WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → АПК Північного Кавказу - Курсова робота

АПК Північного Кавказу - Курсова робота

Серед галузей тваринництва провідне значення має скотарство. Молочне та молочно - м'ясне скотарство розташовується, по-перше, у приміських районах, тяжіючи до споживача, по-друге, в районах вирощування соковитих зелених кормів, які сприяють зростанню молочної продуктивності. Основні райони названої спеціалізації скотарства - Нечорнозем'я, Середнє Поволжя, Середній Урал, Сибір. М'ясне та м'ясо - молочне скотарство представлене переважно в посушливих степових і напівпустельних районах - Північний Кавказ, Південний Урал і Нижнє Поволжя, південь Сибіру.

Вівчарство використовує природні, як правило, непридатні для інших видів худоби, пасовища. Найбільш цінне тонкорунне вівчарство отримало розвиток в степових районах Північного Кавказу, Нижнього Поволжя та Сибіру. Напівтонкорунне вівчарство представлено в Центрі та Середньому Поволжі, шубні - на півночі і північному - заході Нечорнозем'я.

Свинарство, широко поширене по території країни, є найбільш продуктивною галуззю тваринництва. Найбільшого розвитку воно отримало, по-перше, в зонах зернового господарства та картоплярства (Північний Кавказ, Поволжя, Центральні райони), по-друге, у приміських районах, де використовує відходи харчової промисловості та громадського харчування.

Практично повсюдно розміщується птахівництво - одна з найбільш скоростиглих галузей тваринництва. Козівництво як товарна галузь представлено на південному - сході європейської частини країни та у гірничо - степових районах Сибіру. У гірських районах Північного Кавказу і півдня Сибіру (Алтай, Саяни) отримало розвиток маралівництво, в зонах тундри і північної тайги основна галузь тваринництва - оленярство.

Територіальний поділ праці в сільському господарстві і в АПК Росії розвинене слабше, ніж у промисловості. Можна виділити три основні сільськогосподарські зони в країні, практично повністю забезпечують себе сільськогосподарською продукцією і постачають її в великому асортименті на загальноросійський ринок. До них відносяться Північно - Кавказький економічний район, де основною товарною сільськогосподарською продукцією є зерно (пшениця, рис, просо, кукурудза), цукровий буряк, овочі, ефіроолійні, плоди та ягоди, виноград, чай, м'ясо, шерсть, тютюн; Центрально - Чорноземний район - зерно (пшениця, гречка, просо, кукурудза, жито, овес, ячмінь), зернобобові, соняшник, цукровий буряк, овочі, ефіроолійні культури, тютюн, плоди та ягоди, молоко, м'ясо; Поволзький економічний район - зерно (пшениця, жито , рис, просо, гречка), соняшник, гірчиця, баштанні, плоди та ягоди, овочі, м'ясо, молоко, вовну.

Решта економічні райони мають спеціалізацію на виробництві обмеженого числа видів сільськогосподарської продукції. Так, Уральський район вивозить зерно, шерсть, молоко; Західно-Сибірський - зерно, м'ясо, молоко, картоплю, продукцію клітинного звірівництва і північного оленярства; Центральний і Волго-В'ятський - картопля і льон; Північний і Північно-Західний - льон; Східно- Сибірський - шерсть, продукцію клітинного звірівництва і пантового оленярства; Далекосхідний - сою, рис, продукцію клітинного звірівництва, пантового і північного оленярства.

2. Особливості Агропромисловий комплекс Північного Кавказу

Агропромисловий комплекс Північного Кавказу дає більше половини всього сукупного продукту, виробленого в районі. Центральною ланкою його є сільське господарство, для розвитку якого тут є винятково сприятливі умови. Досить сказати, що в розрахунку на душу населення в районі проводиться сільськогосподарської продукції на 40% більше, ніж у середньому по Росії.

Північний Кавказ - найбільший у Росії постачальник зерна. Головна зернова культура - озима пшениця. Основними районами її обробітку є Краснодарський край, Ростовська область і західна частина Ставропілля. Широко поширені посіви кукурудзи. Значні площі зайняті під такою цінною зерновою культурою, як рис. Він вирощується в низов'ях Кубані (Кубанські плавні), а також на поливних землях Ростовської області і Дагестану.

Велике значення району у виробництві важливих технічних культур: соняшнику, цукрових буряків, тютюну. Північний Кавказ - великий район садівництва і виноградарства. Тут знаходиться близько третини всіх плодовоягідних насаджень і майже всі виноградники Російської Федерації. Північний Кавказ - єдиний в Росії район, де вирощуються субтропічні культури - чай, цитрусові, хурма, інжир (головним чином на Чорноморському узбережжі Краснодарського краю).

Високої товарністю відрізняється тваринництво. Тут розводять велику рогату худобу, свиней, птицю. Важливе значення має вівчарство, особливо тонкорунне. На частку Північного Кавказу припадає половина тонкої вовни, заготовлюється в Росії.

В даний час в економіці сільськогосподарського виробництва Північного Кавказу відбуваються великі зміни. Набувають поширення всі форми підприємництва на селі. Йде процес перереєстрації колгоспів і радгоспів з створенням у більшості випадків на їх базі товариств з обмеженою відповідальністю, акціонерних товариств відкритого типу, асоціацій фермерських господарств, кооперативів та ін Разом з тим слід зазначити місцеву специфіку проведення реформ на селі, пов'язану з обмеженим розміром орних земель (0,3-0,5 га на особу) в республіках регіону та відтворенням козачого укладу життя в ряді районів Ростовської області, Кубані і Ставропілля.

Особливість розвитку харчової промисловості Північного Кавказу - важливої складової частини АПК - полягає не тільки в її масштабах, але, що не менш важливо, у багатому асортименті продуктів харчування, значна частина яких є дефіцитом у Росії. Створений потенціал харчової промисловості дозволяє забезпечити потреби місцевого населення різними видами продовольства і багато хто з них вивозити в інші райони. На Північному Кавказі функціонує велика кількість підприємств різних галузей харчової промисловості: м'ясний, маслобійно-жирової, плодоовочі-консервної, виноробної, борошномельно-круп'яної, цукрової, тютюнової, чайної та ін Широкою популярністю користуються виноробні комбінати "Абрау-Дюрсо", Кримський і Адигейський плодоовочеві консервні заводи, Бесланські маїсовий, Краснодарський, Армавірський, Кропоткинской масложирові комбінати та інші підприємства. Разом з тим треба відзначити, що переробні потужності не повною мірою відповідають сировинній базі. Найбільш гостро це проявляється в маслобійно і крохмале-патоковий виробництвах. Недостатній рівень технічного оснащення багатьох підприємств, особливо в м'ясній та плодоовочеконсервною галузях. Не вистачає баз зберігання і холодильників. Якнайшвидше вирішення цих проблем - найбільш важливий напрям розвитку АПК. У цілому ж агропромисловий комплекс Північного Кавказу відрізняється високою ефективністю і неоціненна його роль у продовольчому забезпеченні населення Росії.

Потреби розвиненого в районі сільського господарства в необхідних для його потреб машинах і обладнанні визначили ринкову спеціалізацію машинобудівного комплексу Північного Кавказу. Сьогодні він один з найбільш великих виробників сільськогосподарської техніки. Заводи "Ростсільмаш" і Таганрозький виробляють зернозбиральні комбайни ("Нива", "Колос", "Дон"), завод "Червоний Аксай" - тракторні культиватори. У Краснодарі організовано виробництво запасних частин для сільськогосподарських машин.

До профілюючих галузей також відносяться транспортне та енергетичне машинобудування. Найбільше підприємство з виробництва магістральних електровозів знаходиться в Новочеркаську. Половина виробництва парових котлів у Росії припадає на частку Таганрозького заводу "Червоний казаняр". Завод "Атоммаш" у Волгодонську випускає обладнання для атомних електростанцій.

Розвинені і інші види машинобудування. Так, в Краснодарі виробляються компресори та електровимірювальні прилади, в Ставрополі - автомобільні причепи і т. д.

3. Агропромисловий комплекс Південного федерального округу в першому півріччі 2007 року

Російськими сільгоспвиробниками всіх категорій, за попередніми даними, вироблено продукції на 494,1 млрд. рублів, що в порівнянних цінах становить 102,5 відсотка до того ж періоду минулого року. У Південному федеральному окрузі виробництво сільгосппродукції оцінюється в 121,2 млрд. рублів (24,5 відсотка російського обсягу).

Господарства ряду регіонів Південного федерального округу домоглися значного збільшення сільгоспвиробництва. Так, у Ставропольському краї відбулося зростання на 18,5 відсотка, в Краснодарському краї - на 11,9 відсотка, в Адигеї і Карачаєво-Черкесії - на 12,3 відсотка. Зниження (на 1,2 відсотка) відзначено тільки в Калмикії. Разом з тим, за підсумками збиральної кампанії, які будуть підведені в жовтні-листопаді, рейтинг динаміки регіонів може істотно змінитися.

Незважаючи на несприятливі умови визрівання ярих на Півдні країни, пов'язані з тривалим посушливим періодом, за прогнозами, урожай зернових в Росії складе в поточному році 76 млн. тонн, що всього на 2,4 млн. тонн менше, ніж рік тому. При цьому є значні перехідні запаси (9 млн. тонн), так як обсяг споживання зерна в країні становив 69 млн. тонн. Стабілізуючу роль має відіграти й те, що площі посівів зернових і зернобобових культур, включаючи кукурудзу, збільшилися в ЮФО на 9,1 відсотка.

Однак ринкові ціни на зерно продовжують рости. У порівнянні з червнем 2006 року вони збільшилися в півтора рази. До суб'єктивному чиннику, зумовленого передбаченнями неврожаю, додається високий експортний попит, особливо на продовольчу пшеницю, викликаний посухою в південній Європі. Якщо зерно подорожчає вдвічі, то ціни на хлібобулочні вироби в Росії до кінця року можуть зрости на 20 відсотків, тому що вартість зернової складової в хлібі близько 20 відсотків. Негативним наслідком зростання цін на фуражне зерно стане зниження рентабельності свинарства, через що з ринку може піти частина свинарських господарств, а ціни на м'ясо піднімуться.


 
 

Цікаве

Загрузка...