WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Економіко-географічна характеристика африканських країн (Реферат) - Реферат

Економіко-географічна характеристика африканських країн (Реферат) - Реферат

весь світ славиться добуванням і експортом міді, її називають "країною червоного металу".

Надзвичайно багата на різноманітні корисні копалини Південна Африка. Більша частина гірничодобувної промисловості перебуває в руках іноземного капіталу.

Розвитком цієї галузі виділяється Зімбабве, де добувають золото, залізну руду, хроміти, руди поліметалів, кольорових і рідкісних металів, кам'яне вугілля, азбест тощо.

Обробна промисловість. Останнім часом покладено початок розвитку важкої промисловості, яка представлена насамперед галузями, що переробляють місцеву мінеральну сировину. Серед них найвищого розвитку досягла кольорова металургія. Підприємства галузі зосереджені в основному в районах гірничодобувної промисловості. Це заводи, на яких виготовляють чорнову і рафіновану мідь (Заїр, Замбія), виробляють металевий алюміній (Камерун, АРЄ), збагачують поліметалічні руди (Конго) та ін. Переважна більшість продукції йде на експорт.

Чорна металургія на противагу кольоровій працює в основному на внутрішній ринок. Вона почала розвиватися недавно в більш розвинутих країнах і країнах, що розвиваються соціалістичним шляхом. Радянський Союз подав і подає допомогу в спорудженні металургійних комбінатів в Алжирі (Аннаба), Нігерії та ін.

Машинобудування є лише в деяких країнах. Небагато заводів в основному складають автомобілі, велосипеди, трактори, сільськогосподарські машини з імпортних деталей.

У деяких державах Північної, а також Західної Африки збудовано підприємства хімічної промисловості — заводи фосфорних і азотних добрив.

Незважаючи на значні енергетичні ресурси, паливно-енергетична промисловість (крім нафтової) розвинута слабо. Особливо відстає виробництво електроенергії.

Серед традиційних галузей легкої промисловості найбільш розвинута текстильна. У Північній Африці майже всі країни цілком задовольняють свої потреби в бавовняних тканинах і експортують бавовняну пряжу та швейну продукцію (АРЄ, Марокко, Туніс). Потреби населення в тканинах, одязі, взутті, посуді задовольняються переважно кустарним виробництвом.

З галузей харчової промисловості виділяються олійницька (маслинова, арахісова, пальмова олія), борошномельна, цукрова, виноробна.

ТРАНСПОРТ

Формування сучасної транспортної мережі й раціональніше її розміщення — одне з найважливіших завдань країн Африки, що розвиваються. Внутрішні перевезення основних вантажів здійснюються, як правило, залізницями, їх мережа ще зберігає "колоніальну" конфігурацію, але в останнє десятиріччя збудовано ряд залізниць для обслуговування національної економіки, наприклад залізниця "Танзам", що сполучає Замбію через Танзанію з портом Дар-ес-Салам. Існує проект транссахарської залізниці. У деяких країнах залізниць немає (Нігер, Чад, ЦАР).

Автомобільних доріг порівняно небагато. Недавно прокладено автомобільну трасу через Сахару. Вона сполучає ряд держав і дає їм вихід до портів.

Морський транспорт обслуговує переважно зовнішню торгівлю, причому майже виключно з допомогою іноземних суден. Хоч Ліберія і стоїть на першому місці в світі за тоннажем морського флоту, але жодного судна не збудовано в цій країні. її флот складається з американських, грецьких та інших суден, які, плаваючи під ліберійським прапором, користуються пільгами. Найбільші за вантажооборотом порти: Олександрія, Алжир, Касабланка, Дакар, Лагос, Момбаса, Дар-ес-Салам.

У пасажирських перевезеннях велику роль відіграє повітряний транспорт.

Трубопровідний транспорт найбільше розвинувся в Північній Африці (Алжир, Лівія). В Нігерії при сприянні СРСР недавно збудовано нафтопровід.

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ

Зовнішня торгівля відіграє велику роль в економіці країн Африки, що розвиваються, тісно зв'язаних із світовим ринком. У країнах, які йдуть соціалістичним шляхом розвитку, зовнішня торгівля перейшла під контроль держави. В експорті африканських країн на промислову і сільськогосподарську сировину припадає 80%. У більшості з них він складається з однієї-двох сільськогосподарських культур або окремих видів мінеральної сировини. Наприклад, у Гані 2/3 вивозу становлять какао-боби, у Сенегалі та Гамбії 4/5 його припадає на арахіс, в експорті Замбії і Заїру переважають мінеральна сировина й мідь. Склад імпорту змінюється. Країни, що розвиваються, почали закуповувати товари, які їм необхідні для розвитку національної економіки. Це машини й устаткування, будівельні матеріали, але все ще велику частку становлять товари широкого вжитку й продовольства.

Географія зовнішньої торгівлі свідчить про велику прив'язаність господарства країн Африки до світового капіталістичного ринку, до їхніх колишніх метрополій; понад 3/4 зовнішньоторгового обороту припадає на капіталістичні країни Європи, США і Японію. Багато країн, що розвиваються, і насамперед ті з них, які стали на шлях соціалістичного розвитку, розширюють свої зв'язки з СРСР та іншими країнами соціалістичної співдружності. В рахунок довгострокових кредитів СРСР збудував і будує у цих країнах близько 500 різноманітних народногосподарських об'єктів. Наприклад, в Анголі практично немає такої галузі, в розвитку якої їй не допомагали б соціалістичні країни.

Особливу роль у розширенні внутрішніх міждержавних зв'язків відіграє Організація африканської єдності (ОАЄ), яка докладає немало зусиль для створення спільного африканського ринку, врегулювання митних тарифів* і вжиття інших заходів, які відповідали б інтересам країн, що визволилися. Цьому сприяє також утворення регіональних міждержавних організацій.

Нові взаємовідносини допомагають країнам Африки, що розвиваються, боротися з тяжкими наслідками колоніалізму, розвивати національну економіку, народну освіту, підвищувати культуру й поліпшувати життя народів.

Політико-географічне положення країн Латинської Америки багато в чому визначається сусідством із СІЛА Воно сприяло проникненню монополій США в економіку більшості латиноамериканських держав.


 
 

Цікаве

Загрузка...