WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Геополітичний масштаб України - Реферат

Геополітичний масштаб України - Реферат

  1. У нас виникає небезпідставна думка, що наша країна необхідна їм як фактор напруженості для Росії та Білорусії, своєрідний Ізраїль у східнослов'янському цивілізаційному ареалі. Тобто Україна для США має виступати у ролі контрольованого об'єкту, за допомогою якого можна, у разі потреби, створювати тиск на РФ, здійснювати "стримування її імперських амбіцій". Такий підхід з боку США неприпустимий для національних інтересів України.

5. Цілком можливо, що як тільки Україна перестане відігравати роль дестабілізуючого фактору між Росією і Європою континентальною (франко-германською Європою), її політичний режим може бути дестабілізованим ззовні і усунутий з політичної арени. У сьогоднішньому світі від такого шляху ніхто не застрахований.

6. Нинішня політика атлантизму, що пропонується нашій країні, є продовженням теорії А.Мехена (З. Бзежинський), що припускає оточення євразійського континентального простору із створенням конфліктогенних зон. Тому невгамовна діяльність американських стратегів спрямована на створення "балто-західнослов'янського союзу". Якщо такий проект реалізується, США вдасться завершити створення основи для виникнення контрольованої ними цієї геополітичної конструкції і відтвориться чітка розподільча лінія між Західною Європою та євроазійським простором.

  1. Сполучені Штати не зацікавлені в Україні як самостійному геополітичному гравці. Для них вигідна ситуація, коли Україна взагалі не мала б власної економіки. Це позбавило б її будь-якої самостійності і надійно прив'язало, через міжнародні фінансові організації, до американської політики в регіоні. Американська політика – це політика "відкритих дверей", що є доктриною "розширення життєвого простору".

  2. Про це свідчать і діїСША, які носять характер можливості, а не необхідності. Як відомо, Україна під тиском Америки відмовилася від ядерної зброї, підтримала американські зусилля із запобігання ескалації національних конфліктів у Косово, скасувала вигідний контракт з Іраном, закрила Чорнобильську АЕС, направила солдатів в Ірак і безліч інших гарячих точок, однак багаторазові обіцянки з боку Америки відшкодувати понесені нами збитки залишилася, здебільшого, порожнім звуком.

  3. Підтвердженням справжньої ролі України в міжнародних справах можна знайти у заяві пані Олбрайт, яка зазначила, що у відповідності з остаточним визначенням "сусідського статусу" Європи Україна повинна "протистояти автократичним тенденціям у Білорусії та Росії". Тобто нас хочуть зробити розмінною монетою у чужій геостратегічній грі. Такі обставини для нас є вкрай небезпечними, оскільки ставлять Росію щодо нас у стан крайнього вибору.

  4. Ми розуміємо, що Америка свою національну безпеку, у найширшому розумінні цього слова, вибудовує виходячи з концепції конструювання майбутнього. З цього постулату виходить і її логіка політичних і практичних дій на світовій арені. Вона нерідко не враховує низку інтересів інших країн, що призводить до всякого роду непорозумінь та розгортання "торгових" та інших війн. На наш погляд, у США також сьогодні стоїть проблема самоідентичності, оскільки після розпаду СРСР вона залишилася на старих ідеологічних засадах, які вже дають збої. І, поки що, вона не породила ІДЕЇ подальшого позитивного розвитку.

12. Зазначене вище є елементами грубої, нерозумної політики, коли комусь наперед визначають вектори його власного розвитку. А роль держави під американським протекторатом буде визначатися рівнем рядового статиста, що боїться зробити самостійний рух. І, на жаль, сьогодні наші вищі керівники демонструють "найкращі" зразки упослідженості, залежності, жебрацької психології.

13. Із сказаного випливає, що хочемо ми цього чи ні, але найважливішим політичним завданням сучасного етапу є створення ефективної системи кооперативної міжнародної безпеки. Безпеки, побудованої на основі співробітництва і балансу інтересів, а не на блоковому протистоянні з його неминучими елементами стримування й залякування. Згадані умови забезпечення безпеки можуть бути прийнятними для України з урахуванням того, що вона також виступить у якості складової її ланки. Для такої ролі у неї є все необхідне.

13. Отже, у своєму поступу ми зобов'язані враховувати всі можливі варіанти геополітичної конфігурації, геоекономічні та геостратегічні інтереси учасників світового процесу. І на легке вирішення названих проблем розраховувати не варто.

Підводні камені сусідського статусу України

1. Україна для ЄС це – сусід, майбутнє якого невиразне. У Європі нас не сприймають як своїх. Усі розмови про можливе членство України в ЄС не більш ніж "морквина на палиці" за допомогою якої в Брюсселю намагаються коректувати поведінку офіційного Києва. Той мінімум уваги, що приділяє їй Європа, пов'язаний, переважно, з географічною близькістю. Формальні правові та дипломатичні українсько-європейські контакти не більше ніж данина ввічливості. Вони, переважно, ні до чого не зобов'язують.

2. Україна утратила свою привабливість, коли втратила ядерну зброю, яка б могла забезпечити, у сполученні з іншими факторами, паритет Європі у відносинах зі Сполученими Штатами. Тобто сьогодні Україна для Європи – це територія позбавлена якої-небудь визначеності і перспективи, крім, звичайно, ресурсної.

3.Пропонована нині концепція "сусідського статусу" розрахована на створення винятково європейських ринків збуту. У цьому сенсі є показовою доповідь Єврокомісії "Більш масштабна Європа: Нові рамки відносин ЄС зі своїми східними і південними сусідами", що відбувся в березні 2003 року. На переконання авторів цього документа, з "сусідського кола" повинне бути сформоване потрійне захисне кільце.

Завдання першого – забезпечити рішення проблеми зупинки напливу економічних біженців у багату Європу. Тобто пропонується задача звільнити від цієї роботи держави ЄС і узяти на себе зобов'язання про депортації емігрантів.

Друге кільце повинне служити економічному поліпшенню "сусідського" простору, оскільки бідні сусіди будуть являти собою економічний і політичний фактор ризику. Це представляє важке, а можливо й недосяжне завдання, оскільки різниця в рівні добробуту між Союзом і його сусідами величезна. Відомо, з якими труднощами зустрілася Західна Німеччина, прийнявши у свої ряди "братів по крові".

Третє захисне кільце повинне відгородити ЄС від міжнародної злочинності. Із сказаного випливає, що Україна потрібна Євросоюзу не як повноправний член, а як елемент зовнішнього кільця безпеки, мета якого ізолювати ЄС від деструктивного зовнішнього впливу.

Тобто держави зі статусом "сусідів", у перспективі, можуть стати частиною загального європейського ринку, але вони ніколи не дістануть права на політичну співучасть у роботі ЄС(тобто – мати депутатів і своїх комісарів у Європарламенті, брати участь у засіданнях Ради Європи тощо). Подібні умови не можуть бути прийнятними, тому що фактично ставлять Україну у становище третьосортної держави. У такій ситуації, зовнішньополітичний курс на євроінтеграцію малоперспективний.

4. Однак у визначенні своєї політики наша держава повинна враховувати одну дуже важливу обставину. Україна є точкою докладання досить агресивних зусиль з боку Німеччини, що формує свій інтерес у східному напрямку. В останньої поки що не вистачає засобів, але це може відбутися в доступному для огляду майбутньому. Принаймні німці намагаються змусити Росію поставляти нафту не через територію нашої держави, а через Балтику. Висловлюються за постачання російських енергоносіїв в обхід України (через Чорне море) болгари і турки (зрозуміло, що самі вони б на це не зважилися). У самій Росії також є ряд політиків, що закликають зруйнувати нафтогазопроводи, що йдуть у напрямку нашої держави.

5. Окрім того членство в блоці НАТО не сприятиме посиленню державного суверенітету України. Вона буде позбавлена власного політико-економічного маневру. Участь у блоці може призвести до зміцнення залежності України від інших держав з абсолютно відмінними історико-культурними особливостями. Це сприятиме розвиткові на території України маріонеткового режиму.

Інформаційно-аналітичний журнал "Схід" № 3 (69) травень 2005


 
 

Цікаве

Загрузка...