WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

книгарні тощо). У невеликих селах є один магазин, де продають промислові і продуктові товари щоденного вжитку.
У структурі роздрібного товарообігу переважають продовольчі товари (понад 58%, а у 1990 р. - 41,6 %).
Серед продовольчих товарів важливе місце займають хлібобулочні, ковбасні, кондитерські й горілчані вироби, цукор, крупи, борошно.
Забезпеченню населення різноманітними товарами сприяє зміна форм власності в торгівлі, зміцнення її матеріальної бази, що відбулося в останні роки.
Важливою галуззю сфери послуг є побутове обслуговування. Воно включає послуги ремонту та пошиття одягу і взуття, трикотажних і шкіряних виробів, ремонту телерадіоапаратури, побутової техніки, послуги пекарень, лазень, хімчисток та інших установ. Обсяг реалізованих послуг значно вищий у міських населених пунктах, ніж у сільських. Значна кількість сіл не мають побутових установ, а існуючі зменшують обсяг послуг, бо не мають сировини, запчастин та ін. Зростають в області послуги, які надають людям кооперативи, приватні установи. Серед них нові види, такі, як послуги Інтернету, електронного зв'язку тощо.
До сфери послуг належать також ті галузі, які займаються організацією відпочинку населення. Це туризм і санаторно-курортне господарство. Для їхнього розвитку в Тернопільській області є доволі сприятливі умови: значна кількість пам'яток природи, державних заказників, історико-культурних пам'ятників, мінеральні води, цілющі грязі, лісові масиви тощо. Найбільш приваблюють туристів своєрідні об'єкти природи - Кременецькі гори, Медобори, гіпсові печери, каньйон р. Дністер, Касперівський ландшафтний заповідник, старовинні парки - Скала-Подільський, Коропецький, лісовий заказник "Дача Галілея", дендропарки - Хоростківський, Гермаківський, Білокриницький.
На архітектурні пам'ятки надзвичайно багаті міста Тернопіль, Бережани, Теребовля, Кременець, Почаїв, Гусятин, Бучач.
Серед археологічних пам'яток доволі цікавими є залишки давніх поселень у с. Касперівці Заліщицького району і с. Більче-Золоте Борщівського району.
Туристсько-екскурсійне обслуговування в області здійснюється турбазами (у с. Скоморохи Бучацького району, смт. Скала-Подільській і м. Заліщики), автобазою "Турист" (м. Тернопіль), бюро подорожей і екскурсій, приватними туристичними агентствами. До послуг приїжджих в області функціонує 28 готелів, 6 із яких у Тернополі. У них може проживати одночасно 2450 осіб. Наразі готелі використовуються лише на 20 % від їхньої повної потужності. Упродовж 2002 року у них побувало 50,1 тис. осіб. У готелях багатьох міст та селищ умови проживання та сервісне обслуговування не відповідають рівню сучасних вимог, у м. Підгайці та смт. Монастириська готелі відсутні взагалі.
Тривалий відпочинок населення здійснюється в установах санаторно-курортного господарства. На території області діє 10 санаторіїв, 1 пансіонат, 4 санаторії-профілакторії. 4 бази відпочинку.
Чимало людей є прихильниками короткочасного відпочинку- у лісі, біля річки. Найбільше навантаження припадає на ландшафти навколо міст Тернополя, Кременця, Чорткова, Теребовлі, береги рік та ставків. У всіх регіонах області є значні перспективи для розвитку "зеленого туризму", тобто відпочинку міських жителів у сільській місцевості. Найкращі умови є у горбогірних районах області та у Придністров'ї.
В сучасних умовах переходу економіки регіону на ринкові відносини постає питання реструктуризації господарства. Для цього важливо визначити галузі пріоритетного розвитку, які могли б поступово "витягнути" за собою весь регіон. Такі галузі було визначено на Інвестиційному форумі, що відбувся восени 2005 року, це - сільське господарство, транспорт, туризм, харчова промисловість. Ці галузі є також пріоритетними напрямками іноземного інвестування.
Головними напрямами структурної трансформації економіки на найближчі роки є:
-перетворення області в гармонійно розвинутий осередок сучасної за європейськими стандартами території із багатогалузевою спеціалізацією в сільському господарстві, переробній промисловості, сільськогосподарському машинобудуванні, радіоелектронній промисловості. На перспективу область повинна, не лише повністю задовольнити власні потреби у продовольстві, окремих видах сучасних сільськогосподарських машинах, окремих виробах радіоелектронної та світлотехнічної промисловості, але значно збільшитиїх поставки у загальнодержавний фонд та на експорт.
-закриття та перепрофілювання промислових підприємств із застарілими енергозатратними технологіями та неконкурентоспроможною продукцією.
-конверсія підприємств військово-промислового комплексу з метою ефективного використання їх потужностей та подвійних технологій.
-технічне переоснащення і реконструкція старих підприємств переробної галузі, приведення їх потужностей у відповідність із ресурсами сільськогосподарської сировини.
-подальший розвиток власної бази із виробництва будівельних матеріалів за рахунок раціонального використання місцевих родовищ мінеральної будівельної сировини, проведення реструктуризації підприємств будіндустрії.
-раціональне використання природних, в тому числі рекреаційних ресурсів. Розвиток курортів Гусятинського та Заліщицького районів, максимальне використання унікальних історичних пам'яток та природних зон.
-поліпшення територіальної структури і розміщення продуктивних сил з метою максимального самозабезпечення територіальних громад власними джерелами фінансових ресурсів.
ПЕЧЕРИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Однією з характерних природних особливостей Тернопільської області є карстові печери. Великі і малі, вони пронизують гіпсові та вапнякові товщі, створюючи складні підземні лабіринти й вертикальні колодязі.
Печери в Тернопільській області найбільш поширені: а) за літологією та особливостями закладання - гіпсові печери (є у вапняках 26%, у травертинах включно); б) за генезисом - переважна більшість корозійні; в) за морфологією - горизонтальні (97 %). До першого типу належать печери, які відомі в цілому світі. Це "Голубі Озера" ("Озерна"), "Оптимістична", "Кришталева", "Млинки" та інші. Абсолютна більшість печер за своїм походженням корозійні. Винятком є такі печери, як "Перлина" та "Подолянка", котрі, по суті, є тріщинами бортового відпору. Тобто вони за генезисом належать до корозійно-тектонічних порожнин. Вертикальних печер в області є тільки три: вищезгадані "Перлина" та "Подолянка" в Медоборах та "Опільська", яка утворилася в околицях села Гутисько, що на Бережанщині. На сьогодні це найглибша вертикальна печера області. Вона пронизує товщу вапняку до глибини 37,6 м, а загальна довжина всіх ходів становить 174 м.
Сьогодні на території Тернопільської області відомо (занесено в кадастр) 100 печер. Збором кадастрових даних, дослідженням печер, їх охороною та пошуком займається громадська організація "Тернопільський клуб спелеологів "Поділля" у тісній співпраці з іншими українськими та зарубіжними спелеоклубами, державними установами та науковими закладами України.
Поширення карстових явищ, а звідси і поширення карстових печер по області неоднорідне. Це залежить від фізико-географічних умов. З огляду на це виникла потреба

 
 

Цікаве

Загрузка...