WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Збірка географічних назв - Реферат

Збірка географічних назв - Реферат

Квестіонар, котрий тут подаю, був вже, як згадано, оголошений в "Громадській Думці" і "Впереді" в марті 1920 р. та виданий опісля окремим листком. Тепер доповняю його кількома додатковими питаннями, котрих потребу вказав мій власний та чужий досвід. З огляду на вже зібраний матеріял затримую давну нумерацію питань і се пояснить, чому деякі числа виходять дещо переладовані. До деяких питань додаю ще окремі пояснення.

КВЕСТІОНАР

1.Урядова назва оселі; політичний повіт (староство).

2.Чи се місто, містечко, село, присілок? Коли присілок, подати до котрого села (громади) належить.

3.а) Як нарід називає оселю? Подати також другий та сьомий відмінок і прикметникову форму сеї назви, б) Як зовуть поодинокого мешканця оселі і всіх разом (однина і множина)? в) Чи оселя не мала давніше иншої назви і яку? г) Чи між мешканцями є родинні назвиська, від котрих могла би походити назва оселі? д) Чи околичні села не називають оселі або її населення якою шутливою або глумливою назвою? Може існують про оселю які приказки? Ad а) За 2-им відмінком питати: відкіля ви? (прим., з Вердoва); за 7-им: де мешкаєте? (прим., у Вердoві); за прикметниковою формою: який (чий) се ліс, поле, сіножать? (прим., вердiвський). Ad в) прим., мешканець села Ордoва (Вердoва) зоветься: Вердiвець, всі разом: Вердiвці. Ad г) прим., в присілку Чепелі є родини з назвиськом Чепeль, в присілку Заяцi з назвиськом Зaяць. Ad д) населення даної оселі звичайно не хоче признатися, або признається дуже нерадо, тому за тим треба питати по сусідних селах; щодо приказок, то в селі Сiшні я записав ось яку: "В Сішні розкішно, довкола вода, а в середині біда".

4.Як називаються поодинокі части оселі (по містах передмістя, по селах т. зв. кути)?

5.Які є окремі назви: а) вулиць, б) доріг, в) площ та роздоріж?

6.Які присілки належать до сеї оселі (громади)?

7.Як називаються: а) фільварки, б) двірські будівлі, в) млини, г) окремі доми або дворища, що лежать на території сеї громади? Коли громада має присілки, зазначити, чи предмети, вичислені під а–г, належать до головної оселі, чи до котрого з присілків.

8.Чи є коршми або заїздні доми, котрі мають свої окремі питомі назви?

9.Які назви мають поодинокі частини піль, огородів, неужитків?

10.Які назви мають поодинокі частини сіножатей, пасовиськ, полонин, болот (багон)?

11.Які назви мають ліси, гаї, корчі, зруби, поляни серед ліса? При відповідях на питання 9–11 подати напрямок, в якім сі предмети положені від осередка оселі, зазначуючи північ буквою N, полуднє S, схід Е, захід W, північний схід NE і т. д.

12.а) Як зоветься ріка, що пливе через територію оселі? б) Які там є потоки і до котрої ріки пливуть? Чи є жерела або криниці з окремими назвами і якими?

13.Як називаються: а) глибини та вири, б) броди, в) острови в ріці?

14.Які назви мають стави або озерця?

15.Як називаються пороги і водопади в ріці?

16.Чи є в околиці оселі могили і кургани і які мають назви?

17.Як називається пасмо гір або горбів, що переходить через область оселі (громади)?

18.Які назви мають поодинокі: а) гори або горби, б) верхи.

19.Чи на області оселі (громади) є: а) скали, б) великі каменюки, в) каміноломи, г) копальні (глини, піску, вугля, нафти, зеліза і т. п.); чи мають свої окремі назви і які?

20.Як називаються поодинокі долини, провалля, яруги, кітловини?

21.Як називаються дороги, стежки, переходи (просмики), що ведуть на другий бік гірського пасма?

22.Чи на області оселі (громади) є печери, підземні хідники і які мають окремі назви?

23.Чи на області оселі не знаходять або давніше не знаходили яких старинних речей (монет, знаряддя, оружа)? Чи не робив там хто розкопів або пошукувань за такими речами? Чи нема там: а) звалищ, замків, б) останків городищ, в) останків валів та укріплень і які мають окремі назви? При відповідях на питання 16–23 подати напрямок, в якім сі предмети положені від осередка оселі, зазначуючи його так само, як при питаннях 9–11.

24.Чи в оселі є: а) Церква, мурована чи деревляна, під покровом якого святого (коли празник?), коли збудована? б) Чи є костел, каплиці або біжниця? в) Чи є останки давних монастирів, церков, хрестів (фіґур), цвинтарищ або бодай згадки про них? г) Які промислові заведення находяться в оселі (млини, ґуральні, броварні і т. п.)?

25.Як населення пояснює назву оселі; чому вона так зоветься? Коли є переказ про заснування оселі, подати його. Подати також перекази і пояснення, які є про котру-небудь з инших назв? При записуванню тих пояснень треба поступати обережно. Часто мужики, щоби не виявити свого незнання, наборзі видумують яку-небудь нісенітницю. Тому не треба на інформатора настоювати, щоби доконче подавав такі пояснення, та провірювати у других, чи подані пояснення та перекази справді існують між населенням.

26.Чи є місцеві хроніки, акти, грамоти, записки з давних часів, старі інвентарі парохіяльних, церковних, громадських, двірських маєтностий. Коли є, розвідати, де вони переховуються. Зі старих інвентарів виписати ті назви піль, сіножатей, пасовиськ, лісів і др., котрі там згадані, зазначуючи окремо, котрі з них вже затратилися в пам'яті місцевого населення.


 
 

Цікаве

Загрузка...