WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Загальна характеристика Австралії - Курсова робота

Загальна характеристика Австралії - Курсова робота

Австралія

(загальна характеристика)

Територія країни — 7686,8 тис.км. Населення — 17,3 млн.чол. Столиця — Канберра (310 тис.чол.) Офіційна мова — англійська.

Згідно з рішенням уряду від січня 1976 р. за кордоном країна буде називатися Австралія, уряд — австралійським; а у самій країні буде називатись — Австралійський Союз і уряд Союзу.

Австралійський Союз — держава у складі Співдружності на чолі з Великобританією. Діє Конституція від 1901 р. з наступними змінами і доповненнями.

Австралійський Союз — федерація, до якої входять шість штатів: Новий Південний Уельс, Вікторія, Квінсленд, Південна Австралія, Західна Австралія, Тасманія та дві території: Північна територія та Австралійська столична територія.

Глава держави — королева Великобританії (з жовтня 1973 р. її офіційний титул у Конституції Австралійського Союзу — королева Австралії, її володінь і територій), яку представляє генерал-губернатор, що призначається за рекомендацією австралійського уряду. При генерал-губернаторові є консультативний орган — Виконавча рада, члени якої призначаються генерал-губернатором. Законодавча влада належить федеральному парламету у складі королеви (представленої генерал-губернатором), сенату і палати представників. Виконавча влада належить королеві в особі генерал-губернатора та уряду на чолі з прем'єр-міністром.

Кожен штат входить до Союзу на федеративних засадах, має свою конституцію, парламент і уряд.

Природні умови і ресурси. Австралія — найменший материк земної кулі. Протяжність його по меридіану — 3100 км, а по паралелі — 4400 км.

Австралія — це гігантське плато, увігнуте у центральній частині. Гірські підняття займають усього 5% території. Уздовж східного узбережжя простягається система старих гір, об'єднаних під загальною назвою Великого Вододільного хребта. Західну частину займає Західне плато, на сході якого є невисокі гори Макдоннелл і Масгрейв.

Північніше цих гір розміщені пустелі: Велика Піщана пустеля та кам'яниста пустеля Гібсона; південніше — Велика пустеля Вікторія. На півдні Західного плато — плоска посушлива карстова рівнина Наларбор.

Корисні копалини дуже різноманітні. У західній частині країни є поклади рудної сировини: заліза, нікелю, поліметалів, срібла, золота, марганцю, міді. Світового значення поклади бокситів зосереджені на півострові Кейп-Йорк (Уейна) та у північно-східній частині Північної Території (Гов).

Поклади і видобуток нафти розміщені у штаті Квінсленд (Муні, Олтон), на острові Барроу, на шельфі біля штату Вікторія (Кінгфіш, Халібат, Баракута).

Поклади і видобуток газу є у штаті Квінсленд (Рома), у Західній Австралії (Гінгін, Донгара, Мандара), на шельфі штату Вікторія (Марлін, Баракута).

Найбільші поклади кам'яного вугілля розміщені у східних частинах штатів Новий Південний Уельс та Квінсленд (Ньюкасл і Лігтоу, Блератол і Блекуотер). Буре вугілля видобувають у долині р. Латроб у штаті Вікторія.

За винятком нафти, країна себе повністю забезпечує основними видами сировини для промислового виробництва.

Тропічний клімат характерний для вузької прибережної смуги у північній та південно-східній частинах Австралії. Найбільшу частину країни займає зона субтропічного клімату. Лише крайній південь входить у зону помірного клімату.

60% території Австралії займають безстічні території. Річкова мережа найгустіша на о.Тасманія. Найбільш повноводна ріка країни — Муррей. Ріки центральної Австралії не мають постійного стоку, їх називають "кріками". Великі артезіанські басейни розміщені між Західним плато і системою гір Великого Вододільного хребта..

Рослинність дуже своєрідна. 75% усіх видів — ендемічні. Найбільш поширене дерево — евкаліпт /понад 600 видів/. Засушливі внутрішні частини материка покриті заростями колючих низькорослих чагарників, їх називають "скребами".

Лісові ресурси Австралії незначні. Лісопокриті території, включаючи скреби, становлять 136,2 млн.га, тобто близько 18% усієї площі країни, з них продуктивні ліси — 26,1 млн.га. Під впливом господарської діяльності рослинність дуже змінилась: з'явились європейські плодові і лісові дерева, культурні рослини.

Тваринний світ такий же своєрідний, як і рослинний. Найбільш характерні — сумчасті (40 видів). В Австралію завезено багато видів тварин з інших частин світу, особливо домашніх тварин.

Населення. До початку європейської колонізації на материку проживало близько 300 тис. аборигенів. На початку XVII ст. європеєць В.Янсзон, голландський мореплавець, вперше відкрив Австралію. Фактично вдруге відкрив Австралію у 1770 р. англійський мореплавець Джеймс Кук. Східну частину континенту він оголосив англійським володінням під назвою Новий Південний Уельс.

Парламентом Англії був прийнятий закон про створення на території Австралії каторжних поселень. Перша партія засланців була висаджена на східному березі Австралії (нині м.Сідней) 26 січня 1778 р. У 1793 р. до Австралії прибула перша група "вільних" поселенців з Англії. За 1788-1850 рр. до Австралії прибуло 146 тис. засланців-каторжан (43,7% усіх прибулих) та 187 тис. вільних поселенців (56,3%).

Динаміка чисельності населення Австралійського Союзу така (у млн.чол.): 1881 р.— 2,5; 1901 р.— 3,7; 1921 р.— 5,4; 1954 р.— 8,9; 1971 р.—12,7; 1992 р.— 17,3. Останнім часом частка імігрантів у загальному прирості населення становить 40%. У 1991 р. у галузях господарства Австралії нараховувалось 8,5 млн. зайнятих. Безробіття досягло 11%. Австралійські аборигени разом з метисами становлять 1% населення (близько 150 тис.чол.). Громадянські права вони одержали лише у 1972 р.

У галузях матеріального виробництва зайнято 40% населення (з них у сільському і лісовому господарстві, мисливстві та рибальстві — 7,4%, гірничодобувній промисловості — 1,5%, у обробній промисловості — 23,2%, у будівництві — 7,9%/. 60% зайнято у обслуговуючих галузях /включаючи фінанси, торгівлю, транспорт і зв'язок, адміністрацію, сферу послуг).

В Австралії містами вважаються поселення людністю понад 1 тис.чол. У містах проживає 86% населення країни. Найбільші міста: Сідней (понад 3 млн.чол.), Мельбурн (близько 3 млн.чол.), Брисбен (1 млн.чол.), Аделаіда (900 тис.чол.), Перт (понад 800 тис.чол.), Канберра (310 тис.чол.). Міста країни дуже молоді, найбільші міста, як правило, — порти.

З усього населення, зайнятого у сільському господарстві, фермери (власники і орендарі) становлять 56%. Середня густота сільського населення Австралії — усього 0,2 чол.на км .

Господарство. Сучасна Австралія — розвинута індустріально-аграрна держава, яка входить у десятку найбільш розвинутих країн світу. Продукція власного машинобудування покриває 70% усіх потреб країни у машинах та устаткуванні. Не виробляється лише капіталомістка продукція, попит всередині країни на яку обмежений (частина енергосилового устаткування, складні спеціальні металообробні верстати тощо).

Завдяки наявності значних ресурсів корисних копалин, вивіз мінеральної сировини став важливою статтею австралійського експорту. Країна відіграє істотну роль у світовому виробництві та експорті пшениці, м'яса, цукру, фруктів та інших продовольчих товарів, а також вовни. Усі галузі господарства контролюються гігантськими монополіями.

Австралія вкладає свої капітали у гірничодобувну промисловість, плантаційне господарство, сферу послуг багатьох країн Океанії.

Промисловість. Основа енергетики країни — вугілля, нафта і газ. Видобуток вугілля становив 170 млн.т, з яких 117 млн.т пішло на експорт. Видобуток нафти становив 22,6 млн.т (потреба — 38 млн.т), видобуток природного газу — 14,9 млрд.м .

Вироблено електроенергії — 145 млрд.кВт/год. Основну частину електростанцій становлять ТЕС на вугіллі та природному газі. ГЕС розміщені переважно у гірській частині Східно-Австралійських гір та на о.Тасманія.

Добре розвинута гірничодобувна промисловість. У 1990 р. видобуто 109,8 млн.т залізної руди, переважно у Західній Австралії (родовища Маунт-Голдсуерті, Маунт-Ньюмен, Маунт-Уелбек, Парабурду, Роб-Ривер, Хамерслі та інші). Зростає попит на австралійську руду з боку Японії, КНР, Республіки Корея, Тайваню.

Видобуто 40,4 млн.т бокситів, вироблено 10,8 млн.т глинозему, 1,2 млн.т алюмінію. Виплавка міді становить 316 тис.т, нікелю — 67 тис.т, кобальту — 3 тис.т, видобуто 142 тис.т олов'яної руди і виплавлено 7,4 тис.т олова. Виробництво вольфраму становить 1086 т, видобуток урану — 4163 т, з них 3723 т експортовано в Японію, ФРН, Республіку Корея, США, Великобританію, Бельгію та Фінляндію.

Видобуток золота становив 242,2 т. Перероблено 5,7 млн.т кімберлітів і видобуто 34,4 млн.каратів алмазів, тобто 30% світового видобутку.

В Австралії виплавлено 6,6 млн.т сталі, виплавка чавуну — 5,8 млн.т, виробництво прокату — 3 млн.т. Найбільші металургійні комбінати розміщені у містах Порт-Кембла, Ньюкасл, Уайала, Куінана.

Виплавка алюмінію розміщена у містах: Бел-Бей (Тасманія), Карі-Карі, Йенор, Гренвіл (Новий Південний Уельс), Порт-Хейнрі (Вікторія). Виплавка міді — у Порт-Кемблі, поліметали — у Порт-Пірі, Маунт-Айзі, виплавка золота, срібла і металів платинової групи — у Порт-Кемблі і Мельбурні.


 
 

Цікаве

Загрузка...