WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

Тернопільська область (пошукова робота) - Реферат

області розвинулись нові галузі промисловості: сільськогосподарське машинобудування, електротехнічна, текстильна, хімічна, трикотажна, фарфорово-фаянсова і скляна. Були збудовані нові підприємства харчової промисловості - цукрові і сир-заводи, плодоовочеконсервні, молочні, цукрові заводи тощо.
На території області діяло 219 промислових підприємств, серед них - виробничі об'єднання "Ватра", "Комбайновий завод", "Оріон", "Сатурн", "Тек стерно", а також фарфоровий завод, скляний завод, швейні та галантерейні підприємства, заводи з виробництва будівельних матеріалів та продуктів харчування. Вони випускали продукцію, яка не тільки споживалась в межах області, а й в інших регіонах України та світу. Це - бурякозбиральні комбайни, світлотехнічна апаратура, радіоапаратура, бавовняні тканини, скляний і фарфоровий посуд, швейні вироби, ялинкові прикраси, взуття, цукор, спирт, молочні та м'ясні вироби та ін. Але вже у кінці ХХ ст.., коли область, як і вся Україна, опинилася у економічній кризі, обсяги виробництва промислової продукції різко зменшились, потужні підприємства, передовсім, машинобудівної, текстильної, взуттєвої та інших галузей майже зовсім припинили свою діяльність. Зменшилося й виробництво сільськогосподарської продукції, але не настільки високими темпами, як промислової і внаслідок цього область з індустріально-аграрної перетворилась у аграрно-індустріальну.
Про невисокий рівень економічного розвитку області свідчать також показники валової доданої вартості, у розрахунку на 1 особу. У 2005 р. такий показник становив 2740 грн. (в Україні - 5114 грн.) У цьому показнику зростає частка сфери послуг (зв'язку, фінансування і кредитування, комп'ютерного обслуговування, торгівлі тощо). У 2005 р. галузі, які надають різноманітні послуги, виробляли майже 45 % валової вартості (у 1995 р - 37 %).
У господарстві області діють підприємства різних форм власності - державної, акціонерної, кооперативної тощо. Серед підприємств переважають малі - понад 2,6 тис, господарські товариства - понад 1,4 тис. та акціонерні товариства - 143. У загальнодержавній власності перебуває лише 40 підприємств.
У сільському господарстві зростає кількість індивідуальних селянських (у т. ч. фермерських) господарств. У 2001 р. в області їх було 697 (майже третина від загальної кількості сільськогосподарських підприємств).
Упродовж останніх років посилюється вплив малого підприємництва на насичення ринку товарами і послугами. Це свідчить про формування ринкової структури економіки. Уже понад 8,3 тисячі об'єктів підприємницької діяльності функціонують у різних галузях господарства області. Серед них - малі підприємства, кооперативи, спільні підприємства з іноземними інвесторами. Найбільше таких об'єктів у торгівлі і громадському харчуванні (понад 65 %), у промисловості - 15 %, у побутовому обслуговуванні - 3,3 %. У їхньому функціонуванні важливу роль відіграють іноземні інвестиції. На кінець 2002 р. їхні обсяги становили понад 26 млн. дол. США. Більшість з них були спрямовані у підприємства м. Тернополя, передусім в харчову промисловість, виробництво будівельних матеріалів, торгівлю тощо. Та обсяги іноземних інвестицій в економіку області на сьогодні не є суттєвими. Вони могли б бути вагомішими за умови законодавчого захисту іноземних інвесторів від банкрутства.
В області успішно функціонують підприємства з іноземним капіталом: "Добра вода" (українсько-чеське з виробництва мінводи і безалкогольних напоїв), СП "Ватра-Шредер" (українсько-бельгійське з виробництва світлотехнічної продукції), ТОВ "Янке-Україна" (українсько-німецьке з виробництва яблучного соку), "Біллербек-Україна" (австрійське, виробництво перо-пухових виробів), компанія "Терланд Агро" (українсько-ірландське) і "Ліндеванг" (українсько-датське з виробництва сільськогосподарської продукції та ін.).
Провідне місце серед галузей промисловості займає харчова. У ній виділяються цукрова, м'ясна, молочна, спиртово-горілчана, тютюнова, кондитерська, плодоовочеконсервна, борошномельна та інші галузі. На першому місці серед них за обсягом продукції - цукрова промисловість. В області діє 9 цукрових заводів (Велика Березовиця, Борщів, Бучач, Збараж, Ланівці, Козова, Кременець, Хоростків, Чортків). Найпотужніші з них - Чортківський, Кременецький, Хоростківський. Виробництво цукру постійно збільшувалось до 1990 р. У 1990 р. воно становило 442 тис. т. До 2002 р. обсяги виробництва зменшилися до 105,7 тис. т, заводи працюють не на повну потужність.
Плодоовочеконсервна промисловість розвивається, як і цукрова, на місцевій сировині. Переробка овочів і фруктів здійснюється на 10 консервних заводах (Підгайці, Мельниця-Подільська, Скала-Подільська, Вишнівець, Теребовля, Копичинці, Заліщики, Гримайлів, Бережани, Підволочиськ), Залізцівському заводі продтоварів та ін. Значне зменшення потреб населення, зумовлене низькою купівельною спроможністю, впливають на зменшення потужностей заводів, значна частина сировини не переробляється. Це ж стосується і виробництва мінеральних вод і прохолодних напоїв.
В області виробляється спирт, лікеро-горілчані вироби (м. Чортків, с. НовосілкаПідволочиського району, с. Козлів Козівського району, с. Ковалівка Монастириського району, с. Струсів Теребовлянського району, с. Мишковичі Тернопільського району та ін.), крохмаль (с. Пробіжна Чортківського району), харчові концентрати (с. Колиндяни), пиво (Микулинці, Тернопіль), тютюнові вироби (с. Ягільниця Чортківського району, Монастириська, Борщів).
Молочна промисловість виробляє масло, сир, свіжомолочні продукти, сухе знежирене молоко. Найбільшими підприємствами цієї галузі є Тернопільський молокозавод, Чортківський, Козівський, Монастириський, Бучаць-кий, Борщівський сирзаводи, маслозаводи - Шумський, Хоростківський, Підгаєцький, Підволочиський, Бережанський, Лановецький, Заліщицький, завод сухого знежиреного молока у Теребовлі. Виробництво продукції на цих підприємствах значно зменшилося порівняно з 1990 р (молока- у 12 разів, масла - у 5 разів, сиру - у 2,2 рази), водночас поліпшилась якість фасування, розширився асортимент продукції. Упродовж останніх років виникло чимало невеликих підприємств галузі, що розміщені як у містах, так і у сільській місцевості.
М'ясна промисловість представлена Тернопільським і Чортківським м'ясокомбінатами, а також цехами, які переробляють м'ясо, та виробництвом окремими підприємцями. Основна продукція - м'ясні консерви, ковбаси, копченості, субпродукти, а також м'ясокісткове борошно, желатин, ферменти тощо.
Підприємства борошномельної, кондитерської та інших галузей харчової промисловості розміщені майже рівномірно на всій території області.
Легка промисловість використовує місцеву (шкіра) і довізну сировину (бавовна, шерсть, текстиль тощо). У ній виділяються текстильна, швейна, галантерейна промисловість. Текстильна виробляє бавовняні тканини, пряжу, вату, текстильні вироби. її найбільшими підприємствами є виробниче об'єднання "Текстерно" в м. Тернополі, фабрика "Ватин" у м. Кременці, фабрика "Вілія" у Шумську. Але вони працюють не на повну потужність.
Швейна промисловість виробляє третину продукції легкої промисловості області. Швейні

 
 

Цікаве

Загрузка...