WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Автономна Республіка Крим - Курсова робота

Автономна Республіка Крим - Курсова робота

Азовськеморе, навпаки, дуже мілководне. Найбільша глибина не перевищує 13,5 м. Набагато уступає воно Чорному морю і по площі (37 600 км 2).

З півночі на південь півострів простягнувся на 180 км, а з заходу на схід - на 360 км. Межує з Херсонською і Запорізькою областями України, Краснодарським краєм Російської Федерації. У Криму переважають морські кордони, довжина берегової лінії становить близько 1500 км.

Багатством Криму є його м'який, близький до середземноморського, клімат, для якого характерно достаток сонця, тепла і світла.

Клімат Криму визначається його географічним положенням, рельєфом і впливом омивають морів. Для нього характерна велика кількість годин сонячного сяйва, але разом з тим для більшості районів - нестача вологи. Велика кількість сонячних днів (2180-2470 годин на рік), тепле море, помірно вологе повітря, насичене солями моря, прекрасні мінеральні джерела, ефективні лікувальні грязі - все це робить незабутнім перебування на півострові. Клімат північної рівнинної частини Криму помірно-континентальний з короткою малосніжною зимою і помірно жарким посушливим літом.

За кількістю тепла і вологи Крим відноситься до числа відносно сприятливих районів для розвитку землеробства. Відбувається активна вегетація пшениці, кукурудзи, більшості плодових культур і винограду.

Крим по праву називають природною перлиною Європи. Тут, на стику помірних і субтропічних широт, найрізноманітніші природні ландшафти: гори і рівнини, стародавні вулкани і сучасні грязьові сопки, моря й озера, ліси і степи, природа Кримського субсередземномор'я і напівпустелі Присивашшя...

Невипадково цей куточок унікальної землі здавна привертає увагу людей, а в останні десятиліття став дійсною "меккою" для мільйонів курортників і туристів.

З висоти пташиного польоту, чи при погляді на фізичну карту Криму, можна добре уявити собі основні риси географії півострова. Немов стародавнє ім'я кістяка Тавриди, височіє на півдні Гірський Крим. На північ від нього простягаються рівнини, на сході розкинулася Керченська пагорбкуватість. Кримські гори велетенським кам'яним рубцем відсікають притиснувшийся до Чорного моря субсередземноморський Південний берег Криму, а північніше їх, ребрами гряд, простирається лісостепове передгір'я.

Кримські гори стрімкою стіною обриваються в бік морського узбережжя, а протилежні їхні схили пологі. Найвищі вершини - Роман-Кош (1545 м), Ай-Петрі (1232 м), Чатир-Даг (1527 м), Північна Демерджи (1356 м), Стрімкі стіни, висотою від 200 до 400 метрів, простягаються уздовж узбережжя від мису Айя до селища Гурзуф.

По території республіки протікає 257 річок довжиною більш 5 км. Найбільш велика - Салгір, довжиною 220 км, а найбільш повноводна - Бельбек (витрата води до 150 літрів в секунду).

На півострові, головним чином, уздовж узбережжя, нараховується більше 50 солоних озер, які використовуються для одержання солей і лікувальних грязей: Сакське, Сасик, Донузлав, Бакал, Старе озеро, Червоне озеро, Акташське, Чокракське, Узунларське та ін

У Криму з кожним роком усе більше відпочиваючих і туристів: за останні 70 років потік рекреантів зріс у 100 разів! У цих умовах особливу цінність і науково-екологічний інтерес представляє природно-заповідний фонд Криму.

На частку заповідного фонду припадає більш 135 тисяч гектарів території півострова, що складає 5,2% його площі. Заповідний фонд відіграє істотну роль у збереженні створінь неживої і живої природи, стабілізує екологічну ситуацію на півострові.

Крим є унікальним регіоном України, де на порівняно невеликій території розташовано 152 об'єктів природно-заповідного фонду, в тому числі: 6 природних заповідників, 30 заказників, 69 пам'ятників природи, 2 ботанічних сади, 1 дендрологічний парк, 31 парк-пам'ятник садово-паркового мистецтва, 8 заповідних урочищ, 1 зоопарк.

У Криму відомо більш 200 родовищ корисних копалин. Загальнодержавне значення мають залізні руди (Керченський залізорудний басейн), солі Сиваша і приморських озер (Старе, Червоне та ін), природний газ (Чорноморські родовища), флюсові вапняки (Балаклавське, Керченське родовища та ін), цементні мергелі (Бахчисарай), гончарні й відбілюючі глини (передгір'я). Для лікувальних і рекреаційних цілей використовуються лікувальні грязі і мінеральні джерела (Саки, Євпаторія, Феодосія та ін), піщані і галькові пляжі (західне і південне узбережжя, Приазов'я).

Кліматичні умови Криму дуже різноманітні. Крим оточений водним басейном, перетнутий гірським плато, з пологими схилами на північ і крутішим - на південь (до Чорного моря), який захищений від впливу північних вітрів. Гори прорізають долинами. На різних висотах над рівнем моря зустрічаються свої умови, що впливають на характер клімату.

Кожен схил кримських гір має свої кліматичні умови, бо піддається в більшій чи меншій мірі впливу тих чи інших панівних вітрів. Найтеплішою частиною Південного берега є простір від мису Айя до мису Ай-Тодор, так як ця частина узбережжя знаходиться як би в вітрової тіні від холодних північних і північно-східних вітрів. Від Ай-Тодора вже стає помітним вплив східних вітрів і, таким чином, друге місце за теплоті займає частину Південного берега від Ай-Тодора до Алушти, а третє місце за теплоті - від Алушти до Коктебеля, причому ступінь поступового переходу від теплого клімату до більш холодного як би варто паралельно з поступовим зниженням висот гір від Алушти до Феодосії. Феодосія вже відкрита північним і північно-східним вітрам, і її клімат, що має свої місцеві особливості, ближче підходить до клімату Керченського півострова.

Тепле повітря, що приходить в Крим з півдня, відносно вільно проникає через невисокі Кримські гори в степові райони півострова. При вторгненні ж холодного щільного арктичного повітря гори перешкоджають його проникненню на ПБК. У цьому плані дуже показово порівняння середньої січневої температури повітря в центральній частині рівнинного Криму (смт. Красногвардійське) і в Ялті - відповідно -2 ° С і +4 ° С. Якби в Криму не було гір, то Південний берег мало чим відрізнявся б від степового узбережжя Чорного та Азовського морів. При цьому велика роль не стільки висоти Кримських гір, скільки їх загального напрямку - із заходу на схід, паралельно узбережжю.

Крим відноситься до числа найбільш сонячних районів європейської частини СНД. Річна тривалість сонячного сяйва тут змінюється в межах 2180 - 2470 годин. Особливо вона велика на морському узбережжі, де бриз перешкоджає утворенню хмар. З річної суми радіації Крим отримує взимку приблизно 10%, навесні - 30%, влітку - 40% і восени - 20%. Найбільша кількість сонячного тепла півострів одержує теж влітку. Мінімальна кількість припадає на гірські райони, а максимальне - на західне узбережжя. Але як би там не було, у грудні та січні на одиницю земної поверхні за добу надходить тепла в 8 -10 разів більше, ніж, наприклад, в Санкт-Петербурзі.

Взимку над південною частиною європейської території СНД у широтному напрямку часто встановлюється вісь підвищеного атмосферного тиску, а над Чорним морем - зона зниженого тиску. Внаслідок цього в Крим часто вторгаються холодний і сухий континентальний повітря помірних широт або арктичне повітря. З цим пов'язані різкі зниження температури та сильні північно-східні вітри. У той же сезон відносно часто сюди приходять циклони з Середземного моря, які приносять тепле повітря тропіків. Середземноморські циклони, як правило, затримуються в північно-західній частині Чорного моря. Внаслідок цього тепле повітря впливає, перш за все, на південно-західну частину гірського Криму. Саме тому зима в Криму волога із частим випаданням опадів і малим випаровуванням. Тим не менш, взимку опадів випадає майже в три рази менше, ніж влітку.

Часті відлиги взимку приводять до великих коливань температури і нестійкості і малопотужність сніжного покриву.

Весна в Криму протікає швидко завдяки збільшенню висоти сонця і тривалості дня, зменшенню хмарності та припливу південного теплого повітря. У внутрішніх районах Криму спостерігається значне збільшення температури вже від лютого до березня. Весна - найбільш сухий і вітряний сезон року з частими "поверненнями холодів", з нічними морозами, ранковими заморозками, особливо в улоговинах і річкових долинах передгір'я, що негативно позначається на ранньоквітучих кісточкових плодових деревах і теплолюбна винограді.

Влітку в Криму переважає ясна, жарка погода з проявом місцевих бризів, гірничо-долинних і схильних вітрів. Внаслідок того що континентальне повітря помірних широт перетвориться тут у місцевий тропічний, на півострові переважає посушлива погода.


 
 

Цікаве

Загрузка...