WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Новгород-Сіверський – місто десяти віків - Реферат

Новгород-Сіверський – місто десяти віків - Реферат

На центральній площі міста стоїть пам'ятник князю Ігорю. Під сонячним затемненням, яке віщує злу поразку, здіймає він свій меч і звертається до дружини зі словами: "Луще жъ бы потяту быти, Неже полоненому быти..." На місці Ігоревого дитинця височить пам'ятник Бояну-співаку. А на крутому березі зачарованої Десни на невеликому постаменті стала юна жінка з прекрасним обличчям – дружина Новгород-Сіверського князя – Ярославна і здіймає руки в бік, куди рушили полки.

У XII столітті у Новгород-Сіверському було не менше п'яти мурованих храмів, але всі вони зруйновані під час монголо-татарської навали і лише в середині XVIII століття вперше після більш, ніж чотирьохсотлітнього занепаду з'явилась можливість вести муроване будівництво. У цей період було закладено Успенський собор, в основі якого – структура дев'ятидільного п'ятиверхого зрубного храму, яка так подобалась українському народу і в якій досягались неперевершені мистецькі результати. Успенський собор, збудований на відкритому просторі завершує найвищу придеснянську гору, завдяки чому сприймається як монумент. У 1764 році на місці церкви XI століття на горі, що височить поряд із горою, на якій споруджено Успенський собор, була побудована Миколаївська церква – дерев'яна, хрещата в плані, одноверха. Цю споруду можна вважати однією з кращих дерев'яних барокових храмових споруд. Вона збереглась у лихоліттях XX століття і дійшла до нас у первісному вигляді. Наприкінці XI століття за три кілометри від давньоруського міста Новгород-Сіверського засновано монастир, що став одним з найбільших на Сіверщині і тепер належить до найдавніших. Спочатку монастирські будівлі були дерев'яними, а в кінці XII століття споруджено мурований Спасо-Преображенський собор, який став одним з кращих в Україні зразків архітектури доби класицизму. У першій половині XIX століття у храмі зробили оглядовий міст-перехід для відвідувачів собору як музею. У північній частині монастиря зберігся склеп із похованням Олексія Розумовського – сина Кирила Розумовського. Живопис іконостасу церкви має особливу витонченість композиції рішень і мальовничих поєднань. Вона відрізняється гармонією ніжних сріблястих, бузкових, блідо-зелених, сіро-синіх і сіро-фіолетових відтінків.

Великого значення в Новгород-Сіверському в кінці XVII – початку XIX століть набули ремесла і торгівля, для потреб яких на головній площі міста були споруджені торгові ряди, які відігравали велику роль у містобудівельному відношенні, оскільки створювали яскравий архітектурно-художній акцент і чітко відмежовували торгівельну площу. Від них збереглись північний і частина південного корпусу. В стилі, близькому до торгівельних рядів, в місті було побудовано чимало будинків. До нашого часу збереглися повністю або частково кілька таких будинків на Базарній вулиці. Заслуговує на увагу і будівля колишнього земства, яка створює помітну архітектурну домінанту. В 1786-1787 рр. було побудовано Тріумфальну арку на честь проїзду через місто імператриці Катерини II. Арковий проїзд з двох боків флангують пропорційні пілони з двоколонними портіками іонічного ордену. На пілонах між колонами розміщені щити з гербами губерній. Є в Новгород-Сіверському і будівлі, подібні до колишнього будинку купця Медвєдєва – своєрідного пам'ятника українського бароко початку XX століття, які підкреслюють неповторну красу міста.

З Новгород-Сіверським пов'язане життя багатьох видатних людей, без чиїх славних імен неможливо уявити науку і культуру сучасної України. Новгород-Сіверську гімназію закінчив один з провідних вчених-енциклопедистів свого часу, ботанік, історик, філолог, фольклорист, перший ректор Київського університету Михайло Максимович. Понад сорок років свого життя він присвятив вивченню "Слова о полку Ігоревім", першим переклав його українською та російською мовами. Ці переклади до цього часу є одними з кращих. В невеличкій садибі на околиці міста жила сім'я відомого педагога К. Ушинського. Тут він народився, навчався в гімназії, сюди любив приїздити на канікули, коли навчався на юридичному факультеті Московського університету. Історія рідного краю тісно пов'язана з іменем відомого вченого-археолога Дмитра Самоквасова. Предметом підвищеного інтересу і копіткого вивчення були для нього стародавні кургани Чернігівської землі. Він зумів розкопати понад п'ятсот курганів і зібрав багату колекцію археологічних знахідок – стародавньої зброї, посуду, ювелірних прикрас. Новгород-Сіверську гімназію закінчив основоположник теорії ракетобудування Микола Кибальчич, ім'я якого стоїть в одному ряду з іменами Костянтина Ціолковського та Сергія Корольова. Помітний слід в історії міста залишили великі просвітники Дмитро Ростовський та Леонтій Боболинський, дослідник української старовини Тимофій Каменський, бібліограф Великого Кобзаря – Михайло Чалий та багато інших. У цьому невеликому місті з вікових пагорбів, оточених первісною природою, добре видно історичну далечінь славного минулого України. За розумної і продуманої політики Новгород-Сіверський повинен стати значним центром туризму. На жаль, за часів радянської влади Новгород-Сіверський втратив чимало унікальних архітектурних споруд і пам'яток, але навіть те, що збереглося, вражає уяву гостей міста. Щорічно Новгород-Сіверський відвідують понад 50 тисяч туристів. Майбутнє міста вбачається, насамперед, у його включенні до туристичного маршруту "Золоте кільце України", що стане можливим за умови відбудови Спасо-Преображенського монастиря, заснованого в XI столітті.

Постановою уряду на відродження монастиря вже виділено 400 тис. гривень. Першочергові роботи проводитимуться з укріплення грунтів під Спасо-Преображенським собором, створення умов для роботи реставраторів і будівельників взимку на соборній церкві, а також на відновленні огорожі з баштами. Рука майстрів торкнеться бурсацьких келій і приміщення трапезної. За планом тут розмістяться готельні кімнати для туристів та кафе. Приваблює місто і своїми чистими, охайними, зеленими вулицями, не спотвореною цивілізацією давньою забудовою його центральної частини, унікальними архітектурними пам'ятками. Саме в цьому основне багатство міста, передумова для перетворення його в потужний центр туризму.

Література:

  1. Баландін Р.К. Сіверщина в минулому і сучасному. – К.: Наукова думка, 1986 . – 59 с.

  2. Завальський С., Єськов Б. : Янтар // Наука і суспільство, 1975.- № 9. – С. 49–50.

  3. Лісовенко М.: Заговорені скарби // Урядовий кур'єр, 1993.– №179.– С. 18.

  4. Кузнецов Ю., Микитенко Ю. Чи бути українському золотому кільцю? // Літературна Україна. –1990.– С. 4.

  5. Кучинська Л.А. Міста землі руської. – К.: Мистецтво, 2000. – С. 10–19.


 
 

Цікаве

Загрузка...