WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Італія – загальна характеристика - Реферат

Італія – загальна характеристика - Реферат

сировини. Країна щорічно ввозить близько 100 млн т нафти і лише 10% загальної потреби видобувається в Італії (острів Сіцілія, район Мілана). Видобуток природного газу Італії забезпечує понад одну четверту його потреби, становлячи 20 млрд м2 (1997 р.). За цим показником Італія займає 20-те місце у світі і 5-те у Європі. Решту потреби в природному газі Італія задовольняє за рахунок його імпорту з Алжиру, Лівії, Нідерландів, Російської Федерації.
Кам'яне вугілля для енергетичних потреб теж завозиться. Головними його постачальниками є США.
Виробництво електроенергії у 1997 р. становило 241 млрд кВт-год - 11-те місце у світі і п'яте - у Європі. Виробництво електроенергії переважно зосереджене на теплових електростанціях, які працюють на привозному вугіллі і відходах великих нафтопереробних підприємств. Самі електростанції тяжіють до великих промислових центрів, зокрема, до нафтопереробних комплексів.
Атомна енергетика згорнута і не подає струму з 1987 р.
Невеликі потужності ГЕС зосереджені на альпійських притоках р. По.
Італія володіє потужною нафтопереробною промисловістю, яка задовольняє не лише внутрішні потреби, значна кількість нафтопродуктів експортується у сусідні європейські країни. Нафта в Італію доставляється танкерами із країн Південно-Західної Азії, Північної Африки та з інших регіонів і країн світу. Нафтопереробні підприємства збудовані поблизу морських портів, що розташовані вздовж берегової лінії Апеннінського півострова і на острові Сіцілія. У Північну Італію та за межі країни (до північних сусідів) прокладено розгалужену мережу нафтопродуктопроводів, що наближує нафтопереробні підприємства до споживачів нафтопродуктів.
Чорна металургія майже повністю зорієнтована на використання імпортної сировини (залізної, марганцевої руди, руд легованих металів), металобрухту. Коксівне вугілля повністю ввозиться, в основному зі США. Тому великі металургійні підприємства (комбінати повного циклу) розміщені у портових містах Генуї, Неаполі, Таранто, куди морем доставляється необхідна сировина, або у великих центрах машинобудування, тобто у місцях збуту продукції. Найпотужніший в Італії металургійний комбінат розміщений в Таранто. На ньому щорічно виплавляється понад 10 млн т сталі. Значним металургійним центром Півдня Італії є металургійний комбінат біля Неаполя.
Загалом у 1998 р. було виплавлено 27,0 млн т сталі (за цим показником Італія займає 8-ме місце у світі і третє - у Європі) та майже 11 млн т чавуну - відповідно 11 і 5-те місця.
Окремі види продукції чорної металургії, зокрема стальні труби і листову сталь, Італія експортує.
Кольорова металургія базувалась до кінця 1980-х pp. переважно на місцевій сировині. Розміщення її галузей має свою специфіку. Так, виробництво міді, цинку та алюмінію зосереджене переважно у Північній частині Італії, свинцю - на південно-західній частині острова Сардінія, ртуті - в Тоскана. За кількістю виплавленої ртуті Італія займає одне із перших місць у світі.
Італійська кольорова металургія відома у світі виробництвом магнію, цинку (273 тис. т) і алюмінію (590 тис.т). Сировина для продукування магнію поширена майже повсюдно.
На гірничо-металургійному комбінаті в Манчано, що поблизу Ґросет-то, продукують також сурму.
Машинобудування. Основна кількість підприємств цієї галузі розміщена на Півночі, де вдосталь кваліфікованої робочої сили, а також надійне сусідство з індустріально розвиненими країнами, що входять до Європейського Союзу.
У структурі галузі домінує транспортне машинобудування: виробництво легкових автомобілів, локомотивів і вагонів, двигунів для суден і авіації.
Первістком автомобілебудування в Італії є концерн "Фіат" з центром у Турині. Другим важливим центром автомобілебудування є Мілан, де знаходяться компанії "Альфа-Ромео", "Лація" і "Брескія".
У 1996 р. в Італії виготовлено 1,66 млн автомобілів, у тому числі 1,4 млн легкових, 260 тис. вантажних. За їх виробництвом Італія займала восьме місце у світі.
Суднобудівна промисловість розвивається в Генуї, Трієсті, Спеції, Ліворно, Таранто.
Електротехнічна промисловість Італії всесвітньо відома, насамперед виробництвом так званих білих товарів - холодильників, автоматичних машин для миття посуду, пральних машин (Варесе, Комо, Берґамо). Електронна промисловість розвинена у Мілані, Павії, Римі, Флоренції та інших містах Центральної і Південної Італії.
Хімічна промисловість спеціалізується на випуску хімічних волокон, барвників, засобів захисту рослин, мінеральних добрив. Сировиною для цих виробів служить розмаїта місцева сировина, а також імпортна нафта, газ, апатити.
Для галузей хімічної промисловості характерною є територіальна спе-ціалізація. Так, виробництво тонкої хімії зосереджене на Північному Заході; продуктів нафтопереробки - на Північному Сході, продуктів неорганічної хімії - у Центрі, хімії органічного синтезу та мінеральних добрив - на Півдні.
Легка промисловість має розвинену текстильну, взуттєву та швейну галузі, продукція яких популярна не лише на внутрішньому, а й на зовнішньому ринках. Підприємства текстильної промисловості зосереджені у Північній і Центральній Італії, де знаходиться чимало невеликих "текстильних" містечок. До найбільших центрів цієї галузі відносяться міста Прато і Неаполь.
Взуттєва і швейна галузі розвиваються переважно на Північному Заході. Найбільшим і найвідомішим у світі центром виробництва взуття є м. Віджевано, поблизу Мілана.
У світі за виробництвом взуття Італія займає друге місце (295 млн пар), за випуском швейних виробів - друге.
Харчова промисловість за ВВП займає серед галузей обробної про-мисловості третє місце після машинобудування і хімічної промисловості.
Серед галузей харчовоїпромисловості найрозвиненішими є борошномельна, що розміщена у всіх великих центрах і портових містах Італії. На півдні чимало підприємств виробляють не лише муку, але й макарони, за випуском яких Італія займає перше місце у світі.
Цукрові заводи в 1997 р. виробили 1,8 млн т цукру. Вони розміщені переважно у Паданській рівнині і працюють на місцевій сировині.
Високо розвинена в країні консервна промисловість, яка переважно базується на переробці фруктів, овочів, зокрема помідорів (6 млн т). Італія відома у світі за виробництвом оливок і оливкової олії (відповідно 3,2 і 0,6 млн т), які зосереджені в областях оливкових насаджень - Апулії, Кала-брії, Сіцілії.
Тютюнова промисловість відокремлена від сировинної бази на півдні Італії і розвивається у таких містах, як Рим, Мілан, Турин, Болонья, Венеція.
Сільське господарство. Італія належить до країн, що мають високо-продуктивне сільське господарство, яке базується на приватних засадах господарювання. Три чверті господарств мають наділи до 5 га. Водночас дві п'ятих сільськогосподарських угідь зосереджені у господарствах площею понад 50 га землі. В цілому країна не забезпечує себе продовольством за рахунок власного виробництва, зокрема вона змушена імпортувати деяку частину м'яса і пшениці, хоча фрукти і овочі експортує на європейські ринки.
Ґрунтові умови Італії сприятливі для землеробства, хоча через різкі сезонні коливання в опадах багато земель потребують зрошення. Землеробство на зрошувальних землях добре розвинене в Ломбардії і П'ємонті.
У структурі сільськогосподарських угідь найбільше припадає на орні землі (35%), на луги і пасовища (19%), на сади, виноградники, оливкові культури (11%).
Італія спеціалізується на вирощуванні цитрусових, фруктів, винограду, оливкових, зменшуючи при цьому посівні площі під зернові культури.
Сільське господарство має землеробський напрямок. Головною галуззю є рослинництво, що виробляє три п'ятих товарної продукції. Важливою галуззю рослинництва є овочівництво. Річний збір овочів досягає майже 15 млн т, четверте місце у світі і перше - у Європі. Найбільше вирощують томатів в областях Кампанія і Апулія. Італію називають "першим садом Європи". Серед фруктових (щорічно вирощується 20 млн т) переважає вирощування яблук, груш, апельсинів, персиків, черешень. Зокрема, в 1998 р. було зібрано понад 2,0 млн т яблук, що є другим

 
 

Цікаве

Загрузка...