WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

км). Найбільша щільність залізниць у центральній частині області, а найменша - у північній.
Мережа залізниць на території області сформувалась ще в минулому столітті. Перша залізниця з'єднала Підволочиськ із Тернополем і Львовом у 1871 році. У кінці XIX ст. було прокладено залізниці Івано-Франківськ - Бучач - Чортків - Гусятин - Ярмолинці з відгалуженням на Заліщики (1884 ) і Бережани - Тернопіль (1897 ). На початку XX ст. вступили до ладу залізничні колії Тернопіль - Збараж (1906) і Бережани - Підгайці (1909 ). Остання залізниця, як і залізниця Бучач - Монастириська - Івано-Франківськ, була зруйнована в роки війни і досі ще не відновлена. Найваж-ливіші залізниці Київ - Львів і Тернопіль - Чернівці перетинають область зі сходу на захід і з півночі на південь. Ними перевозиться різноманітна продукція за межі області, поступає паливо і сировина з інших регіонів. Перевезення в межах області здійснюється залізницями Тернопіль - Ланівці, Тернопіль - Підволочиськ, Тернопіль - Бережани, Тернопіль - Заліщики тощо. Ділянка залізниці Львів - Підволочиськ електрифікована.
Через область проходять поїзди у Росію, Польщу, Чехію, Словаччину, Болгарію. Залізнична станція "Тернопіль" здатна пропускати на добу близько 17 тис. жителів і 1.2 тис.тонн вантажів.
Водний транспорт розвинутий на р. Дністер нижче від м. Заліщики. Ним перевозяться в основному будівельні матеріали (гравій, галька), які добуваються із дна цієї річки.
Авіаційний транспорт використовувався в області для перевезення пасажирів. Зараз він майже не функціонує. В області є аеропорт із пропускною здатністю 100 пасажирів за 1 год, 2 аеродроми (Борщів і Мельниця-Подільська), 1 вертодром (с. Лопушне Кременецького району). Але вони використовуються дуже рідко.
У тісному взаємозв'язку з виробничою сферою перебуває сфера послуг, її галузі задовольняють потреби людей у матеріальних та духовних послугах. До складу цієї сфери входять освіта, наука, культура, мистецтво, охорона здоров'я, фізкультура і спорт, побутове обслуговування, торгівля, зв'язок тощо. Однією з провідних галузей є зв'язок. Тут експлуатується 538 АТС "Укртелекому", діють оператори пейджингового зв'язку, ЗАТ "УТЕЛ", "Інфоком", "Київ стар GSM", СП "Український мобільний зв'язок", провайдери Інтернет та IP-телефонії. Кількість користувачів стрімко збільшується.
Важливого значення в області надається розвитку освіти. Тут постійно збільшується кількість людей, які навчаються у закладах різних рівнів.
Особливо зросла кількість студентів вузів. В області працює 4 державні університети - педагогічний, технічний, економічний та медичний. Усі вони розміщені у м. Тернополі. Є ще також низка недержавних вузів - комерційний інститут, експериментальний інститут педагогічної освіти, інститут економіки і підприємництва (м. Тернопіль), інститут менеджменту та аудиту (м. Бучач) та інші.
Розміщення училищ, коледжів і технікумів є рівномірним на всій території області. Вони є майже в кожному районному центрі й в інших міських поселеннях. Серед них - комерційний, кооперативний, радіоприладобудівний технікуми і Галицький коледж у Тернополі, агротехнічні коледжі в Бережанах і Борщові, аграрні коледжі в Бучачі і Заліщиках, політехнікум у смт. Гусятин, музичне училище і філія Ужгородського художнього училища в Тернополі, педагогічний коледж, медичне училище, лісотехнічний технікум у Кременці, медичне і педагогічне училища в Чорткові, вище училище культури в Теребовлі. Профтехучилища, які готують фахівців для сільського господарства, розміщені в невеликих міських поселеннях або у великих селах (Скалат, Гримайлів, Підгайці, Залізці, Вишнівець тощо).
В області діє понад 900 шкіл, у яких працює понад 17,8 тисяч учителів. Кількість учнів у школах зменшується, починаючи з 70-х років ХХ ст. Причиною цього є зменшення кількості дітей шкільного віку внаслідок зниження рівня народжуваності. Крім цього, значна частка школярів старших класів залишає школу і переходить на навчання в ліцеї, коледжі тощо.
Важливу роль у справі освіти і виховання дітей відіграють позашкільні дитячі заклади. Таких в області 69. Це - станції туристів, техніків, спортивні, музичні і художні школи, центри туризму і дитячої творчості, еколого-натуралістичні центри, школа народної творчості та ін.
Дошкільне виховання здійснюється в дитячих садах і яслах. На території області їх нараховується понад 480 (у 2005 p.). Більшість із них розташовані в селах, але вони невеликі. У дошкільних закладах виховується менше третини дітей відповідного віку.
З освітою тіснопов'язана наука. Вона розвивається як у вузах, так і в наукових закладах і підприємствах. У цій галузі зайнято в області понад 3,5 тис. осіб Більшість із них працює у вищих навчальних закладах та науково-дослідних установах.
Культура в Тернопільській області представлена мережею бібліотек, клубів, будинків культури, музеїв, театрів та ін. В області діє понад 1 тис. бібліотек, у них нараховується понад 8,5 млн. примірників книг і журналів (у середньому по 8 примірників на 1 жителя). В області діє два професійні театри - академічний драматичний і ляльковий, розташовані вони в Тернополі. У Бережанах, Кременці, Тернополі працюють державні краєзнавчі музеї. Цікавими є музей книги у Бережанах, музей козацької слави у Зборові, етнографічно-меморіальний музей В. Гнатюка у с. Велеснів, музей "Молотківська трагедія" у с. Молотків. Є також ряд меморіальних музеїв - Ю. Словацького у Кременці, Й. Сліпого- у с. Заздрість, С. Крушельницької- у с. Біла, родини Лепких - у Бережанах, О. Киселівської (Сіменович) - у Монастириській, Л. Курбаса - у Старому Скалаті, І. Блажкевич - у Денисові, І. Теслі - у с. Настасів тощо.
В області доволі розгалужена мережа закладів охорони здоров'я: лікарень, поліклінік, амбулаторій, фельдшерсько-акушерських пунктів, профілакторіїв, санаторіїв та ін. їхня кількість постійно зростає. Більшість закладів розміщені в міських населених пунктах.
В області працює понад 5 тисяч лікарів, 12 тисяч працівників середнього медичного персоналу. Найвища забезпеченість лікарями в обласному центрі (54 лікарі на 10 000 жителів), а найменша- у Шумському районі (23 лікарі на 10 000 жителів).
На території області зростає кількість хворих людей. Це пов'язано з погіршенням умов життя населення (ненормальне харчування, забрудненість продуктів, води, повітря тощо). Для надання їм кваліфікованої допомоги в області бракує ліків, немає належної матеріальної бази в лікарнях. Збільшується рівень захворюваності на туберкульоз, СНІД та серцево-судинні захворювання.
Із виробництвом має тісні зв'язки галузь сфери послуг - торгівля і громадське харчування. В області торгівля складається із державної і приватної. В останні роки швидко розвивається приватна торгівля. Забезпечення жителів області місцями в підприємствах громадського харчування невисоке (22 місце в Україні), дещо вище воно в торгівлі (14 місце). На розміщення підприємств торгівлі та громадського харчування мають вплив особливості розселення. Міста і великі села є торгівельними центрами для навколишніх сіл. У великих селах є продовольчий і промтоварний магазини, а інколи спеціалізовані (госптовари,

 
 

Цікаве

Загрузка...