WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Виробничий потенціал Харківського регіону та напрямки його використання - Курсова робота

Виробничий потенціал Харківського регіону та напрямки його використання - Курсова робота

На загальнодержавній виставочній акції "Барвиста Україна" Харківщина одержала найвищу оцінку. Третій рік поспіль наша область була визнана "Регіоном-лідером по виробництву кращих вітчизняних товарів року". Підприємства області вибороли 97 золотих медалей Всеукраїнського конкурсу "Кращий вітчизняний товар року" і 24 "Золотих символів конкурсу".

Разом з тим, тільки минулого року нарешті вдалось отримати перші результати від довготривалої і виснажливої роботи з різними урядами щодо майбутнього так званих "проблемних" підприємств області — "Завод ім. Малишева", "ХЕМЗ", "Електроапаратура", "Протон" і деякі інші. Причому ситуація на трьох з них — "Заводі ім. Малишева", Первомайському "Хімпромі" та Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві — настільки критична, що з 38 млн. грн. боргу по заробітній платі в промисловості — 71% складають саме їх зобов'язання.

Малюнок 4. – Зовнішньоторговельний оборот області, млрд. дол. США

Малюнок 4. – Обсяги реалізованої продукції у промисловості, млрд. грн

Високотехнологічний сектор

інше

Малюнок 4. – Обсяги реалізованої продукції по машинобудуванню, млрд. грн

Малюнок 4. – Технологічна структура експорту за 2007 рік, %

На підприємствах паливно-енергетичного комплексу області з метою сталого забезпечення споживачів енергоносіями були проведені масштабні ремонтно-відновлювальні роботи, модернізацію та введення нових потужностей. Зокрема, "Харківобленерго" за минулий рік на реалізацію власної інвестиційної програми розвитку витратило 69,3 млн. грн.

Сьогодні особливого значення набуває збільшення власного видобутку енергоресурсів і виконання обласної Програми розвитку паливної галузі Харківської області до 2010 року. За рік освоєно 360,5 млн. грн. капітальних вкладень на буріння та випробування пошуково-розвідувальних свердловин. Відкриті нові поклади паливно-енергетичних копалин на Аксютівському, Качалівському, Борисівському, Наріжнянському родовищах, а також введено в дослідно-промислову розробку нове родовище Денисівське (Чугуївський район).

За рахунок усіх джерел фінансування введено в експлуатацію 222 км газопроводів, газифіковано 10 тисяч 720 квартир та домоволодінь, що на 700 квартир більше ніж у 2006 р. До 20 населених пунктів газ був поданий вперше. Рівень газифікації області досяг 67,6%, що на 2,6% вище рівня 2006 р.

Новий поштовх у питаннях енергозбереження в господарському комплексі та бюджетній сфері області відбувся після наради, проведеної Президентом України Віктором Ющенком в листопаді минулого року в м. Алчевську щодо реалізації державної програми забезпечення умов енергетичної безпеки країни та перегляду державної програми енергозбереження.

Адже традиційне залишкове фінансування у питаннях енергозбереження і у Харківській області також призвело до збільшення у звітному році споживання енергоресурсів: в сільському господарстві на 9%, в комунально-побутовій сфері — на 6%, у промисловості — на 4%, в транспортній галузі — на 2%.

З цього приводу у Харківській області за участі спеціалістів НАН України, НТУ "ХПІ", Харківської національної академії міського господарства та Інституту проблем машинобудування розпочата розробка першої в Україні регіональної концепції "Управління енергозбереженням". Крім того, проведено аналіз реалізації існуючих галузевих програм енергозбереження, виявлені гострі проблемні питання запровадження енергозберігаючих заходів.

В цілому в паливно-енергетичній галузі області в цьому році необхідно, в першу чергу:

— підвищити ефективність використання енергетичного потенціалу підприємствами електроенергетики і паливної галузі з метою зменшення енергомісткості виробленої продукції;

— забезпечити стабільне енергопостачання споживачів області, повні розрахунки за енергоносії та погасити накопичені борги, в тому числі і шляхом реалізації положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств ПЕК";

— замінити застаріле та низько ефективне котельне обладнання (з ККД до 60%) в бюджетних установах і закладах, а також в житлово-комунальному господарстві.

У роботі підприємств транспорту, зв'язку та дорожнього господарства основним пріоритетом були зусилля по реконструкції і подальшому розвитку відповідної інфраструктури.

У транспортній галузі залізничний транспорт залишається одним з основних складових транспортної системи області, де обсяг пасажироперевезень збільшився на 1,5 млн. осіб, а обсяг перевезених вантажів зріс на 12,5% і склав 140 млн. тонн.

Автомобільним транспортом усіх форм власності перевезено майже 170 млн. пасажирів, що на 2,4% більше, ніж торік. Завдяки інвестиційним програмам продовжується оновлення рухомого складу пасажирського транспорту. На 35,8% збільшився обсяг вантажних автоперевезень.

Основна робота дорожнього комплексу була спрямована на забезпечення безперебійного та безпечного руху транспорту на дорогах області. За 2007 рік на рахунки Служби автомобільних доріг у Харківській області надійшло з усіх джерел близько 830 млн. грн., у тому числі 622 млн. грн. кредитних коштів на будівництво відрізку дороги Харків — Перещепіне (автомагістралі Харків-Сімферополь на території Харківської області).

Харківським метрополітеном перевезено за рік 222,5 млн. пасажирів, але це майже на 15 млн. пасажирів менше ніж в 2006 році. Тільки за рахунок цього метрополітен втратив понад 10 млн. грн. доходів.

Торік Харківською філією ВАТ "Укртелеком" було встановлено 35 тис. одиниць телефонів, більшість з них громадянам пільгових категорій, в тому числі 2083 телефонів встановлено ветеранам війни.

Для сталої роботи у 2008 році в галузі транспорту і зв'язку першочергово необхідно: забезпечити виконання Державної та обласної програм розвитку автомобільних доріг загального та доріг місцевого користування; продовжити телефонізацію області та подальше впровадження високорентабельних послуг зв'язку на базі новітніх технологій.

У Харківській області багато уваги в минулому році було приділено питанням покращання інвестиційного клімату та залучення іноземних інвестицій в економіку. Всього прямих іноземних інвестицій було залучено 377 млн. дол. США. За абсолютним їх приростом Харківська область займає 2-е місце в Україні.

Станом на 1 січня 2008 року загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку області склав 1 млрд. 282 млн. дол. США. Обсяг іноземних інвестицій, у розрахунку на одного жителя регіону, збільшився в 1,3 рази і склав 460 дол. США. Це 3-й показник по Україні.

Для експортоорієнтованої економіки Харківської області зовнішня торгівля стає здебільшого серед важливіших наповнювачів бюджетних коштів регіону. Зовнішньоторговельний обіг області за минулий рік зріс на 21,5% і склав 3 млрд. 435 млн. дол. США. Вперше за останні роки експорт перевищив обсяг в 1 млрд. дол. США і склав 1 млрд. 147,5 млн. грн. До того ж його приріст в 29,1% значно випередив приріст імпорту, який за 2007 рік дорівнює 18,9%.

При цьому важливо зазначити, що у технологічній структурі експорту області домінує високотехнологічний сектор, питома вага якого склала 50,9% від загального обсягу експортних поставок. Його зростання на 26,2% відбулось, насамперед, за рахунок: електричних машин і устаткування (на 25,5%), наземних транспортних засобів (на 21,9%), котлів, машин, апаратів і механічних пристроїв (на 43,2%), приладів і апаратів (на 26,4%), фармацевтичної продукції (на 28%).

Для порівняння, в середньому по Україні частка продукції високотехнологічного сектору в експорті складає лише 18,1%.

Зрозуміло,що названі здобутки у зовнішньоекономічній діяльності були досягнуті не тільки за рахунок наполегливої праці суб'єктів ЗЕД, а й завдяки достатньо ефективній організаційній роботі відповідних підрозділів місцевої виконавчої влади, які майже щоденно опікувалися всім, що має відношення до ЗЕД, починаючи від питань росту іміджу регіону і до прямого лобіювання конкретних угод та контрактів із зарубіжними підприємцями.

З метою виконання завдань Регіональної програми розвитку експортного потенціалу Харківської області на 2007–2008 роки, яка є, до речі, єдиною в Україні, в минулому році було проведено 9 міжнародних виставково-презентаційних заходів в Німеччині, Чехії, Росії, Білорусії, Туреччині. В заходах прийняли участь 111 харківських підприємств. Угод підписано на суму 386 млн. грн.


 
 

Цікаве

Загрузка...