WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Промисловий потенціал Харківської області - Курсова робота

Промисловий потенціал Харківської області - Курсова робота

Реферат

На тему "Промисловий потенціал Харківської області"

Зміст

1. Характеристика Харківської області 3

2. Промислові райони 4

3. Транспортна мережа 5

4. Промисловий потенціал 5

5. Потенціал області і напряму його використання 8

1. Характеристика Харківської області

Харківська область має в своєму розпорядженні потужний народногосподарський комплекс, представлений практично всіма галузями, наявними в економіці України. Через низку обставин відсутні чорна і кольорова металургія (за винятком невеликих передільних і допоміжних виробництв), лісова, гідролізна, нафтохімічна промисловість і водні види транспорту.

Промисловості припадає на частку більше 50% ВВП області. Останні 50% ділять такі галузі економіки, як транспорт, сільське господарство і ін. Важливе місце в структурі ВВП займають торгівля і громадське харчування. Харків є одним з найбільших торгівельних центрів України.

Спеціалізація промисловості в господарстві України — машинобудування, промисловість будівельних матеріалів, газова, легка, харчова промисловість і ін.

Функціонально-галузева структура промисловості області характеризується високою питомою вагою важкої промисловості. Головне місце тут займає найбільший в Україні машинобудівний комплекс. У Харкові знаходяться найбільші підприємства ВПК — держпідприємство "Завод імені Малишева" (виробництво танків і іншої бронетехніки), Компанія "Хартрон" (виробництво систем управління для ракет і космічних апаратів). Харківське авіаційне підприємство (ХАЗ) виробляє як цивільні, так і військові літаки. Розвинене тракторне і сільськогосподарське машинобудування (Харківський тракторний завод, моторобудівний завод "Серп і Молот", заводи тракторних двигунів і тракторних самохідних шасі).

Харківська область — основний район енергетичного машинобудування в Україні. До провідних підприємств енергетичного машинобудування відносяться, НВО "Електротяжмаш" і "Турбоатом". У Харкові розташовуються такі гіганти електротехнічного машинобудування, як електромеханічний (ГНПО "ХЕМЗ"), електротехнічний (ХЕЛЗ), електроапаратний заводи, "Южкабель". Особливе місце в структурі машинобудівного комплексу займають станкоінструментальна і інструментальна промисловість. "Харківський верстатобудівний завод" — найбільше верстатобудівне підприємство України. Область займає перше місце в Україні по виробництву продукції приладобудування.

17,1% у структурі промисловості доводиться на виробництво і розподіл електроенергії, газу і води. У області знаходиться одна з найбільших в Україні Змієвська ТЕС. У інших галузях виділяється видобуток газу (одне з перших місць в Україні) і виробництво цементу в "Балцем" (Балаклея).

Область відрізняється досить високим рівнем розвитку економіки. Це обумовлено вигідним економіко-географічним положенням. Близькість вугільно-металургійної бази Донбасу і Придніпров'я стимулював розвиток машинобудування і металообробки. Сусідство високорозвинених районів Росії — Центрально-чорноземного, Південно-західного і Південного — визначив розвиток підприємств агропромислового комплексу, і досить багатим набором власних сировинних ресурсів.

Ресурси дозволяють розвивати паливно-енергетичну, хімічну промисловість, скляне і фарфоро-фаянсове виробництво, виробництво будматеріалів.

2. Промислові райони

Область ділиться на три: Центральний, Східно-харківський і Південно-харківський.

Центральний— Харків і прилеглі до нього райони, відрізняється високим рівнем спеціалізації і концентрації промисловості, тут склався комплекс енергетичного, електротехнічного, транспортного і сільськогосподарського машинобудування.

Східно-харківський район зосереджений довкола Купянська. Основні галузі промисловості тут — транспортне і сельхозмашинобудування. Розвинені в цьому регіоні також харчова і легка промисловість, виробництво будматеріалів і устаткування для цукрової промисловості.

Південно-харківський район має в своєму розпорядженні крупні газові родовища — Шебелінським, Ефремовським, Крестіщенським і ін.

Міста району спеціалізуються на машинобудуванні, хімічній промисловості і виробництві будматеріалів.

Цементно-шиферний завод в Балаклеє — один з найбільших в Європі, а Родзинки відомі як центр виробництва очкової оптики. Розвинені тут також легка і харчова промисловості.

3. Транспортна мережа

60% об'єму перевезень припадає на частку залізничного транспорту. Залізних 1442 км. Залізничний вузол обслуговує 10 млн. пасажирів в рік. Автомобільний транспорт, обслуговує майже 12 млн. чоловік.

Найважливіші автомагістралі, що проходять через область: Харків — Москва, Харків — Сімферополь, Харків — Ростов-на-Дону, Харків-Полтава.

Загальна протяжність автодоріг — 15 тис. км.

Харківський аеропорт обслуговує внутрішні і міжнародні авіалінії, займаючись в основному пасажирськими перевезеннями.

4. Промисловий потенціал

У сфері промислового виробництва Харківщина займає 5 місце в країні. У регіоні сконцентровано 667 промислових підприємств, на яких працює 234 тис. чіл.

Харківська область — лідер машинобудування України. Тут сформований потужний тракторобудівний комплекс. Значне місце займає випуск енергетичного устаткування, літакобудування, верстатобудування, паливна, радіоелектронна, хімічна, фармацевтична, харчова і легка промисловість.

Машинобудування і металообробка

У загальноукраїнському виробництві доля регіону складає: 100% — тракторних і комбайнових двигунів, 50% — тракторів, 100% — парових турбін, 55% — підшипників кочення, 50% — верстатів з ЧПУ і крупних електромашин.

Паливно-енергетична промисловість

Енергоносіїв газу і газоконденсату, і можливості самозабезпечення потреб, що за об'ємом добуваються, в електроенергії за рахунок своїх потужностей (близько 2700 кВт), дозволяє виробляти близько 23,5 млрд. кВт електроенергії в рік.

Харчова промисловість

Забезпечує власні потреби у виробництві хлібобулочних і макаронних виробів, м'ясних продуктів, цільномолочної продукції. Відносно виробництва кондитерських виробів, молочних консервів, алкогольних напоїв, масложирової продукції, цукру-піску є значний експортний потенціал.

Виробництво будівельних матеріалів

Працюють найбільші в Україні підприємства по виробництву цементу, шиферу, облицювальної плитки, блоків з пористого бетону, стінних матеріалів, пластмасових столярних виробів, цеглини, будівельних металоконструкцій.

Фармацевтична промисловість

Має унікальну науково-виробничу базу, яка випускає конкурентоздатну на світовому ринку продукцію. Близько половини виробництва лікарських засобів України зосереджена на Харківщині.

Хімічна промисловість

Спеціалізується на випуску товарів народного вжитку — виробів з пластмас, товарів побутової хімії, емалей і фарб, і сировини для потреб важкої промисловості — коксу, запчастин для нафтобурового устаткування, рідкого і газоподібного азоту, кисню, аргону.


 
 

Цікаве

Загрузка...