WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Населення Тернопільської області - Реферат

Населення Тернопільської області - Реферат

післявоєнний період, сучасними міграціями населення за межі області. В останні роки чисельність населення в області майже не змінилася. Між переписами населення 1979 р. і 1989 р. вона збільшилась на 5,8 тис. осіб, а за 1989-2001 pp. зменшилася майже на 27 тис. осіб. Кількість населення майже в усіх районах області (крім Тернопільського) зменшується. Особливо значне зменшення населення у Зборівському, Теребовлянському, Бережанському районах.
Зміни в чисельності населення області відображаються демографічними показниками. Основними зних є коефіцієнти народжуваності, смертності та природного приросту населення.
Тернопільщина належить до областей України з низькими темпами природного приросту населення. Зниження цих темпів спостерігається із середини 70-х років ХХ ст. і пояснюється зменшенням показників народжуваності та зростанням смертності населення. Це підтверджують такі дані: у 1960 на 1000 людей народжувалось 21,7, а помирало 7,9 осіб, у 1992 ці показники становили 13,8 і 13,9 осіб, в 2000 р. - 9,6 і 14,3 осіб, а у 2005 р. - 9,9 і 14.4 осіб. Упродовж останніх років відбувається зменшення чисельності населення на 5-6 тис. осіб за рік. Серед найголовніших причин назвемо такі: погіршення умов життя людей, процес "старіння населення", міграції молоді за межі області тощо. Старіння населення - це зменшення частки молоді та дітей і збільшення частки людей пенсійного віку в загальній чисельності населення. У Тернопільській області люди пенсійного віку становлять понад 24% від всього населення. Тому показники смертності доволі високі. Максимум смертей припадає на чоловіків у віці понад 40 років, а жінок - понад 50 років. У віці до 1 року помирає щороку 150-200 дітей. Найпоширенішими причинами смертності в області є хвороби серцево-судинної системи, органів дихання, злоякісні пухлини, травми.
Кризові явища в економіці призвели до зниження рівня життя людей та несприятливої демографічної ситуації в області, як і в Україні загалом.
Показники народжуваності, смертності і природного приросту населення значно відрізняються в різних частинах області, у міських та сільських поселеннях. Найвищий природний приріст має населення м. Тернополя (1,8 осіб на 1000 жителів), але він значно нижчий, ніж у попередні роки (в 1997 р. - 5,9 осіб на 1000 жителів). Незначний природний приріст мають окремі міські поселення. В усіх адміністративних районах області спостерігаються від'ємні показники природного приросту населення. Це означає, що в них кількість померлих перевищує кількість народжених. Найбільше природне скорочення населення у Зборівському, Лановецькому, Підволочиському, Підгаєцькому районах.
Природне скорочення населення свідчить про процеси депопуляції населення в області. Цьому сприяють також міграції. Міграції- це різноманітні види просторового переміщення людей між окремими територіями і населеними пунктами. Серед них виділяються постійні, сезонні і так звані "маятникові" міграції.
Тернопільщина тривалий час була районом виходу мігрантів. Особливо значні потоки мігрантів формувалися з цієї території в середині й кінці XIX століття. Спочатку селяни у пошуках кращої долі виїжджали в європейські держави, а пізніше - у країни Америки. Друга велика хвиля економічної міграції населення припадає на 20-30-ті роки XX століття. Тоді з території Тернопільщини виїхало понад 125 тис. осіб Це була переважно економічна (заробітчанська) міграція. Нова хвиля міграції- кінець XX - початок XXI ст., викликана погіршенням умов життя внаслідок затяжної економічної кризи.
Міграція населення з політичних мотивів була найбільшою у воєнний і післявоєнний періоди. Тоді значна частина людей, рятуючись від сталінських репресій, шукали притулку за кордоном. А інша частина - репресоване населення - була насильно вивезено в північні й сибірські райони колишнього Союзу РСР. З області переселено місцевих поляків на територію Польщі, а українців із Польщі - на територію області.
Сучасні міграції населення мають соціально-економічні причини. Щороку певна кількість працездатного населення виїжджає з області на заробітки, деяка частина повертається назад. Уже з 1995 р. сальдо міграції є від'ємним, тобто кількість людей, які від'їжджають за межі області, більша від кількості людей, які приїжджають. Це позначається на чисельності населення області, що постійно знижується внаслідок від'ємного природного, а тепер і механічного приросту населення. Серед мігрантів значна частина тих, що виїжджають на сезонні заробітки (найбільше - у східні та південні області України, Росію, Польщу, Чехію, Англію, Грецію, Іспанію, Італію, Португалію, Німеччину, США, Ізраїль тощо). Сумарна кількість трудових мігрантів загалом у області станом на 1 жовтня 2001 р. становила 42,4 тис. осіб. За даними сільських рад, у 1 994 селах області станом на 1 жовтня 2001 р. чисельність громадян, які працюють за межами України, склала 20 тис. осіб, або 6,33 % від кількості сільського населення у працездатному віці, у т. ч. 11,9 тис. чоловіків та 8,2 тис. жінок. Найбільші обсяги міграцій населення із м. Тернополя, Тернопільського, Заліщицького, Бучацького, Борщівського, Чортківського районів.
Основні потоки мігрантів формуються, як і раніше, із сільської місцевості, але в останні роки постійно збільшується механічний рух населення із міст унаслідок зупинки промислових підприємств, скорочення працівників багатьох установ і закладів. Починається також зворотний процес урбанізації- реурбанізація. Це повернення міських мешканців, які працювали на великих підприємствах і проживали в гуртожитках, у села. Поширені донедавна "маятникові міграції" населення (в окремі роки в них брало участь 20-25% сільського працездатного населення) різко зменшились унаслідок скорочення діяльності, зменшення потужності, ліквідації багатьох підприємств і установ, де були зайняті "маятникові мігранти". На це вплинуло зменшення кількості рейсів автобусів і приміських поїздів, подорожчання транспортних послуг. Зі зміною форм власності на землю деяка частина людей залишається працювати в селах, інша - мігрує за межі області.
Більшість населення в області становлять жінки- 53,5%, а чоловіки - 46,5%. На кожні 1000 жінок припадає 866 чоловіків. У дитячому віці хлопчиків більше, ніж дівчаток, бо на кожні 10 дівчаток народжується 11 хлопчиків. У середньому і старшому віці чоловіків стає менше, ніж жінок. Це зумовлено вищим показником смертності чоловіків, більшою кількістю мігрантів серед них.

 
 

Цікаве

Загрузка...