WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Королівство Іспанія - Курсова робота

Королівство Іспанія - Курсова робота

По запасах мідних піритів Іспанія займає перше місце в Європі. Основні родовища Тарсис, Ріо-Тінто і Сарса розташовані в провінції Уельва (Андалузія), в горах Сьєрра-Морена між річками Гвадіана і Гвадалквівір. Вони розроблялися ще за багато століть до нашої ери. В Андалузії є також значні запаси кольорових металів, в провінції Хаен — родовища свинцево-цинкових руд (Лінарес, Ла-Кароліна). Розробляються родовища цинку в Сантандере на Біськайськом побережжі (район Реосин).

В Галісиі здобуваються вольфрамові руди. Там же зустрічаються марганець і олово. Поблизу португальської межі були знайдені родовища урану.

По запасах ртуті Іспанія займає перше місце в капіталістичному світі. Основне родовище ртуті Альмаден розташовано в провінції Сьюдад-Реаль (Нова Кастілія), на стику Месети і Сьєрри-Морени. В руді, що здобувається в Альмадене, міститься до 6-9 % ртуть, тоді як вміст ртуті в італійських рудах 1 %.

В Андалузії і Галісиі зустрічаються родовища платини, золота і срібла.

Запаси кам'яного вугілля визначаються в 9 млрд т., бурого-в 1 млрд т. До половини всіх запасів вугілля доводиться на Астурію — основний вугільний басейн країни. На північному заході, в Леоні, є покладу антрациту. Найбільші запаси бурого вугілля приурочені на схід країни — район Утрільяс поблизу Теруеля. Здобуваються сланці в Пуертольяно (Сьюдад-Реаль). В Каталонії (район Сурія) є крупні запаси калієвих солей. Здобуваються фосфорити в Естремадуре і сіра в Альба сеті, асфальт у верхів'ях долини Ебро.

До недавнього часу вважалося, що в Іспанії немає нафти. Останнім часом (1952—1955 рр.) у верхів'ях Ебро на значних глибинах знайдені ознаки нафти. Вважається, що нафта є і в інших районах, розташованих у схилів Піренейських гір і на Андалузськой низовині. В провінції Севілья знайдено родовище Метану.

ЕКОНОМІКА

Переваги: іспанське економічне зростання – один з найвищих в Європі. Кваліфікований персонал при порівняно низькій вартості робочої сили. Підвищення конкурентоспроможності в постачанні газом і електрикою, нафтопереробці і телекомунікаціях завдяки приватизації.

Слабкі сторони: економіка сильно залежить від зовнішніх умов, мале число іспанських ТНК. Мало інвестицій в дослідження і розвиток, в основному в галузі, що скорочуються; низька продуктивність в сільському господарстві. Росте безробіття (в 2004 р. 7-8%),( в січні 2009 р. 14%). Загроза інвестиціям до Латинської Америки через аргентинську кризу.

Сьогоднішня Іспанія — високорозвинута країна. По загальному об'єму промислового виробництва в 1995 країна займала 10-е місце в світі і 5-е місце в Західній Європі. ВНП на душу населення 14000 долл. (2007). Основні успіхи досягнуті в останні десятиріччя. Після Другої світової війни Іспанія знаходилася в ізоляції. США не надали країні економічну допомогу (за планом Маршалла) і Іспанія стала розвивати замкнуту самодостатню економіку. Це спричинило за собою високий ступінь втручання держави в ринок, збільшення частки державної власності.

На початку 1960-х років був прийнятий стабілізаційний план, пізніше відомий як "іспанське чудо". В 1960—1974 рр. економічні показники росли в середньому на 6,6 % в рік, що було вище, ніж у будь-якої іншої країни миру (за винятком Японії). Найважливішу роль зіграло відкриття Іспанії як світового курортного центру.

В 1959—1974 рр. більше 3 млн іспанців покинули країну у пошуках роботи, посилаючи зароблені гроші на батьківщину. Енергетична криза 1973 р. ударила по Іспанії, через її залежність від інших країн, дуже сильно, безробіття виросло до 21 % в 1985. Але в 1980-х рр. в Іспанії знову почався економічний підйом. Хоча цифри зростання були нижче за показники 1960-х років, вони все одно залишалися найвищими в Західній Європі. Але тепер зростання виробництва супроводжувалося інфляцією і високим безробіттям (до 22 % працездатного населення).

В 1990-ті рр. країна стала одним з лідерів ЄС (хоча і дотепер є реципієнтом, тобто одержує субсидії на підтримку сільського господарства і деяких областей із загальноєвропейських фундацій).

В економіці країни сильні позиції займають компанії США, Франції, Німеччини, Великобританії, Швейцарії. Їм належить більше 50 % підприємств машинобудування і металургії. Близько 40 % акціонерного капіталу доводиться на частку 8 найбільших іспанських фінансово-промислових і банківських груп (Марчей, Фьерро, Уркихо, Гаррігесов, Руїс-Матеос і ін.).

Крупні порти: Більбао, Барселона; нафтові — Альхесирас, Санта-Крус-де-Тенеріфе, Таррагона, вугільний — Хихон. Іспанія — один з найбільших центрів міжнародного туризму (62 млн ч. в 1997, 95 % туристів — з країн ЄС; основні туристичні центри — Мадрид і Барселона), а також курорти — Коста-Брава, Коста-Дорада, Коста-бланка, Коста-дель-сіль.

Самобутня галузь — заготівка і експорт пробкової кори.

ВВП — 798,67 млрд € (2004)

Гірничодобувна промисловість

Найстаріша галузь промисловості — гірничодобувна. Іспанія, багата корисними копалинами, є одним з світових лідерів по здобичі ртуті (ок. 1,5 тис. т в рік; гл. центр — Альмаден) і піритів (ок. 3 млн т в рік; гл. обр. в районі Уельви); в Європі виділяється здобиччю поліметалевих і уранових руд, срібла. Здобувають залізні (1,4 млн т в 1996; пров. Біськайя, Сантандер, Луго, Овьедо, Гранада, Мурсия), свинцево-цинкові, вольфрамові мідні, титанові руди, кварц, золото, калієві солі і ін. Нафта і газ імпортуються.

Машинобудування

Серед галузей машинобудування виділяються суднобудування (старі центри розташовані на півночі країни: Більбао, Хихон, Сантандер; нові — на північному заході: Ель-Ферроль, Віго, на сході: Картахена, Валенсія, Барселона, і на півдні: Севілья, Кадіс) автомобілебудування (виробництво автомобілів, у тому числі "Сеат" концерну "Фольксваген" 2,2 млн в 1996; центри: Барселона, Мадрид, Вальядолід, Віторія, Памлона, Віго) і електротехнічна промисловість. Розвинене також виробництво устаткування для хімічної, легкої, харчової промисловості і виробництва будматеріалів.

Легка промисловість

З галузей легкої промисловості найбільше значення мають текстильна і шкіряно-взуттєва промисловість (Іспанія дає до 4 % світового експорту взуття). В харчовій промисловості виділяються виноробство (по виробництву виноградних вин Іспанія в Європі поступається лише Франції і Італії), виробництво рослинного масла (1,7 млн т в 1996; Іспанія — світовий лідер по виробництву оливкового масла, ок. 0,5 млн т в рік), плодоовочевих і рибних консервів. Іспанія входить в першу десятку світових виробників автомобілів, судів, ковальсько-пресового устаткування і газових компресорів, верстатів, нафтопродуктів і хімічних товарів. Св. 1/2 промислового виробництва зосереджено на північному сході (Каталонія), півночі країни (Астурія, Кантабрія, Країна Басків) і у Великому Мадриді.

Сільське господарство

Провідна галузь сільського господарства — рослинництво (дає зверх 1/2 вартості продукції). Вирощують пшеницю, ячмінь, кукурудзу (в центр. і півд. областях країни), рис (на зрошуваних землях Середземноморського побережжя; його врожайність в Іспанії — одна з найвищих в світі), картоплю і цукровий буряк, боби, помідори, лук, перець, баклажани і інші овочі, оливки (Андалусия, Кастілія-ла-Манча, Естремадура), цитрусові і тютюн. Виноградарство — на Середземноморському побережжі і в областях Кастілія-ла-Манча, Естремадура. На самому півдні країни вирощують мигдаль (що веде місце по експорту в Західній Європі), фініки і цукровий очерет (в Європі виростають тільки в Іспанії), інжир, гранати, бавовник.

Рибний промисел

Іспанія входить в першу десятку країн світу по улову риби і морепродуктів (1,1 млн т в 1996) і їх переробці, є крупним експортером свіжої риби і рибних консервів.

Туризм

Іспанія займає (третє місце в світі після США з 4 квітня 2009 року) по кількості туристів, що приїжджають в неї. В 2004 році в ній побувало 55 мільйонів чоловік. Проте через швидке зростання цін в країні в середньому кожний турист став відчутно більше витрачати, ніж раніше. З цієї причини частка туризму у валовому національному продукті за останні п'ять років скоротилася з 17 до 12 %.

В даний час велика кількість туроператорів працюють з Середземноморськими країнами. Найбільшої популярність користуються приморські курорти Іспанії. Іспанія — країна-мозаїка. У її острівної і материкової частини, у провінцій і побережжя зовсім різний вигляд і характер. Навіть ті, що коштують поряд, курортних міст можуть відрізнятися: один побудований на березі затоки і порадує пальмовою набережною і широкими пляжами; інший дивиться в морі з високих скель, деручись по схилах крутими вулицями-сходами; третій перетворений на елегантний яхт-клуб з фешенебельними готелями і ресторанами. Тому в Іспанії можна провести відпочинок на будь-який смак.


 
 

Цікаве

Загрузка...