WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Господарство Тернопільської області (пошукова робота) - Реферат

Господарство Тернопільської області (пошукова робота) - Реферат

Гусятинському районах. Найбільшою є Тернопільська птахофабрика.
Бджільництво є важливою галуззю у селянських спілках та індивідуальних господарствах. Його основна продукція - мед, вощина, прополіс тощо.
На території Тернопільської області розвинуті майже всі (крім морського) види сучасного транспорту. Вони пов'язані між собою і утворюють транспортну систему області, яка є складовою частиною транспортної системи України. Провідне місце серед видів транспорту за величиною перевезень займає автомобільний. Ним здійснюється 93% перевезень вантажів і 50% пасажирів у області.
Довжина автомобільних шляхів 5,6 тис. км (2005р.), причому 5,1 тис. км - це дороги із твердим покриттям. У середньому на 1 тис. км2 території припадає 405 км автомобільних шляхів, а із твердим покриттям - 358 км (в Україні ці показники становлять відповідно 270 і 247 км).
Отже, можемо стверджувати, що область має доволі густу мережу автошляхів. Найважливіші автомагістралі перетинають область із півночі на південь (Дубно - Кременець - Тернопіль - Заліщики - Чернівці) і з заходу на схід (Львів - Зборів - Тернопіль - Підволочиськ - Хмельницький), важливою є також автомобільні дороги Тернопіль - Бучач - Івано-Франківськ та Тернопіль - Чортків - Кам'янець-Подільський. Вони забезпечують міжобласні і внутрішньообласні зв'язки. Крім того, перевезення в межах області здійснюють автомобільними дорогами обласного значення. Серед них найважливішими є: Тернопіль - Бережани, Тернопіль - Гусятин, Галич - Підгайці - Теребовля - Тернопіль; Тернопіль - Кременець, Тернопіль - Залізці - Почаїв тощо.
Автомагістралі Брест-Чернівці, Київ-Львів і Київ-Ужгород сполучають область з Білорусю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною. Відстань від Тернополя до найближчих європейських країн - 220-250 км.
Перевезення вантажів і пасажирів здійснюють понад 130,1 тис. автомобілів. Із них 68% - вантажні автомобілі. Автобусні маршрути пролягають в усі кінці області, ними курсує понад 2,5 тис. автобусів і мікроавтобусів.
Міський електротранспорт працює в Тернополі. Довжина тролейбусних маршрутів сягає 70 км. За 2001 рік тролейбусами перевезено понад 36 млн. пасажирів.
Залізничний транспорт займає важливе місце у вантажо- і пасажироперевезеннях. У структурі вантажообігу його частка становить 61 %, а у пасажирообігу - 60 %. У 2001 р. ним перевезено понад 0,9 млн. т вантажів і 6,2 млн. пасажирів. Довжина залізниць в області становить 637 км. Щільність залізничної мережі на території області становить 45,9 км на 1 тис. км2, що значно перевищує такий же показник в Україні (37,6 км). Найбільша щільність залізниць у центральній частині області, а найменша - у північній.
Мережа залізниць на території області сформувалась ще в минулому столітті. Перша залізниця з'єднала Підволочиськ із Тернополем і Львовом у 1871 році. У кінці XIX ст. було прокладено залізниці Івано-Франківськ - Бучач - Чортків - Гусятин - Ярмолинці з відгалуженням на Заліщики (1884 ) і Бережани - Тернопіль (1897 ). На початку XX ст. вступили до ладу залізничні колії Тернопіль - Збараж (1906) і Бережани - Підгайці (1909 ). Остання залізниця, як і залізниця Бучач - Монастириська - Івано-Франківськ, була зруйнована в роки війни і досі ще не відновлена. Найваж-ливіші залізниці Київ - Львів і Тернопіль - Чернівці перетинають область зі сходу на захід і з півночі на південь. Ними перевозиться різноманітна продукція за межі області, поступає паливо і сировина з інших регіонів. Перевезення в межах області здійснюється залізницями Тернопіль - Ланівці, Тернопіль - Підволочиськ, Тернопіль - Бережани, Тернопіль - Заліщики тощо. Ділянка залізниці Львів - Підволочиськ електрифікована.
Через область проходять поїзди у Росію, Польщу, Чехію, Словаччину, Болгарію. Залізнична станція "Тернопіль" здатна пропускати на добу близько 17 тис. жителів і 1.2 тис.тонн вантажів.
Водний транспорт розвинутий на р. Дністер нижче від м. Заліщики. Ним перевозяться в основному будівельні матеріали (гравій, галька), які добуваються із дна цієї річки.
Авіаційний транспорт використовувався в області для перевезення пасажирів. Зараз він майже не функціонує. В області є аеропорт із пропускною здатністю 100 пасажирів за 1 год, 2 аеродроми (Борщів і Мельниця-Подільська), 1 вертодром (с. Лопушне Кременецького району). Але вони використовуються дуже рідко.
У тісному взаємозв'язку з виробничою сферою перебуває сфера послуг, її галузі задовольняють потреби людей у матеріальних та духовних послугах. До складу цієї сфери входять освіта, наука, культура, мистецтво, охорона здоров'я, фізкультура і спорт, побутове обслуговування, торгівля, зв'язок тощо. Однією з провідних галузей є зв'язок. Тут експлуатується 538 АТС "Укртелекому", діють оператори пейджингового зв'язку, ЗАТ "УТЕЛ", "Інфоком", "Київ стар GSM", СП "Український мобільний зв'язок", провайдери Інтернет та IP-телефонії. Кількість користувачів стрімко збільшується.
Важливого значення в області надається розвитку освіти. Тут постійно збільшується кількість людей, які навчаються узакладах різних рівнів.
Особливо зросла кількість студентів вузів. В області працює 4 державні університети - педагогічний, технічний, економічний та медичний. Усі вони розміщені у м. Тернополі. Є ще також низка недержавних вузів - комерційний інститут, експериментальний інститут педагогічної освіти, інститут економіки і підприємництва (м. Тернопіль), інститут менеджменту та аудиту (м. Бучач) та інші.
Розміщення училищ, коледжів і технікумів є рівномірним на всій території області. Вони є майже в кожному районному центрі й в інших міських поселеннях. Серед них - комерційний, кооперативний, радіоприладобудівний технікуми і Галицький коледж у Тернополі, агротехнічні коледжі в Бережанах і Борщові, аграрні коледжі в Бучачі і Заліщиках, політехнікум у смт. Гусятин, музичне училище і філія Ужгородського художнього училища в Тернополі, педагогічний коледж, медичне училище, лісотехнічний технікум у Кременці, медичне і педагогічне училища в Чорткові, вище училище культури в Теребовлі. Профтехучилища, які готують фахівців для сільського господарства, розміщені в невеликих міських поселеннях або у великих селах (Скалат, Гримайлів, Підгайці, Залізці, Вишнівець тощо).
В області діє понад 900 шкіл, у яких працює понад 17,8 тисяч учителів. Кількість учнів у школах зменшується, починаючи з 70-х років ХХ ст. Причиною цього є зменшення кількості дітей шкільного віку внаслідок зниження рівня народжуваності. Крім цього, значна частка школярів старших класів залишає школу і переходить на навчання в ліцеї, коледжі тощо.
Важливу роль у справі освіти і виховання дітей відіграють позашкільні дитячі заклади. Таких в області 69. Це - станції туристів, техніків, спортивні, музичні і художні школи, центри туризму і дитячої творчості, еколого-натуралістичні центри, школа народної творчості та ін.
Дошкільне виховання здійснюється в дитячих садах і яслах. На території області їх нараховується понад 480 (у 2005 p.). Більшість із них розташовані в селах, але вони невеликі. У дошкільних закладах виховується менше третини дітей відповідного віку.
З освітою тісно пов'язана наука. Вона розвивається як у вузах, так і в наукових закладах і підприємствах. У цій галузі зайнято в області понад 3,5 тис. осіб Більшість із них працює у вищих навчальних закладах та науково-дослідних установах.
Культура в Тернопільській області представлена мережею бібліотек, клубів, будинків культури, музеїв, театрів та ін. В області діє понад 1 тис. бібліотек, у них нараховується понад 8,5 млн. примірників книг і журналів (у середньому по 8 примірників на 1 жителя). В

 
 

Цікаве

Загрузка...