8%, у тому числі в сільськогосподарських підприємств – на 43%.

"Господарства з початку року витратили 702 мільйони 234 тисячі гривень на покупку техніки". Це на 220,8 мільйона гривень більше, ніж торік.

З початку року агропідприємства купили 433 трактори, у тому числі 44 виробництва ВАТ "ХТЗ", 212 зернозбиральних комбайна, 21 комбайн для кормовиробництва, 313 сівалок, 85 машин для внесення мінеральних добрив.


 
 

Цікаве

Загрузка...