WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → АПК Північного Кавказу - Курсова робота

АПК Північного Кавказу - Курсова робота

У Південному Федеральному окрузі в першу декаду серпня спостерігалося, як і раніше активний попит з боку експортних компаній. Але якщо на початку періоду мала місце деяка стабілізація і навіть незначне зниження цін продажу (у середньому по ЮФО на 100-200 руб. / тонна) через те, що в міру просування збиральної кампанії збільшилася кількість пропозицій зерна з боку сільгоспвиробників, то до кінця періоду ціна повернулася на свої початкові позиції (показник кінця липня).Основною причиною ситуації, що виникла є напружена ситуація з балансами пшениці на світовому ринку зерна через яку різко збільшився обсяг закупівель з боку світових країн-імпортерів (Єгипет, Марокко та ін.)

На даний момент в ЮФО зібрано більше 22 млн. тонн зерна, що дещо менше, ніж у минулому сезоні, незважаючи на більш ранній початок збиральної кампанії. Причина полягає в істотному недобір фуражного ячменю (-1,5 млн. тонн до минулого сезону).З цієї ж причини (а також з-за високих цін на фуражну пшеницю) деякі тваринницькі господарства змушені забивати худобу, або переходити на більш дешеві види кормів (наприклад, на ріпаковий макуха, ціна на який за останні три тижні зросла з 3800 до 5000 руб . / тонну і вище).

В окремих районах з'явилися побоювання і за майбутній урожай кукурудзи, прибирання якої не за горами. Валовий збір даної культури повинен перевищити врожай минулого сезону, тому що посівна площа під нею в цьому році збільшилася. Однак, що встановилася спека призводить до того, що качани "висихають". Тому в ряді господарств посіви кукурудзи були скошені на зелений корм.

В даний час середня ціна пропозиції на господарствах в ЮФО на продовольчу пшеницю складає:

Волгоградська область - 5600-5800 грн. / тонна;

Ростовська область - 6100-6200 грн. / тонна (найвища ціна в ЮФО склалася саме тут через сильну посуху в липні-серпні, від якої постраждала велика частина посівів і відносній близькості до портів);

Ставропольський край - 5800-6000 грн. / тонна (ціна коливається залежно від віддаленості від порту);

Краснодарський край - 5900-6000 грн. / тонна.

У тваринництві Росії в останні роки відбулася помітна трансформація структури поголів'я. Скоротився сектор молочного тваринництва і збільшився - М'ясного. У зв'язку з цим в окремих територіях останнім часом активно вживаються заходи по відтворенню молочного стада.

На 1 липня 2007 року поголів'я великої рогатої худоби в господарствах всіх сільгоспвиробників РФ, за розрахунками, склало 22,9 млн. голів (на 0,3 відсотка менше порівняно з аналогічною датою попереднього року), з нього корів - 9,5 млн. (на 1,2 відсотка менше), свиней - 17,5 млн. (на 12,8 відсотка більше), овець і кіз - 22,7 млн. голів (на 6,3 відсотка більше).

Аналогічні зрушення відбулися і в більшості суб'єктів Південного федерального округу. За чисельності великої рогатої худоби, у тому числі корів, абсолютну перевагу має Дагестан (980,3 тис. голів ВРХ, з них 409,9 тис. голів корів). Значно поступається поголів'я ВРХ в Краснодарському краї і Ростовській області (674,3 тис. голів, у тому числі корів - 264,8 тис. і 582 тис. голів, у тому числі корів - 252,5 тис.), проте молока в цих регіонах проводиться в кілька разів більше.

У порівнянні з початком липня 2006 стадо ВРХ в господарствах всіх категорій в більшості регіонів Південного федерального округу збільшилася: Калмикії - на 20,6 відсотка, в Інгушетії, Дагестані і Карачаєво-Черкесії - на 11-12,3 відсотка. Скорочення відбулося тільки в Північній Осетії (на 3 відсотки) і Волгоградської області (на 2 відсотки).

Незважаючи на те, що в силу релігійних традицій в республіках Північного Кавказу свинарством практично не займаються, свиней в окрузі, по відношенню до російського поголів'ю, міститься значно більше, ніж великої рогатої худоби (22,7 відсотка проти 18,1). У промислових масштабах свинина виробляється в краях і областях (за винятком Астраханській області).Найбільший свинарський комплекс створений на Кубані (1,7 млн. голів, зростання на 11 відсотків). У Ростовській області утримується 934 тис. голів (зростання на 17,2 відсотка). Серед республік виділяється Північна Осетія-Аланія - 80 тис. голів.

Однією з спеціалізацій АПК округу є вівчарство. На Півдні міститься 61,6 відсотка всіх овець і кіз в країні, причому у всіх регіонах, за винятком Кабардино-Балкарії, спостерігається тенденція зростання їх поголів'я. Понад 40 відсотків поголів'я овець в окрузі міститься в Дагестані - 5,7 млн. голів, зростання склало 4,8 відсотка. На 13,6 відсотка збільшилось поголів'я цих тварин у Калмикії (2,2 млн. голів). Ще в двох регіонах, також спеціалізуються на вівчарстві - Ставропольському краї і Астраханської області, приріст склав 8 і 10,6 відсотка відповідно.

Найбільші масштаби птахівництво придбало у сільгоспорганізацій Краснодарського краю (10,6 млн. голів), Ростовській області (6,7 млн. голів), Ставропольського краю (6 млн. голів) і Волгоградської області (4,5 млн. голів). З республік в цьому відношенні слід виділити Адигеї (1,1 млн. голів).

Показники продуктивності молочного стада сильно відрізняються по суб'єктах Південного федерального округу. Найвищих удоїв від однієї корови традиційно домагаються великі сільськогосподарські організації Кубані (2,5 тонни за 6 місяців) і Ставропольського краю (2,2 тонни). У семи регіонах удої перебували в діапазоні від 1,4 до 1,7 тонни. Стабільно низькою продуктивністю характеризуються господарства Дагестану, Інгушетії, Чечні і Калмикії (0,5-1 тонна).

Найбільший внесок у продукцію тваринництва округ вносить по м'ясу - 20 відсотків у масштабах країни, при цьому на душу населення в окрузі виробляється м'яса майже у півтора рази більше, ніж у середньому по Росії. Що стосується молока і яєць (15,8 та 14,1 відсотка від загальноросійського виробництва), то середньодушовий рівень їх виробництва близький до російського.

У першому півріччі виробництво м'яса в Росії збільшилося на 10 відсотків, молока і яєць - на 1,5 і 1,3 відсотка. Показники Південного федерального округу виглядають дещо краще. Виробництво м'яса зросло на 11,2 відсотка, молока та яєць - на 3,5 і 2,6 відсотка, причому зростання відмічене практично у всіх регіонах. Багато в чому це зростання зумовили сприятливі умови зимівлі худоби та птиці.

У територіальному розрізі виробництво м'яса в найбільшою мірою збільшилося в Ставропольському краї, Карачаєво-Черкесії, Краснодарському краї (на 13,8-16,9 відсотка), виробництво молока - в Карачаєво-Черкесії, Калмикії та Дагестані (на 10,1-18, 9 відсотка).

Обробна промисловість Півдня Росії характеризується найбільшою різноманітністю видів діяльності і видів продукції, значна частина яких призначена для задоволення кінцевого споживчого попиту. До таких, у першу чергу, відносяться харчова і легка промисловість.

Протягом півтора десятиліть харчова промисловість Півдня переживала падіння і злети, обумовлені процесом завоювання регіонами сфер виробничої спеціалізації і лідируючих позицій на міжрегіональному споживчому ринку.

З областей і країв найкращу динаміку оброблювальних виробництв найбільш великого сектора промисловості ЮФО в останні роки демонстрували Ростовська область і Краснодарський край. З республік слід виділити Дагестан, який, незважаючи на складну соціально-політичну обстановку, два роки поспіль лідирував в ЮФО за темпами промислового зростання. Стабільно високими темпами зростання відзначилася обробна промисловість Кабардино-Балкарії та Адигеї.Навпаки, в Північній Осетії в 2006 році спостерігався спад у даному виді промислової діяльності.

Аграрна специфіка округу, сільгоспвиробництво різноманітних видів сировини рослинного і тваринного походження створюють ідеальні передумови для розвитку агропромислового комплексу, випуску широкого спектру продуктів харчування, а також виробів з вовни й шкіри. В обсязі відвантаження обробної промисловості ЮФО на харчові продукти (включаючи напої та тютюн) в 2006 році припадало 28,1 відсотка. Тим не менше, питома вага ЮФО в обсягах відвантаження харчової промисловості РФ в 2006 році склав лише 12,1 відсотка.

Найбільш ефективно існуючі можливості використовуються в Краснодарському краї, який об'єктивно має найвищу комплексом агрокліматичних ресурсів, у тому числі самим високим бонітету грунтів в Росії. У 2006 році промисловими виробниками Кубані було відвантажено харчових продуктів на суму 90,6 млрд. рублів, або 43,6 відсотка загального обсягу в окрузі. Майже вдвічі менше відвантажено в Ростовській області (24,3 відсотка) та у 4 рази менше у Волгоградській (11,1).

Серед республік Північного Кавказу за обсягами відвантаження харчових продуктів лідирує Північна Осетія (3 відсотки). Це досягається за рахунок сформованого пріоритету розвитку спирто-горілчаного виробництва. В 2005 році тут було виготовлено 5,3 млн. ДКЛ спирту етилового із харчової сировини і 7,6 - горілки та лікеро-горілчаних виробів. Лише не багатьом за масштабами горілчаного бізнесу цій республіці поступається сусідня Кабардино-Балкарія (5,6 млн. ДКЛ спирту і 4,1 млн. ДКЛ горілки). У масштабах округу на ці два регіони припадає близько 70 відсотків легального виробництва харчового спирту та горілки. У 2006 році у зв'язку з перебоями у забезпеченні акцизними марками випуск спирто-горілчаної продукції в окрузі тимчасово скоротився на 40 відсотків.


 
 

Цікаве

Загрузка...