WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

Знаходиться у мальовничому куточку Тернопілля, у межиріччі Дністра та Збруча, недалеко від села Королівка Борщівського району.
Відкрита вона у 1966 році львівськими спелеологами і сьогодні інтенсивно досліджується. Кожна експедиція додає до карти печери по 100 м, а інколи по 1,5 км та більше. Зараз "Оптимістична" складається з 10 районів, які відрізняються один від одного морфологією ходів, кольором та структурою гіпсу, кількістю кристалів, їх розмірами, формою, відтінком. Райони відносно ізольовані, з'єднуються між собою одним або двома ходами.
Починається печера з непривабливого району. Коридори тут невеликі, стіни сірі. Його називають Старий, або Вхідний; довжина 9,9 км. На сході через двохсотметровий вузький хід вона з'єднується з печерою "Вітрова". Далі на захід цей район підходить до району "Глобусів". Тут часто зустрічаються гроти, які утворилися внаслідок падіння величезних гіпсових брил. Поверхня відриву часто має сферичну форму. Звідси і назва району. Він, у свою чергу, з'єднується на півночі з районом "Свіжа вода". Коли його відкрили, у більшості ходів була вода, що і дало назву району.
У районі "Глобусів", у галереї "Циклоп", був обладнаний перший в історії печери підземний базовий табір.
На південному заході район "Глобусів" через один-єдиний прохід з'єднується з "Новим" районом, його ще називають "Центральний". Це найбільший район. Довжина його лабіринту становить 48,3 км. У центральній і південній частині району найгустіша мережа лабіринтів усієї печери. Стіни галерей переважно темні, укриті білосніжними кристалами. На перехресті різних ходів унаслідок обвалів виникли великі гроти та зали, завалені великими брилами. У цій частині печери спостерігається дво-і навіть триповерхова будова.
На захід від "Нового" тягнеться "Далекий" район. Загальна його довжина 22,151 км. Стіни тут переважно білі, місцями вкриті прозорими кристалами. Тут є дуже великі галереї. Наприклад, "Аспірантська" має довжину 180 м при ширині 15 м. Дуже багато завалів. І ось, пройшовши останній завал, потрапляєш у прямі, рівні коридори, де можна йти на повний зріст, не дивлячись під ноги. Стіни золотисто-жовті, інколи білі. Це район "Озерний". На півночі його є великий зал із завалом. Спустившись униз, можна побачити підземне озеро, яке заходить під стіну. Найцікавіше те, що рівень води в цих озерах від дня відкриття жодного разу не змінювався, тоді як в інших районах "Оптимістичної" він коливається з амплітудою до двох метрів. Кристали в цьому районі не дуже великі, але їх багато. На стінах - голки, їжаки, а підлога неначе вкрита снігом.
Найпривабливішим вважається "Заозерний" район. Великі об'єми, різноманітні кольори стін та зводів - стрічки темні, світлі, червоні, жовті, якісь кола, зигзаги. І все це з кристалів різної величини. Від маленьких, як іній, до великих.
З останніх сенсацій є те, що в печері знайдений зал, покритий гелектитами. Це витягнуті кам'яні "пальці", які ростуть у різних напрямках, вигинаються під будь-яким кутом, не підпорядковані силі тяжіння. Донедавна багато спеціалістів вважали, що в сульфатних печерах, таких як "Оптимістична", їх не може бути (гелектит утворюється з кальциту). Але вони там є і досить великих розмірів.
Для багатоденних подорожей під землею підземні табори забезпечують запасом продуктів, примусами, є всі умови для ночівлі та приготуванні гарячої їжі. Досвідчені спелеологи, які більшу частину життя присвятили дослідженню "Оптимістичної", подбають про безпеку подорожі, необхідні умови відпочинку, зроблять подорож цікавою, такою, що запам'ятається на все життя...
МУЗЕЇ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕНИСІВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
Денисівський краєзнавчий музей відчинив свої двері 20 вересня 1967 року. Спершу він був розташований у двох кімнатах місцевоїшколи. А ініціатором його створення була письменниця, яка жила в цьому селі - Іванна Блажкевич (1886-1977). Пізніше львівська письменниця, лауреат премії ім. Тараса Шевченка Ірина Вільде під час перебувань своєї подруги по перу Іванни Блажкевич у книзі відгуків почесних гостей цього музею зробить такий запис: "Вважаю за велику честь для себе відкривати сторінку вражень відвідувачів історико-краєзнавчого музею при Денисівській школі. Музей ваш, якому рости ще й рости, згодом напевне переросте стіни сьогоднішнього приміщення, зробив на мене приємне враження... Денисів, 17 жовтня 1970 року". Під цим текстом підписалася також тоді ще репресована письменниця Ольга Дучимінська (1883-1988).
І дійсно, омріяне стало дійсністю. 1984 року Денисівський краєзнавчий музей було перенесено в будинок визначного музичного та культурно-громадського діяча Галичини о. Йосипа Вітошинського (1838-1901). І хоч функціонував він на громадських засадах, проте з року в рік його фондовий доробок постійно зростав. З перебігом часу, Постановою колегії Міністерства культури україни від 14 липня 1989 року, йому було присвоєно звання "Народний музей", а з 1 жовтня 1993 року він став державний - відділ Тернопільського краєзнавчого музею. Відповідно до бюджетного кодексу України управління культури облдержадміністрації з 1 січня 2002 року всі музеї області в т. ч.й Денисівський переведені у відомства райвідділів культури.
Сьогодні Денисівський краєзнавчий музей вже розміщений у дев`яти кімнатах. Приваблюють у ньому на високому професійному рівні виготовлені експозиції: "Козацькому роду -нема переводу", "Українське Січове Стрілецтво", "Українська Народна Республіка", Українська повстанська Армія", " Репресовані й реабілітовані", "Літературно-мистецький Денисів" (розділи про письменників-земляків - Іванну Блажкевич, Михайла Шарика, Тетяну Федорів, Богдана Мазепу, Євгена Бородієвича, перекладача Ілька Кузіва, фольклориста Григорія Глинку, видатного музичного діяча о. Йосипа Вітошинського), "Інтер'єр селянської хати кінця ХІХ ст.", "Перша світова війна", "Діорама: Україна повстала", "Друга світова війна", "Діяльність ОУН-УПА", "Повоєнні десятиліття: заснування колгоспу, евакуація людей із Лемківщини , Холмщини, Посяння, Поляшшя", "Освіта", "Культура", "Культурно-громадські та політичні організації", "Наша славна діаспора".
Якщо порівняти багатства цього краєзнавчого музею з другими музеями, які навіть існують більше років та розміщені в районних центрах то за естетичним смаком, красотою і багатством Денисівський музей домінує в кращих. Його нинішній основний та допоміжний фонд становить понад 7 тисяч експонатів. А це 206 предметів декоративно-прикладного мистецтва, 2010 примірників рідкісних книг, вартісних рукописів та цінних документів, 523 одиниці нумізматики в т. ч. й нові українські ювілейні та пам'ятні монети, 866 старих і цінних фотографій, немала кількість речових предметів, витворів образотворчого мистецтва, археологічних знахідок, технічних засобів тощо.
Враховуючи цей великий духовний потенціал, у музеї постійно влаштовуються виставки присвячені визначним людям та подіям до їхніх ювілейних дат, завідувачем музею читаються лекції та проводяться тематичні уроки. Часто музей організовує цікаві зустрічі-знайомства з письменниками, композиторами, художниками, артистами та іншими творчими людьми України. Про роботу, яка

 
 

Цікаве

Загрузка...