WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

виробництві більшості видів сільськогосподарської продукції переважають індивідуальні селянські господарства. У 2004 р. вони виробляли 96.5% картоплі, 95.7% овочів, 93.3% молока, 88.1 % м'яса, 78.1% яєць, понад 50% цукрових буряків в області (займали 46% ріллі).
Серед галузей сільського господарства перше місце в області посідає рослинництво. Воно дає 62,6% товарної сільськогосподарської продукції (2005 p.). Сприятливі ґрунтово-кліматичні умови і значна кількість трудових ресурсів є базою для вирощування тут різноманітних сільськогосподарських культур.
Найбільші посівні площі в області займають зернові культури (64.1%), а серед них- озима пшениця. Вирощують також ячмінь, горох, кукурудзу, гречку, овес тощо. Найвища частка зернових культур у посівних площах південної і центральної частин області. Урожайність пшениці в області становила у 2004 р. 25,5 ц/га, найвища вона в Гусятинському, Чорт-ківському, Підволочиському районах - 30-33 ц/га.
Серед посівних площ технічних культур на першому місці - цукрові буряки. Вони займають 7,5% усіх посівних площ області. Найбільша концентрація посівів буряків - у центральних районах. Тут і найвища їхня врожайність - біля 200 ц/га.
В області вирощують тютюн. Посіви тютюну найбільші в Борщівському, Заліщицькому і Чортківському районах.
Важливою галуззю рослинництва є вирощування картоплі - цінного продукту харчування, корму, сировини для спиртово-крохмальної промисловості. Вирощують картоплю в усіх районах області. Середня її врожайність - 130 ц/га.
Природні умови Тернопільської області сприятливі для розвитку овочівництва, але посівні площі овочевих культур незначні (1,1%). Найвищий показник частки овочів у посівних площах Тернопільського, Заліщицького районів. Овочівництво було збитковою галуззю сільського господарства в умовах колективного господарювання, і тому площі овочевих культур скорочувались. Це невиправдано, бо споживання овочів в області ще значно менше від норми. На одну людину в області споживається в 1,2 разу менше овочів, ніж в Україні. Головними овочевими культурами в області є капуста, морква, столовий буряк тощо. Із розширенням індивідуальних та фермерських господарств збільшуються площі вирощування помідорів, зеленого горошку, кабачків, огірків, цибулі та інших овочевих культур, які дають в області високі врожаї.
У Тернопільській області ще невисокий рівень концентрації садівництва. На 100 га орних земель тут припадає 1,7 га садів. Урожайність садів і ягідників невисока, хоча умови для садівництва сприятливі майже в усіх частинах області (крім районів із чорноземно-карбонатними і лучно-чорноземними грунтами). Найкраще розвинуте садівництво у Придністров'ї. У Заліщицькому районі займаються виноградарством.
Майже половину посівних площ області займають кормові культури. Серед них переважають горох, кукурудза, вика, кормовий буряк тощо. Розширюються посіви культур із високим умістом білка - люцерни, ріпаку, конюшини. Вони використовуються як цінний корм для тварин.
Тваринництво є другою галуззю сільського господарства в області. Для його розвитку тут є сприятливі умови: польове кормовиробництво, надходження відходів від харчової промисловості, виробництво комбікормів, наявність пасовищ та ін.
Найважливішими галузями тваринництва є скотарство, свинарство, птахівництво. Розвинуті також вівчарство, бджільництво, кролівництво, рибництво. В останні роки спостерігається значне зменшення поголів'я в усіх галузях тваринництва.
Скотарство в області має молочну спеціалізацію. Приблизно половину поголів'я великої рогатої худоби становлять корови. Переважають чорно-ряба, червона польська і симентальська породи, які мають високу продуктивність. Середній надій молока від однієї корови становить 2,7 тис. кг на рік (в Україні - 1,7 тис. кг). Упродовж останніх 10 років поголів'я худоби зменшилося у 2,6 разу, що пов'язано з реформуванням колективних сільськогосподарських підприємств. Найвища щільність поголів'я великої рогатої худоби у Зборівському, Підволочиському, Тернопільському, Теребовлянському і Гусятинському районах.
Свинарство є важливою галуззю тваринництва. В області є сприятливі умови для збільшення поголів'я свиней. Щільність поголів'я свиней в області значно менша, ніж в Україні, що значною мірою зумовлено скороченням поголів'я (упродовж 1991-2001 pp. - у 2 рази). Найбільш розвинене свинарство в центральних районах, поголів'я свиней збільшується у власних підсобних господарствах населення.
Птахівництво в області найкраще розвинене у Тернопільському, Зборівському, Збаразькому, Борщівському і Гусятинському районах. Найбільшою є Тернопільська птахофабрика.
Бджільництво є важливою галуззю у селянських спілках та індивідуальних господарствах.Його основна продукція - мед, вощина, прополіс тощо.
На території Тернопільської області розвинуті майже всі (крім морського) види сучасного транспорту. Вони пов'язані між собою і утворюють транспортну систему області, яка є складовою частиною транспортної системи України. Провідне місце серед видів транспорту за величиною перевезень займає автомобільний. Ним здійснюється 93% перевезень вантажів і 50% пасажирів у області.
Довжина автомобільних шляхів 5,6 тис. км (2005р.), причому 5,1 тис. км - це дороги із твердим покриттям. У середньому на 1 тис. км2 території припадає 405 км автомобільних шляхів, а із твердим покриттям - 358 км (в Україні ці показники становлять відповідно 270 і 247 км).
Отже, можемо стверджувати, що область має доволі густу мережу автошляхів. Найважливіші автомагістралі перетинають область із півночі на південь (Дубно - Кременець - Тернопіль - Заліщики - Чернівці) і з заходу на схід (Львів - Зборів - Тернопіль - Підволочиськ - Хмельницький), важливою є також автомобільні дороги Тернопіль - Бучач - Івано-Франківськ та Тернопіль - Чортків - Кам'янець-Подільський. Вони забезпечують міжобласні і внутрішньообласні зв'язки. Крім того, перевезення в межах області здійснюють автомобільними дорогами обласного значення. Серед них найважливішими є: Тернопіль - Бережани, Тернопіль - Гусятин, Галич - Підгайці - Теребовля - Тернопіль; Тернопіль - Кременець, Тернопіль - Залізці - Почаїв тощо.
Автомагістралі Брест-Чернівці, Київ-Львів і Київ-Ужгород сполучають область з Білорусю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною. Відстань від Тернополя до найближчих європейських країн - 220-250 км.
Перевезення вантажів і пасажирів здійснюють понад 130,1 тис. автомобілів. Із них 68% - вантажні автомобілі. Автобусні маршрути пролягають в усі кінці області, ними курсує понад 2,5 тис. автобусів і мікроавтобусів.
Міський електротранспорт працює в Тернополі. Довжина тролейбусних маршрутів сягає 70 км. За 2001 рік тролейбусами перевезено понад 36 млн. пасажирів.
Залізничний транспорт займає важливе місце у вантажо- і пасажироперевезеннях. У структурі вантажообігу його частка становить 61 %, а у пасажирообігу - 60 %. У 2001 р. ним перевезено понад 0,9 млн. т вантажів і 6,2 млн. пасажирів. Довжина залізниць в області становить 637 км. Щільність залізничної мережі на території області становить 45,9 км на 1 тис. км2, що значно перевищує такий же показник в Україні (37,6

 
 

Цікаве

Загрузка...