WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Порівняння Чорного та Червоного морів - Курсова робота

Порівняння Чорного та Червоного морів - Курсова робота

На підводних скелях, валунах, старих коралах обширні чагарники утворюють бурі водорості, такі, як саргаси, цистозіра, турбинарії та інші, що займають найбільш відкриті і освітлені ділянки дна. Саргасси і турбинарії досягають дуже великих розмірів (до 2 м і більш), особливо в південній частині моря. Під запоною бурих водоростей-саргассів в міжгір'ях скель добре розвинені червоні водорості - основне ядро червономорської флори, їх в середньому в 2 рази більше, ніж бурих. У морі у великій кількості зустрічаються різні види багрянок, що мають яскраве, казкове забарвлення.

Біомаса зоопланктону на 50% створюється веслоногими рачками (копеподами). Кількісний розподіл зоопланктону по акваторії моря відповідає розподілу фітопланктону. Найбільш висока його чисельність і біомаса характерні для південної частини моря, на північ кількість зоопланктону зменшується. За чисельністю в Червоному морі на першому місці-поліхети, потім губки, молюски, голкошкірі, кишковопорожнинні. По біомасі переважають губки, на долю яких в різних районах моря доводиться від 70 до 99 %. Як і всі тропічні райони Світового океану Червоне море відрізняється великою видовою різноманітністю іхтіофауни. У його водах налічується більше 50 видів риб, зустрічаються також дельфіни, морські черепахи, дюгони.

Північна і південна частини моря відрізняються по видовому складу і кількості риб і їх лічінок. У північній частині моря на глибинах від 0 до 50 м в значній кількості мешкають лічінки морського окуня, бичків, в глибших шарах моря, від 50 до 150 м, -лічінки анчоусів, що світяться, вугрів. У південній частині моря загальне число личинок риб в 2-3 рази вище, ніж в північній. Тут багато пелагічних оселедців, з яких частіше зустрічаються сардіна, ставріда, морський карась. У прибережних водах і яскраво забарвлені риби-ліри або пескарки, індійський плоскоголов, які в північній частині не зустрічаються. По всій акваторії моря широко поширені пелагічні риби-мікрофіди, їх лічинки численні протягом всього року.

Виключно різноманітний світ коралові рифів. Серед коралових риб багато ендеміків. Проте багата іхтіофауна цих районів дуже уразлива і при промислі швидко вступає перелов. Всього в Червоному морі більше 400 видів риб, мешкають дельфіни, дюгони, акули, морські черепахи [3].

Флора і фауна Чорного моря. Рослинний світ моря включає 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей (цистозира, филлофора, зостера, кладофора, ульва, энтероморфа і ін.). У складі фітопланктона Чорного моря не менше шестисот видів. Серед них динофлагелляти, панцирні жгутиконосці, різні диатомові водорослі.

Фауна Чорного моря помітно бідніше, ніж Червоного. У Чорному морі мешкає 2,5 тис. видів тварин (з них 500 видів одноклітинних, 160 видів хребтових риб і ссавців, 500 видів ракообразних, 200 видів молюсків, інше – безхребетні різних видів). Серед основних причин відносної бідності тваринного світу моря:

широкий діапазон солоності води

помірно холодна вода

наявність сірководня на великих глибинах.

У зв'язку з цим Чорне море підходить для проживання досить невибагливих видів, на всіх стадіях розвитку яких не потрібні великі глибини.

На дні Чорного моря мешкають мідії, устриці а також молюск-хижак рапан, занесений з кораблями з Далекого Сходу. У міжгір'ях прибережних скель і серед каменів живуть численні краби, є креветки, зустрічаються різні види медуз (найбільш поширені корнерот і аурелія) актинії,губки.

Серед риб, що водяться в Чорному морі: різні види бичків (бичок-головач, бичок-батіг, бичок-кругляк, бычок-мартовик, бичок-ротан), азовська хамса, чорноморська хамса (анчоус),акула-катран, камбала-глосса, кефаль п'яти видів, луфар,мерлуза (хек), барабуля (звичайна чорноморська ултанка), пікша, скумбрія, ставрида, чорноморсько-азовський оселедець, чорноморсько-азовська тюлька, морський коник і ін. Зустрічаються осетрові (білуга, севрюга, чорноморсько-азовський (російський) і атлантичний осетри).

Серед небезпечних риб Чорного моря є морской дракончик (найбільш небезпечна отруйні колючки спинного плавника та зябер ), чорноморська і помітна скорпени, скат-хвостокол (морський кіт) з отруйними шпильками на хвості.

З птахів поширені чайки,буревісники, баклани і ряд інших видів. Ссавці представлені в Чорному морі двома видами дельфінів (дельфіном-белобочкой і афаліной), азово-чорноморським звичайним морським поросям (нерідко званої азовським дельфіном), а також білобрюхим тюленем.

Деякі види тварин, що не мешкають в Чорному морі, часто заносяться в нього через протоки Босфор і Дарданелли течією або припливають самостійно [11].

Порівняльна таблиця Чорного та Червоного морів

Показник

Червоне море

Чорне море

Площа

460 тис. км

422 тис. км

Глибина

3039 м

2210 м

Середня температура січня

15,5° на півночі, 24° - на півдні

в центральній частині моря близько 8 °С, біля східних берегів 6°С, у північно-західних — 3°С

Середня температура липня

на півночі 27° і 32° - на півдні

22-24°С

Кількість опадів

від 28 мм на півночі до 217 мм на півдні

З заходу складає 300—500 мм в рік, на півдні — 750—800 мм, на сході – 1800-2500 мм.

Солоність

40-41‰ тому що не впадає жодна річка

18‰

Наближеність до океану

сполучене з океаном

віддалене від океану

Належність до басейну океану

Індійський океан

Атлантичний океан

Клімат

тропічний

субтропічний

Властивості води

Наявність високих температур води

на глибині 150 – 200м. наявність сірководню

Розділ III. Сучасний стан Червоного та Чорного морів

Узбережжя Чорного моря і басейн річок, що впадають в нього, є районами з високою антропогенною дією, щільно заселеними людиною ще з античних часів. Екологічний стан Чорного моря в цілому несприятливий.

Серед основних чинників, що порушують рівновагу в екологічній системі моря слід виділити:

Сильне забруднення впадаючих в морі річок, особливо стоками з полів, що містять мінеральні добрива, особливо нітрати та фосфати. Це спричиняє за собою евтрофікацію вод моря, а, як наслідок, бурхливе зростання фітопланктону ("цвітіння" моря інтенсивний розвиток синьо-зелених водоростей), зменшення прозорості вод, загибель багатоклітинних водоростей;

Забруднення вод нафтою і нафтопродуктами (найзабрудненішими районами є західна частина моря, на яку доводиться найбільший об'єм танкерних перевезень, а також акваторії портів). Як наслідок, це приводить до загибелі морських тварин, що потрапили в нафтові плями, а також забрудненню атмосфери за рахунок випаровування нафти і нафтопродуктів з поверхні води;

Забруднення моря відходами людської життєдіяльності злив неочищених або недостатньо очищених стічних вод;

Масовий вилов риби;

Заборонене, але повсюдно використовуване донне тралення, що знищує донні біоценози;

Зміна складу, зменшення кількості особин і мутація водного світу під впливом антропогенних чинників (зокрема заміна корінних видів природного світу екзотичними, такими, що з'являються в результаті дії людини). Так, наприклад, за оцінками фахівців з Одеського відділення ЮГНИРО, тільки за одне десятиліття (з 1976 по 1987 рік) поголів'я чорноморської афаліни скоротилося з 56 тисяч до семи тисяч особин.

На думку фахівців екологічний стан Чорного моря за останнє десятиліття погіршав не дивлячись на зниження економічної активності у ряді причорноморських країн [14].

Тисячоліттями море і його узбережжя привертали мореплавців, мандрівників, любителів природи. В порівнянні з іншими відомими морськими районами вода в Чорному морі, менш солона, отчого купання тут приємніші, а гартуючі і лікувальні властивості її ті ж самі. Крім того, в морі відсутні приливи і відливи, немає хижаків і отруйних морських тварин, на побережжі переважають обширні піщані пляжі, прекрасні гірські і лісові прибережні ландшафти.

Природні, етнічні, культурно-історичні та інші особливості Чорноморья, порівняно високий ступінь розвитку курортно-туристської справи дають підставу сприймати побережжя моря як цілком особливу туристську зону.

За такими ознаками, як туристські ресурси, розвиток матеріально-технічної бази, число відвідинах, географічні, державні і адміністративні межі, чорноморську зону можна розділити на райони (мікрорайони), підрайони, мікрорайони і курорти. Доцільно виділити наступні туристични райони: болгарське Черноморье; румунське Черноморье; чотири райони в російських Черноморье: западночерноморский (Одессько-Ськадовській), кримський, северо-кавказский і південнокавказький; три райони в турецьких Черноморье: західний, центральний і східний. Ці райони знаходяться на різних стадіях туристського, освоєння - одні значно пішли вперед, в інших зроблені рішучі перші кроки, а в третіх тільки складені проекти розвитку. Відмічені тенденції, проте, показують, що могутній схід світового і європейського туризму [10].

Відносно Червоного моря джерелом забруднення виступають пластикові відходи. Є безліч свідоцтв про сміття, яке у відкриту скидають з катерів і поромів. Бедуїну складно зрозуміти, що викинутий їм пластик шкодить навколишньому їх середовищу. Поколіннями вони мали справу тільки з органікою, і така поведінка дотепер вважається нормою. Бедуїни до цього дня рибалять на території заповідників і виловлюють молюсків. У місцях інтенсивного дайвінгу корали пошкоджені підводниками.


 
 

Цікаве

Загрузка...