WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Територіальна структура господарства Німеччини - Реферат

Територіальна структура господарства Німеччини - Реферат

зосереджено переважно в Рурі, ЗО % його продукції йде на експорт. За обсягом хімічної продукції Німеччина поступається тільки СІЛА, а за її експортом посідає перше місце в світі. Країна посідає перше місце в Європі і третє у світі за рівнем розвитку суднобудування. Добре розвинуте виробництво інструментів, приладів, в тому числі оптичних. За вартістю машинобудівної продукції на одного жителя та за її експортом Німеччина також перша в світі.
Попитом в Європі користуються виготовлені в Німеччині музичні інструменти, хутряні вироби, фарфор, мережива, поліграфічна продукція, мисливська зброя; країна посідає перше місце в Європі за випуском паперу і картону. За виробництвом пива Німеччина поступається тільки СІЛА, а за його споживанням на душу населення та експортом утримує перше місце в світі.
Сільське господарство Німеччини - високорозвинута галузь. У ньому працює 4 % зайнятого населення. До 1990 року у ФРН переважати ферми з наділами до 20 га, в НДР - державні господарства. В обох країнах сільське господарство діставало значну підтримку держави. Після об'єднання Німеччина перетворилась у найбільшого в Європі сільськогосподарського виробника. Але власних потреб населення галузь не задовольняє, тому Німеччина, поряд з Японією, є найбільшим у світі імпортером сільськогосподарської продукції. Імпортують кормове та продовольче зерно, олію, овочі, м'ясо, фрукти.
Тваринництво дає 4/5 вартості сільськогосподарської продукції. Це м'ясо, тверді сири, масло. Із зернових культур висівають пшеницю, жито, ячмінь. Середня врожайність зернових - 53 ц з гектара. Німеччина є великим виробником картоплі, цукрових буряків, овочів і винограду. Національною культурою став хміль. Головними сільськогосподарськими регіонами є південна окраїна Північнонімецької низовини від Мааса до Ельби, де поширені родючі грунти; річкові долини середньонімецьких гір; рівнини півдня країни.
Транспортна система Німеччини добре розвинута. Вона забезпечує не тільки внутрішні перевезення, а і транзити, оскільки країна знаходиться в центрі Європи. Німеччина бере участь у створенні Європейської системи автострад і трансєвропейських швидкісних затізниць. Вантажо- і пасажироперевезення здійснюються залізницями, автошляхами і водними шляхами. На водний транспорт припадає 1/5 вантажоперевезень, що видаляє країну за цим показником в Європі. Найважливішу? роль відіграє річкова система Рейну. Канат Рейн - Везер дав вихід Руру до Північного моря в межах державної території. Середньонімецький канап, перетинаючи територію з заходу на схід, сполучає річки півночі в єдину транспортну систему. Збудований у 90-х роках канат Рейн - Майн - Дунай сполучає Північне і Чорне моря, утворюючи трансєвропейську водну магістраль.
З північного порту Кіль починається глибоководний Кільський канат, що за значенням поступається тільки Суецькому і Панамському. Поромні переправи Сполучають Німеччину з Данією, Швецією, Фінляндією, Литвою.
До Другої світової війни найважливішим транспортним вузлом був Берлін, але за роки існування двох Німеччин він втратив свою роль. Основний транспортний коридор проходить по осі Рейну. Є локальні транспортні вузли. Найбільші - Гамбург Лейпциг, Мюнхен тощо. Найбільший повітряний вузол - Франкфурт-на-Майні, країні зареєстровано майже 40 млн легкових, 2 млн вантажних автомобілів. Kpaїна вкрита густою мережею швидкісних автомагістралей високого класу.
Зовнішньоекономічна діяльність старих і нових федеральних земель не однакова. Територія колишньої НДР тривалий час була інтегрована з соціалістичними країнами, тому тут тільки формуються зовнішньоекономічні зв'язки, орієнтовані на світовий ринок. Частка ФРН у світовому імпорті - 9 %, в експорті - 11 %. Країна значною мірою залежить від імпорту сировини, напівфабрикатів і деяких видів промислових товарів. Близько 3/4 зовнішньоторговельних операцій припадає на економічно розвинуті країни, особливо - країни 6С (половина всіх торговельних обмінів) та США. Останніми роками розширюються зв'язки з постсоціалістичними країнами Центральної Європи. У країни, що розвиваються, Німеччина постачає машини та обладнання, а одержує звідти сировину та напівфабрикати.
Значне місце у зовнішніх зв'язках Німеччини посідає діяльність на ринку капіталу, причому серед інвестицій переважають капіталовкладення в економічні розвинуті західноєвропейські країни і США. Останніми роками зростають інвестиції у постсоціалістичні країни. З-поміж країн, що розвиваються, важливе місце посідають латиноамериканські, особливо Бразилія та Мексика. До самої Німеччини традиційно інвестують капітал США (до 30 % всіх іноземних інвестицій). Близькі 20-25 % промислової продукції країни виробляється на підприємствах з участю іноземного капіталу.
Внутрішні відмінності. На території країни можна виділити такі економічні райони: Північна Німеччина, Північний Рейн-Вестфалія, Прирейнський південний захід, Баварія, Південь Східної Німеччини та Бранденбург з Берліном.
Північна Німеччина (землі Нижня Саксонія, Шлезвіг-Гольштейн, Меклен-бург-Передня Померанія, Гамбург та Бремен) - займає велику площу, виходить до моря, в господарському відношенні має розвинуті аграрні та торгово-транспортні функції.
Північний Рейн-Вестфалія - земля, що має важливі промислові, фінансові та сільськогосподарські функції, розвинуті металургія, хімія, машинобудування, текстильна і харчова промисловість. Тут знаходиться Рурський кам'яновугільний басейн та промислова агломерація Руру.
Прирейнський південний захід (землі Гессен, Рейнланд-Пфальц, Баден-Вюртемберг, Саар). Це найрозвинутіший і найбільший за своїм економічним потенціалом район Німеччини (30% промислового та 25 % сільськогосподарського виробництва Цей основний осередок наукоємних галузей промисловості виділяється виробництвом машин та хімічних товарів, а в сільському господарстві - вирощуванням овочів, винограду та тютюну.
Баварія - найбільша за площею земля Німеччини, посідає третє місце в країні за промисловим та сільськогосподарським потенціалом. Вирощують пшеницю, хміль, ячмінь. Розвинуте пивоваріння. Промисловість представлена новітніми галузями, передусім електротехнічною та автомобілебудуванням.
Південь Східної Німеччини (землі Саксонія, Тюрінгія, Саксонія-Ангальт) найбільш економічно розвинута територія східних земель. Саме завдяки цьому району НДР входила до числа десяти найбільших машинобудівних і хімічних районів світу.
Нині відбувається так звана деіндустріалізація: реконструкція застарію, структури, ліквідація неконкурентоспроможних підприємств і галузей.
Бранденбург з Берліном. Бранденбург - ядро Прусії, земля, навколо якої утворилась Німеччина, а Берлін - головний економічний і політичний центр цієї землі З 1871 року Берлін був проголошений столицею країни, що дало поштовхйого роз витку. Після Другої світової війни Берлін був розділений на дві частини: Західний що мав особливий статус, і Східний Берлін, що став столицею НДР. У 1961 році Східний Берлін відділили від Західного Берлінським муром. Знесення Берлінського муру стало символом об'єднання Німеччини та повернуло місту його світове значення та різноманітні господарські функції.
Територіальна структура господарства Німеччини

 
 

Цікаве

Загрузка...