WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Населення Тернопільської області - Реферат

Населення Тернопільської області - Реферат

пункти відрізняються за величиною (людністю), функціями, зовнішнім виглядом. Середня людність сіл в області у 2006 р. становила 620 осіб. Більшість сільського населення (83,3%) проживає в середніх (500-1000 жителів) і великих (понад 1000 жителів) селах. Вони переважають у центральній і південній частинах області. А в західній і північній частинах значну частку серед сіл становлять малі (менше ніж 500 жителів).
Найменші з них (менше ніж 100 жителів) називають хуторами. Для них характерна дуже висока частка людей старшого віку, від'ємний природний приріст, низький рівень розвитку соціальної сфери. В окремих із них немає навіть найнеобхідніших соціальних закладів - магазину, фельдшерсько-акушерського пункту. У 70-80 роки ці села відносили до категорії "неперспективних", і тому вони дуже занепали.
В області постійно зростає чисельність міського населення. Його частка становить 4$§№ від усього населення області (в 1959 - 16,5%). Але за цим показником Тернопільщина посідає передостаннє місце серед областей України.
В області - 35 міських поселень. Серед них 18 міст і 17 селищ міського типу.
Міста Тернопільської області, крім обласного центру, належать до категорії малих міст. Тільки 2 з них - Кременець і Чортків - мають понад 20 тисяч жителів. А в таких містах, як Зборів, Монастириська, Копичинці, Підгайці, Скалат, Хоростків, проживає менше ніж 10 тис. осіб. У більшості міських поселень кількість жителів зменшується. Зменшилися в останні роки і темпи приросту м. Тернополя. Якщо упродовж 1959-1989 pp. чисельність населення міста збільшилася майже в 4 рази, то вже упродовж 1998-2000 pp.вона зменшилася майже на 5,8 тис. осіб. Це пояснюється тим, що тривалий час (1950-1990 pp.) у місто були спрямовані на роботу і навчання потоки молоді з сільської місцевості та малих міст. А тепер притік молодих людей незначний, звідси формуються найбільші потоки мігрантів за межі області. У м. Тернополі проживає 46 % міського населення області.
Міські поселення області виконують різноманітні функції: промислові, транспортні, організаційно-господарські, адміністративні, культурно-освітні тощо.
Тернопільщина - одна з областей України, у якій важливим чинником розвитку і розміщення господарства є трудові ресурси.
Працездатне населення становить основну частину в складі трудових ресурсів міських і сільських поселень. Частка працездатних найвища в м. Тернополі, куди приїжджає на роботу і навчання молодь із сіл, а найнижча вона - серед населення тих районів, звідки найбільше виїжджають люди на заробітки. У них у складі трудових ресурсів більша частка людей пенсійного віку. В останні роки кількість пенсіонерів у складі трудових ресурсів зменшується. Зменшується також і кількість населення, зайнятого в усіх галузях господарства. Натомість збільшується кількість безробітних людей. Хоча за останніми офіційними даними на ринку праці відбувається стабілізація, та збільшується кількість безробітних внаслідок так званого "прихованого безробіття". Найвищий рівень безробіття у Збаразькому, Бучацькому районах (понад 10%). Серед безробітних більшість (близько 60%) становлять жінки, причому майже 30% - молодь у віці до 28 років.
Переважна більшість працюючого населення була зайнята в попередні роки в галузях матеріального виробництва. Зараз їхня кількість постійно зменшується внаслідок значного скорочення працівників на підприємствах виробничої сфери (тільки за 1970-1996 pp. - на 21%), у цій сфері тепер працює 48% працівників (в 1993 р.- 68 %). Найбільше робітників працює у сільському господарстві (29,3%), хоча донедавна найбільшою була частка промислових робітників. (У 1995 р. - 25 %, у 2001 р. - 19,5 % працівників господарства). В останні роки унаслідок економічної кризи багато промислових підприємств працюють не на повну потужність, відбувається скорочення працівників. Деякі з них (вихідці з сіл) повертаються в села і займаються сільськогосподарським виробництвом, а інші поповнюють лави безробітних або виїжджають за межі області в пошуках заробітків.
Унаслідок того, що в селах області вже від початку 80-х років відбувається природне скорочення населення та тривалий час існували значні міграції молоді в міста, кількість населення, зайнятого в сільському господарстві, постійно скорочувалась. У цій галузі працювали в основному пенсіонери. Малокваліфікована праця не приваблювала молодь, і тому молоді хлопці й дівчата залишали село. Зараз ситуація дещо змінилась. Ринкові відносини в сільському господарстві передбачають існування різних форм власності на землю. Унаслідок реформування сільського господарства чимало сільських жителів збільшили свої земельні наділи і працюють на них. Створено фермерські господарства, які також "притягують" молодих людей. У 2002 р. у них працювало 2,5 тис. осіб. Трудові ресурси, які зайняті в сільськогосподарському виробництві, "омолоджуються" упродовж останніх років.
У Тернопільській області, як і в Україні, зростає частка людей, які працюють у галузях сфери послуг - освіті, культурі, торгівлі, побутовому обслуговуванні тощо. У 2002 р. вони становили 40,9% від працівників, що були зайняті в господарстві області. Постійно збільшується кількість працівників сфери управління: у 1995 р. - 11,5 тис. осіб, у 2004 р. - 19,2 тис. осіб.
В області постійно зростає кількість громадян-підприємців (у 2004 р. - понад 25 тис.) та працівників сфери малого бізнесу (понад 22 тис. осіб). Вони становлять майже 7 % від усього працездатного населення. Це сприяє зростанню показників зайнятості населення. Серед працівників різних галузей висока частка людей із вищою і середньою освітою (36% від усіх зайнятих у господарстві області). Найбільше таких спеціалістів працює в установах освіти, охорони здоров'я, управління. Високий рівень кваліфікації трудових ресурсів і значна кількість дають можливість розвивати в області трудомісткі галузі господарства (легка і машинобудівна промисловості, вирощування цукрових буряків, овочів).
Тернопільщина належить до областей України, які добре забезпечені трудовими ресурсами. Вони можуть бути використані не тільки в межах області, айв інших регіонах України. Але поки що рівень зайнятості трудових ресурсів невисокий, зростає безробіття, низький рівень доходів населення, найнижчі в Україні показники заробітної плати (у середньому 338 грн. на місяць, станом на 2004 р). Це зумовлює масові потоки заробітчанської міграції за кордон.

 
 

Цікаве

Загрузка...