WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Місто Долина та Долинський район: фізико-географічна та економічна характеристика (науковий реферат) - Реферат

Місто Долина та Долинський район: фізико-географічна та економічна характеристика (науковий реферат) - Реферат

в загін Семена Височана. Коли ж вибухнуло визвольне повстання 1740-61 pp., то зброю в руки взяло майже все населення.
Але сил, щоб здобути волю, а відтак утримати владу, було замало. При першому поділі Польщі 1772 року землі Долинщини потрапляють до рук Австро-Угорщини, яка зберегла своє панування в краї до 1918 року. Коли в Україні з'явилась можливість здобути державну незалежність, багато жителів міста і повіту стали на захист Західноукраїнської Народної Республіки, гарячою лавиною влилися в ряди Української Галицької Армії. Після того, як УНР (Українська Народна Республіка) перестала існувати, у Долину, а це був 1919 рік, знову повернулася польська влада, яка придушувала найменші прояви волі та незалежності. Весною, а саме 26 травня того ж року в урочищі Букова, що на окраїні міста, вони розстріляли січових стрільців - Миколу Фрищина, Осипа Фрищина, Осипа Бойдуника, Володимира Мазуркевича.
У тридцяті роки на теренах Долинщини виникають підпільні осередки ОУН. Тут буває, оскільки його родина жила в с Тростянець, провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера.
Долиняни мужньо боролися супроти німецько-фашистських загарбників (1941-44 pp.), протидіяли новому приходу більшовицької влади. Уже в 60-ті роки на Долинщині, зокрема в селах Кальні, Лужках,Слободі Болехівській, Солукові, зародилася нова політична організація - Український Національний Фронт. Його провідниками були Дмитро Квецко, Михайло Дяк, Ярослав Лесів, Зіновій Красівський, Микола Крайник. Хоч і славилася Долина своєю сіллю, та найбільше про неї довідалися тоді, коли тут в 1950 році розпочалося промислове виробництво нафти. Нафтовою називають її і тепер, як минуло 50 років цій події, а в місті розвиваються інші галузі народного господарства.
2. Населення, склад та населені пункти Долинського району
Загальна кількість сімей в 1999 р. становила 20935. Середнє число осіб на сім'ю складає 3,4 чол. Середня кількість дітей на сім'ю - 2 чол.
Табл.2.
Національний склад населення району (згідно з даними перепису 1989 року)
Національність Чисельність %
Українці 86779 96.8
Росіяни 2009 2.2
Поляки 378 0.4
Білоруси 142 0.2
Євреї 29 0.03
Інші (цигани, греки, угорці, чехи, німці) 313 0.3
Разом 89650 100.0
Важливою особливістю району є людські ресурси. Висококваліфікований потенціал сприяє соціально-економічному розвитку району. Населення району на початок 2000 року становило 72626 чол., з них сільське - 48653 чол.
Табл.3.
Динаміка росту населення
Рік Населення, тис. чол. Ріст, %
1980 65.2
1985 63.0 -3.4
1990 71.4 13.3
1999 72.3 1.3
Населені пункти Долинського району
Велика Тур'я - село прилягає до річки Тур'янки, за 27 км від районного центру та залізничної станції
Долина. Населення - дві тисячі шістсот тридцять три чоловік. Є школа № 9, дві бібліотеки, клуб, лікарня, аптека, відділення зв'язку, 6 магазинів.
Споруджено 540 житлових будинків.
Витвиця - лежить у долині річки Лужанки за 17 км від районного центру. До залізничної станції Болехів 11 км. Населення 1200 чоловік. Сільраді підпорядковане селище Вигодське.
Є школа І - II ст., клуб, дві бібліотеки, амбулаторний пункт, дільнична лікарня, аптека, ветлікарня, п'ять магазинів, відділення зв'язку.
Вишків - знаходиться на річці Мізунці, за 45 км. від районного центру. Населення - 835 чоловік. У сільраді розташовані лісництво й лісопункт вигодського лісокомбінату.
Гошів - розташований в долині біля річки Лужанки і Свічі, 12 км. від міста Долина. Посеред села проходить автомагістраль Львів - Івано-Франківськ.
Гузіїв - розташоване на березі річки Свіча. Віддаль до районного центру - 18 км, до залізничної станції Болехів-4 км.
На території села існували поселення первісної людини. Тут знайдено крем'яні знаряддя праці епохи бронзи.
Кальна - опоясується передгір'ям зелених Карпат. Знаходиться за 24 км від міста Долина та за 18 км від залізничної станції Болехів.
Княжолука - розташована на правому березі річки Свіча, за 11 км від районного центру. Населення 705 чоловік.
Козаківка - лежить у передгір'ї Карпат. Тут є лісництво Болехівського лісокомбінату.
Кропивник - розташований за 15 км від районного центру.
Лолин - розташований за 19 км від районного центру та залізничної станції Долина. Через село проходить
річечка Лолинець. На відстані 4 км від села проходить автомагістраль Долина- Вишків. Тут народилась подруга Івана Франка-Ольга Рошкевич (1858- 1935 pp.), вона переклала повість Еміля Зойя "Довбня", збирала фольклорні матеріали про весільні обряди, які видав Іван Франко у 1886 р.
Протягом 1874 - 1879 pp. у селі часто перебував Іван Якович Франко, де написав оповідання "Вугляр", "Два приятелі". У 1985 році в селі встановлено пам'ятник великому Каменяреві, а при школі створено літературно-меморіальну музейну кімнату.
Міжгір'я - опоясується річками Свіча і Сукель. Роташоване за 27 км від районного центру. Населення - 1903 чоловіки. У XVII ст. тут був Шляхетний замок.
Надіїв - 9 км від Долини. Перша літописна згадка - 1469 р. На території села встановлено пам'ятник Т.Г.Шевченку. Поблизу Надієва виявлено могильник культури карпатських курганів (III - VI ст. н.е.).
Новичка - розташований на річці Тур'янка, за 2 км від райцентру. Село відоме в документах XVII ст. В селі споруджено пам'ятник - обеліск на честь загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни.
Солуків - лежить на річці Лугаві, 11 км від Долини. Перша історична письмова згадка про село датується XVII ст. Селяни брали участь у відомому антифеодальному повстанні на Долиншині в 1658 р.
Шевченкове - розташований у передгір'ї Карпат на р. Свіча за 14 км від Долини. Поблизу села є мальовниче місце відпочинку - урочище Шандра.
В селі народилась українська поетеса К.К.Попович - Боярська (1863 - 1945 pp.).
У Шевченковому споруджено пам'ятник великому Кобзареві та обеліск жителям села, які полягли на фронтах Великої Вітчизняної війни.
Вікова класифікація та демографічні аспекти
Населення району майже порівну складається з осіб чоловічої та жіночої статі, причому чоловічої статі 47,7%, жіночої - 52,3%. Загалом, як бачимо, жінок більше, ніж чоловіків. У середньому віці розбіжностей майже немає. Найбільші розбіжності у відсотковому відношенні між жінками і чоловіками спостерігаються у віковій групі 70 років і старші, відповідно 67,9% і 32,1%. Рисі. Структура населення району за віковими групами
Демографічна вікова оцінка населення району доводить, що більшість населення - переважно молодь. Значна кількість населення (67%) - люди віком до 45-ти. Щобільше, майже 40% населення - люди віком до 25 років.
Зайнятість і

 
 

Цікаве

Загрузка...