WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Господарство Тернопільської області (пошукова робота) - Реферат

Господарство Тернопільської області (пошукова робота) - Реферат

тернопільській фабриці "Вінітекс". Виробництво труб, пластику і профілів з пластмаси здійснюється на підприємстві "Пластик" у Почаєві, а різноманітних пластмасових виробів - на малих підприємствах у Підволочиську, Теребовлі, Бучачі, смт. Дружба, Товсте, Хоростків, Вишнівець та інших. Фармацевтичні препарати випускає Тернопільська фармацевтична фабрика, малі підприємства у Збаражі і Тернополі, а парфумерну продукцію - ус. Нагірянка Чортківського району.
Роль паливно-енергетичної промисловості у виробництві промислової продукції незначна. Це пов'язано з тим, що дана галузь не має для свого розвитку на території області жодних ресурсів. Тут діє сім маленьких гідроелектростанцій (Більче-Золотецька, Касперівська, Скородинська, Янівсь-ка, Кудринецька, П'ятничанська, Коропецька). Сумарна їхня потужність - 8,1 тис. кВт. Енергопостачання області здійснюється від генераторів Вінницької енергосистеми (переважно від Бурштинської ДРЕС).
Природний газ поступає в область магістральними газопроводами Торжок - Долина, Дашава - Київ, Уренгой - Помари - Ужгород, "Союз".
Промисловість має певні особливості розміщення на території області. Тут сформувались такі елементи її територіальної структури: галузеві і багатогалузеві промислові центри, промисловий вузол.
Важливе місце в господарстві Тернопільської області традиційно займає агропромисловий комплекс (АПК). Для його розвитку тут є сприятливі природні й економічні умови. АПК- це міжгалузевий комплекс, який формується на основі виробництва і переробки сільськогосподарської продукції. Основою для його розвитку є сільське господарство. Воно дає сировину для легкої і харчової промисловості області, забезпечує населення продуктами харчування.
На території Тернопільської області розташовано 2,6% сільськогосподарських угідь і 2,7% орних земель, виробляється 3,0% продукції сільського господарства України. Рівень розвитку даної галузі характеризують показники виробництва сільськогосподарських продуктів на одну людину. Вони постійно знижувалися упродовж останніх років, проте залишалися дещо вищими, ніж у середньому в Україні.
У Тернопільській області виробляється в розрахунку на кожну людину значно більше, ніж у країні, зерна, картоплі, молока і м'яса, але значно менше - овочів і фруктів. В останні роки в області, як і в усій Україні, спостерігається деякий спад виробництва майже усіх сільськогосподарських продуктів. Це пов'язано значною мірою із реформуванням сільського господарства. Зазнали змін сільськогосподарські підприємства - понад 1.3 тисячі господарств, на основі майнових і земельних паїв членів господарств створено нові господарства - 322 приватних, 249 товариств з обмеженою відповідальністю, 17 сільськогосподарських кооперативів та ін. В області є 617 селянських фермерських господарств, які використовують 4% від сільськогосподарських угідь (в середньому на одне фермерське господарство припадає 63 га ріллі). Серед них є 50 великотоварних господарств, у їх володінні знаходиться понад 20 тис. га сільгоспугідь. У виробництві більшості видів сільськогосподарської продукції переважають індивідуальні селянські господарства. У 2004 р. вони виробляли 96.5% картоплі, 95.7% овочів, 93.3% молока, 88.1 % м'яса, 78.1% яєць, понад 50% цукрових буряків в області (займали 46% ріллі).
Серед галузей сільського господарства перше місце в області посідає рослинництво. Воно дає 62,6% товарної сільськогосподарської продукції (2005 p.). Сприятливі ґрунтово-кліматичні умови і значна кількість трудових ресурсів є базою для вирощування тут різноманітних сільськогосподарських культур.
Найбільші посівні площі в області займають зернові культури (64.1%), а серед них- озима пшениця. Вирощують також ячмінь, горох, кукурудзу, гречку, овес тощо. Найвища частка зернових культур у посівних площах південної і центральної частин області. Урожайність пшениці в області становила у 2004 р. 25,5 ц/га, найвища вона в Гусятинському, Чорт-ківському, Підволочиському районах - 30-33 ц/га.
Серед посівних площ технічних культур на першому місці - цукрові буряки. Вони займають 7,5% усіх посівних площ області. Найбільша концентрація посівів буряків - у центральних районах. Тут і найвища їхня врожайність - біля 200 ц/га.
В області вирощують тютюн. Посіви тютюну найбільші в Борщівському, Заліщицькому і Чортківському районах.
Важливою галуззю рослинництва є вирощування картоплі - цінного продукту харчування, корму, сировини для спиртово-крохмальної промисловості. Вирощують картоплю в усіх районах області. Середня її врожайність - 130 ц/га.
Природні умови Тернопільської області сприятливі для розвитку овочівництва, але посівні площі овочевих культур незначні (1,1%). Найвищий показник частки овочів у посівних площах Тернопільського, Заліщицького районів. Овочівництво було збитковою галуззю сільського господарства в умовах колективного господарювання, і тому площі овочевих культур скорочувались. Це невиправдано, бо споживання овочів в області ще значно менше від норми. На одну людину в області споживається в 1,2 разу менше овочів, ніж в Україні. Головними овочевими культурами в області є капуста, морква, столовий буряк тощо. Із розширенням індивідуальних та фермерських господарств збільшуються площі вирощування помідорів, зеленого горошку, кабачків, огірків, цибулі та інших овочевих культур, які дають в області високі врожаї.
У Тернопільській області ще невисокий рівень концентрації садівництва. На 100 га орних земель тут припадає 1,7 га садів. Урожайність садів і ягідників невисока, хоча умови для садівництва сприятливі майже в усіх частинах області (крім районів із чорноземно-карбонатними і лучно-чорноземними грунтами). Найкраще розвинутесадівництво у Придністров'ї. У Заліщицькому районі займаються виноградарством.
Майже половину посівних площ області займають кормові культури. Серед них переважають горох, кукурудза, вика, кормовий буряк тощо. Розширюються посіви культур із високим умістом білка - люцерни, ріпаку, конюшини. Вони використовуються як цінний корм для тварин.
Тваринництво є другою галуззю сільського господарства в області. Для його розвитку тут є сприятливі умови: польове кормовиробництво, надходження відходів від харчової промисловості, виробництво комбікормів, наявність пасовищ та ін.
Найважливішими галузями тваринництва є скотарство, свинарство, птахівництво. Розвинуті також вівчарство, бджільництво, кролівництво, рибництво. В останні роки спостерігається значне зменшення поголів'я в усіх галузях тваринництва.
Скотарство в області має молочну спеціалізацію. Приблизно половину поголів'я великої рогатої худоби становлять корови. Переважають чорно-ряба, червона польська і симентальська породи, які мають високу продуктивність. Середній надій молока від однієї корови становить 2,7 тис. кг на рік (в Україні - 1,7 тис. кг). Упродовж останніх 10 років поголів'я худоби зменшилося у 2,6 разу, що пов'язано з реформуванням колективних сільськогосподарських підприємств. Найвища щільність поголів'я великої рогатої худоби у Зборівському, Підволочиському, Тернопільському, Теребовлянському і Гусятинському районах.
Свинарство є важливою галуззю тваринництва. В області є сприятливі умови для збільшення поголів'я свиней. Щільність поголів'я свиней в області значно менша, ніж в Україні, що значною мірою зумовлено скороченням поголів'я (упродовж 1991-2001 pp. - у 2 рази). Найбільш розвинене свинарство в центральних районах, поголів'я свиней збільшується у власних підсобних господарствах населення.
Птахівництво в області найкраще розвинене у Тернопільському, Зборівському, Збаразькому, Борщівському і

 
 

Цікаве

Загрузка...